Як самостійно заточити ланцюг бензопили

Бензопила (мотопила) — дуже зручний інструмент, призначений для розпилу матеріалів, виготовлених в основному з дерева. Історія умовчує ім’я того, хто створив цей чудовий і досить зручний інструмент. Сьогодні на право бути першим винахідником  бензопили претендують ряд відомих компаній, що займаються випуском електроустаткування.

заточка цепка бензопили своїми руками

Наприклад, компанія Stihl стверджує, що першим, що запатентували бензопилу як виріб, був Андреас Штиль, який у свій час і заснував однойменну торговельну марку.

Історія відкриття різних винаходів досить цікава. Однак, переважна більшість щасливих власників бензопил більше цікавляться зовсім іншим питанням. Залежно від інтенсивності використання, перед кожним власником бензопили, рано або пізно встає питання, що стосується заточення ланцюга. Відповісти на це питання, простіше кажучи, розв’язати виниклу проблему можна двома способами. Перший — звернутися в спеціалізовану майстерню, другий простіше й доступніше — заточити ланцюг бензопили самостійно.

Як заточити ланцюг бензопили самостійно?

Незважаючи на те, що на перший погляд рішення проблеми самостійно може здатися складним заняттям –  це не так. При дотриманні ряду правил процес досить простий і доступний кожному. При заточенні ланцюга слід уважно стежити за параметрами гостроти кута ріжучої ланки й висотою обмежника пропила.  При цьому необхідно враховувати, щоб усі ріжучі ланки ланцюга були одного розміру. Інакше це може привести до зниження продуктивності пилки й збільшенню навантаження на двигун з наступним збільшенням вібрації.

Вибір інструмента для заточення ланцюга

Дуже зручно заточувати ланки ланцюга за допомогою напилка або спеціального ручного верстата. При використанні напилка необхідна певна вправність. Суть проблеми в правильному доборі напилка для заточення ланцюга. При виборі напилка необхідно обов’язково враховувати розмір кроку ланок ланцюга. При заточенні звичайно можна користуватися як круглими, так і плоскими напилками.

Читайте також :  Яку купить електростанцію для будинку. Поради електрика

Існує ряд корисних рекомендацій при використанні напилка для заточення ланцюга бензопили:

  • при використанні напилка потрібно стежити, щоб над ріжучою крайкою виступала його частина, рівна 1/5;
  • припустимі рухи напилка тільки в одному напрямку;
  • через кожні 2-3 заточення зуба необхідно підточувати обмежник пропилу;
  • щоб не заплутатися із проробленою роботою, потрібно обов’язково будь-яким зручним способом відзначити початковий зубець ланцюга, який буде служити оцінкою місця початку заточення.
  • Принцип використання ручного верстата практично нічим не відрізняються від механічного заточення напилком. Різниця полягає тільки в тому, що точність подібної роботи більш висока. Це приводить до більш кращого підсумкового результату.

При використанні ручного верстата слід виконувати наступні дії:

  • необхідно послабити гвинт, який регулює затиск;
  • потім помістити ланцюг у напрямний паз так, щоб ланки ланцюга були звернені в напрямку до заточувального каменю;
  • відрегулювавши оптимальний кут, можна приступати до заточення ланцюга.

При заточенні ланцюга слід вибрати найбільш затупившийся зубець і заточувати інші до його розміру. Обробку слід проводити акуратно, зберігаючи рівень міцності ланок ланцюги. Заточивши ланцюг, його необхідно сильно продути стисненим повітрям. Потім помістити в масло.

Заточення ланцюга бензопили. Відео

YouTube Preview Image

Підготовка бензопили до роботи

Власники будь-яких ланцюгових пилок знають, що якість ріжучого оснащення пилки є важливою умовою довговічності інструмента й ефективності вироблених з його допомогу робіт.

підготовка бензопилки до роботи

Перша умова – ланцюг повинен бути гострим. Якщо ця умова не дотримана, то процес роботи тупою пилкою доправить вам масу незручностей і зажадає додати максимум зусиль із вашої сторони. Якість гостроти оснащення прямо впливає на якість і швидкість розпила.

Приділите особливу увагу шині. Її форма симетрична, тому рекомендується періодично перевертати її в процесі експлуатації, щоб забезпечити рівномірне зношування із двох сторін.

Елементи ріжучого оснащення потребують регулярної заміни.

Найкращий варіант заміни — 1 – 2 -4 . одна шина, дві зірочки, чотири ланцюги.  Ніколи не встановлюйте новий ланцюг на зношену шину.

Приділяйте особливу увагу процесу установки ланцюга. Не забудьте, що ріжуча крайка зубців зверху шини повинна бути спрямована вперед. Орієнтир звичайно зазначений на корпусі інструмента під кришкою зчеплення.

Читайте також :  Снігоприбирач HONDA HS 622 K1 ET. Огляд і технічні характеристики

Закриваючи кришку шини, переконаєтеся, що ви помістили палець натягу ланцюги точно в технологічний отвір шини, інакше ушкодження неминучі.

Якщо ланцюг не провисає знизу, а зверху прилягає щільно, але при цьому залишається можливість відтягнути його посередині на висоту однієї  ланки, значить він  натягнутий правильно.  Неправильний натяг ланцюга сприяє сильній вібрації. Це стає причиною значного зменшення робочого ресурсу голчастих підшипників обох зірочок, і що саме небезпечне для інструмента й оператора, ланцюг може зіскочити й порватися.

Експлуатація неправильно заточеної пилки приводить до скорочення ресурсу її основних елементів і поломкам інструмента внаслідок перевантажень двигуна.

Якщо має бути тривала перерва в експлуатації пилки, то ланцюг краще зняти й помістити для зберігання в масло.

Підготовка бензопили до роботи. Відео

YouTube Preview Image