Як підняти дерев’яний будинок самостійно без допомоги фахівців?

У процесі експлуатації конструкції будинку можуть зношуватися. Зокрема це стосується дерев’яних будинків із бруса, для будівництва яких використовувалися неякісні матеріали або матеріали, що не пройшли спеціальну обробку. Незважаючи на те, що дерево як будматеріал для частки будинку є одним з найбільше екологічних і надійних матеріалів, при порушенні технології будівництва воно може втратити свої якості. Через якийсь час дерев’яні бруси нижнього вінця, що опираються на фундамент, можуть почати гнити під впливом вологи, втрачаючи несущу здатність. Щоб уникнути деформації й руйнування будинку, їх потрібно замінити новими брусами, а для цього потрібно підняти всю вищу конструкцію.

Як підняти дерев’яний будинок самостійно?

як підняти дерев'яний будинок або хату

Підняти будинок, не порушивши його цілісність, досить складно, тому набагато краще й надійніше запросити фахівців (теслярів), у яких уже є досвід пророблення подібних робіт. Якщо ж Ви вирішили заощадити на найманій праці або з якихось причин не можете вдатися до послуг теслярів, можна все зробити самостійно. Правда, відразу потрібно взяти до уваги всю відповідальність проведення такої роботи, адже будь-яка помилка може повністю зруйнувати весь будинок. При підйомі будинку потрібно бути гранично обережними й уважними, а також чітко дотримуватися технології.

Для початку потрібно розрахувати навантаження, яке припадає на один кут будинку. Для цього визначається приблизна вага всього будинку й ділиться на 4. За отриманим значенням вибирається перетин бруса, який буде втримувати будинок після того, як він підніметься.

Далі вибирається місце для установки домкрата. Залежно від того, для чого Ви піднімаєте будинок, установка й фіксація домкрата може відрізнятися. Наприклад, при заміні брусів нижнього вінця потрібно прорізати отвір у згнилих брусах до упору в міцний брус, у який і буде впиратися домкрат. Отвори повинні бути досить більшими, адже в них повинен проходити не тільки домкрат, але й опорні бруси, що втримують будинок при підйомі.

Будинок може підніматися також для того, щоб підняти рівень фундаменту або цоколя. У цьому випадку перед підйомом потрібно проробити нішу у фундаменті, що дозволить знизу підперти голівкою домкрата нижню колоду. Якщо фундамент будинку стовпчастий, нішу робити не потрібно, вона використовується тільки при стрічкових фундаментах.

Як правильно розташувати домкрат, щоб підняти дерев’яний будинок?

як підняти деревяний будинок за допомогою домкрата

Отже, домкрат повинен перебувати під нижньою колодою, підпираючи його знизу. Сам домкрат повинен надійно фіксуватися. Якщо він стоїть безпосередньо на землі, ґрунт потрібно гарненько утрамбувати, а краще покласти зверху міцну дошку або брус. Вони підкладаються і у тому випадку, якщо домкрат опирається на бетонну поверхню. Дошка або брус дозволяють більш рівномірно розподілити навантаження від ваги будинку, а також забезпечують стійкість домкрата.

Читайте також :  Фібра для бетону: що це таке й для чого призначена

Під голівку домкрата в місці зіткнення із брусом підкладається пластина розмірами 10х10 см., виконана зі сталі. Для кращої фіксації на ній повинне бути фрезерування або невелика ввігнутість по центру, куди могла б упиратися голівка. У такому випадку голівка не зісковзує із пластини під дією навантажень. Місце на колоді, у яка буде впиратися голівка, потрібно небагато під тесати, щоб вийшла рівна горизонтальна поверхня.

Контроль висоти підйому будинку

Для контролю висоти підйому будинку в землю близько кута встановлюється рейка з нанесеною оцінкою. Така ж оцінка наноситься й на кут будинку. При підйомі взаємне переміщення цих оцінок буде показувати висоту підйому конструкції будинку. Не можна контролювати висоту підйому по величині висування штока домкрата, тому що вона не дає точного значення – домкрат під дією навантаження від ваги будинку може просідати.

Особливу увагу потрібно приділити положенню домкрата – воно повинне бути строго вертикальним. З появою найменшого нахилу потрібно відразу ж зупинити підйом і закріпити домкрат у потрібному положенні.

Правила підйому будинку

Є кілька правил, яких необхідно дотримуватися при підйомі будинку:

  • піднімати дерев’яний будинок варто за допомогою двох домкратів одночасно. Установлюються вони під протилежними кутами;
  • один домкрат під одним кутом можна використовувати у випадку, якщо цей кут “просів” щодо інших кутів. У цьому випадку він піднімається окремо, поки не досягне потрібного рівня;
  • один кут за раз можна підняти максимум на 4-6 см., після чого він фіксується за допомогою упорів, а потім на цю же величину піднімається протилежний кут;
  • фіксація будинку в піднятому положенні може здійснюватися шляхом підкладання під кути міцних дощок або «ослоном». «Ослін» являє собою конструкцію із бруса, установленого під стіну будинку в перпендикулярному їй напрямку, який опирається на опори, що перебувають по різні сторони цієї стіни. Вибір фіксації залежить від робіт, які будуть проводитися після підняття (збільшення висоти цоколя або фундаменту, заміна брусів нижнього вінця і т.д.).

Заміна брусів нижнього вінця

як замінити брус, як підняти дерев'яний будинок

При заміні гнилих брусів нижнього вінця потрібно спочатку визначити, які саме бруси прогнили. Для цього досить просто постукати по них обухом сокири. Якщо звук буде дзвінким – брус сухий і міцний, якщо ж звук глухий – деревина прогнила й вимагає заміни. Можна також використовувати шило: якщо його голка вільно входить у тіло колоди – його потрібно міняти. Таким способом визначається кількість брусів, які потрібно замінити, і їхнє місце розташування. Якщо якісь колоди видадуться цілими, але все-таки не вселяють довіри, їх теж краще замінити відразу, щоб не довелося повторювати весь процес заново через рік або два.

Читайте також :  Демонтаж натяжної стелі. Навчаємось економити

Близько будинку звичайно виділяється й розчищається ділянка, де буде здійснюватися захист деревини від шкідників та вогню  та збиратися вінці. Нові бруси по довжині й товщині повинні відповідати тим, і заміняються. Перед установкою вони ретельно висушуються й очищаються.

Процес підняття дерев’яного будинку

процес підняття дерев'яного будинка

Для підйому дерев’яного будинку знадобляться мінімум 2 гідравлічних домкрата розрахованих на навантаження до 5 т, а також різні підручні матеріали: скоби, колоди, обрізки дощок і т.д.

Під кожною зі стін потрібно викопати по дві ями, відступивши по 0,5 м від кутів. Довжина кожної з них повинна становити 1 м уздовж бруса, ширина – 0,7 м, глибина – 0,5 м нижче бруса. Дно ям повинне бути рівним, покритим дошкою або плахою з достатнім запасом міцності.

Перш ніж приступитися до підйому, необхідно перевірити цілісність зрубу й додатково зафіксувати колоди уздовж стін. Для цього до колод кріпляться 2 горизонтальні планки, а колоди зшиваються дошками. Таким чином, конструкція при підйомі буде жорстко зв’язана, а її окремі елементи не будуть зміщатися.

У викопані ями встановлюються домкрати з тієї сторони, з якої колоди опираються на нижній вінець. Розміри ям повинні дозволяти розмістити в них не тільки домкрат, але й опори. Під п’яту домкрата підкладається сталева пластина для кращої фіксації й захисту дерев’яної поверхні від деформації.

Підйом будинку потрібно здійснювати поступово й дуже акуратно, постійно контролюючи кут нахилу за допомогою рівня. Піднімати дерев’яний будинок потрібно, поки брус не вийде із кріплення нижчестоящого бруса. Два домкрати встановлюються із протилежних сторін і піднімають кожний свій кут по черзі за кілька заходів. Якщо підняти один кут відразу на потрібну висоту, конструкція будинку може деформуватися. Бувають випадки, коли домкрат не може відразу підняти будинок на потрібну висоту, тоді після кожного заходу під брус підкладаються колоди із прокладками (дюралевими пластинами) і підйом триває. Ці ж колоди після підйому будуть служити страховкою. Після того, як одна сторона підніметься на 30 см., вона фіксується за допомогою колод, і можна переходити до іншої сторони. Далі дії повторюються, поки нижні колоди повністю не відділяться від верхніх, щоб їх можна було викотити.

Читайте також :  Як шпаклювати тріщини у стіні правильно

Скільки потрібно домкратів, щоб підняти дерев’яний будинок?

Можна піднімати будинок, використовуючи кілька домкратів, установлених уздовж периметра. Це дозволить підняти будинок відразу на потрібну висоту й установити його на тимчасові опори. Правда, не завжди є така можливість, тому частіше використовується один домкрат, максимум – два. При використанні одного домкрата за один раз будинок можна підняти не більше ніж на 10 см., обперти його на тимчасову опору й переставити домкрат на інше місце. Така технологія забирає багато часу й сил, крім того, потрібно постійно контролювати кут нахилу, висоту підйому, надійність фіксації домкрата в кожному новому місці, надійність установлених опор і т.д.

При досягненні потрібної висоти будинок повинен міцно опиратися на опорні стовпи, щоб забезпечити можливість заміни прогнилих брусів новими.

Що ще потрібно враховувати при підйомі будинку?

Як видно з опису, підйом будинку – справа нелегка. Також потрібно враховувати, що не всякий будинок можна піднімати, оскільки не всі конструкції можуть витримати такі навантаження. Перед підйомом не зайвим буде додатково зміцнити стіни будівлі, використовуючи пластини, дошки, бруски. Особлива увага приділяється ґрунту, адже на нього будуть опиратися опори й домкрати, тому він повинен мати достатню несущу здатність, не просідати й не деформуватися під вагою конструкції.

Для підйому дерев’яного будинку з фундаменту використовується піднімальний кран. Для невеликої будівлі досить простягнути під нею троси, надійно їх зафіксувати, підняти будівлю й перемістити на новий фундамент. Попередньо в таких будинках демонтуються двері й вікна.

При підйомі стін будинку попередньо розбирається підлога близько печі, горищне приміщення й покрівельний матеріал близько труби. Не можна різко ривками піднімати стіни будинку – це може привести до деформації кутових з’єднань.

Як підняти дерев’яний будинок. Заміна фундаменту. Відео

YouTube Preview Image