Як самостійно продзвонити (перевірити) ТЕН ?

  Використання ТЕНів у конструкції побутової нагрівальної техніки – часте явище. У ситуації, коли якої-небудь із подібних приладів раптом виходить із ладу, перше, що спадає на думку – згорів ТЕН. Однак не завжди причина несправності буває саме в ньому. За допомогою нескладних розрахунків і мультиметра кожний зможе самостійно перевірити (продзвонити) ТЕН і розібратися із проблемою.

як перевірити прозвонити ТЕН

Для початку довідаємося опір конкретного електронагрівника.

Скористаємося формулою:

R=U²/P,

де R — шуканий опір (Ом), U – напруга (В), P – потужність (Вт).

Показник потужності ви знайдете в технічній документації до ТЕНу або ж на його корпусі. Допустимо, потужність нагрівача становить 2500 Вт (2,5 кВт). Підставимо дані в зазначену формулу й розрахуємо його опір: R=220²/2500=19,36 Ом.

як прозвонити тен

Тепер відключаємо провода й приступаємо до перевірки. Мультиметр, цифровий або стрілочний значення не має, зафіксуємо в режимі виміру опору, установивши діапазон в 200 Ом, після чого торкнімося щупами клем.

Аналізуємо показання приладу:

  • 0 – замикання усередині нагрівача;
  • 1 або ∞ — обрив.

В обох випадках ТЕН не придатний і його прийдеться замінити. Якщо ж дисплей приладу показує опір приблизний або рівний тому, що ми розрахували по формулі, то в поломці агрегату, у якім він використовується, немає його провини – він справний.

Не забудьте перевірити, чи не пробиває  ТЕН на корпус. Знову використовуємо мультиметр, але вже в режимі прозвонки. Одним щупом торкаємося основи, а другим – корпуса нагрівача. Писк, який ви почуєте — недобрий знак. Він означає додаткові витрати на покупку нового ТЕНа. Якщо ж прилад у процесі прозвона «мовчить», то пробою на корпус немає, і ви сміливо можете продовжувати користуватися цим трубчастим електронагрівником.