Як побудувати сонячний біо вегетарій своїми руками?

Сонячний біо вегетарій – це різновид теплиці, зі своїми конструктивними особливостями. У таких теплицях вирощуються винятково екологічно чисті продукти, тому що в якості добрив використовується органіка, наприклад біогумус, а якщо заводяться шкідники, то боротьба з ними проводиться винятково біо засобами.

Звичайно дачники, у яких у регіоні особливо рано приходить фітофтора, а вегетація томатів продовжується важко, починають замислюватися про використання сонячного вегетарію замість звичайної теплиці. До того ж побудувати цей геніальний винахід і архітектурне чудо простого вчителя фізики зовсім не складно, навіть якщо не читати радянські підручники й не наймати професіоналів. Як же побудувати сонячний біо вегетарій своїми руками?

Що краще – сонячний біо вегетарій або звичайна теплиця?

Сонячний вегетарій має ряд переваг:

•         У звичайну теплицю більшу частину часу попадає всього 35% сонячної енергії, якщо вона має аркову конструкцію, і близько 20%, якщо вона має іншу форму. У сонячному вегетарію її більше в рази.

•         Улітку, у сильну жару, звичайну теплицю необхідно постійно інтенсивно провітрювати, але при цьому волога й вуглекислий газ, які життєве необхідні для рослин, майже повністю виводяться з неї.

•         З появою першого заморозку звичайна теплиця дуже швидко втрачає все тепло, якщо не постачити її дорогою системою обігріву. А в правильно побудованому сонячному біо вегетарію такі перегони температур більш згладжені.

Найголовнішим  у сонячному вегетарію є те, що на його нахилений дах сонячні промені падають під прямим кутом і завдяки цьому вони практично не відбиваються від поверхні. У результаті цього вся енергія йде на освітлення й обігрів вегетарія. Тому енергії у вегетарію в теплу пору року виявляється в чотири рази більше, чим у теплиці, а ночами  й узимку – в 18 раз більше. Це дуже помітна різниця. Саме тому сонячний біо вегетарій називають теплицею нового покоління.

Проектування біо вегетарія

вегетарій іванова

У вегетарію задню стіну слід робити капітальною, що має  дзеркальний матеріал, що відбиває. Завдяки цьому близько 95% світлової й теплової енергії буде знову вертатися до рослин. Це і є секрет вегетарія. Згідно із проведеними дослідженнями в зимову пору року  сонячні промені поглинаються на 32% більше при нахилі ґрунту вегетарія, що веде в більш солідному врожаю.

Читайте також :  Як витягтути кліща. Самий правильний спосіб.

Дана стіна може бути просто зашита дошками або взагалі бути глухою стіною будинку. Вона завжди повинна бути північною. Її слід утеплювати за допомогою звичайного пінопласту, який у свою чергу повинен бути добре захищений від мишей. Пінопласт можна закрити фольгірованим утеплювачем, який кріпиться простим будівельним степлером.

Вибирати розміри сонячного біо вегетарія потрібно залежно від  можливостей вашої ділянки й запланованого бюджету.

Розміщення вегетарія й зведення фундаменту

сонячний вегетарій іванова

Сонячний вегетарій був винайдений і перевірений генієм- винахідником Івановим ще 60 років тому. Розміщати його необхідно на схилі від 15 до 35 градусів, який є природнім або штучно створеним. Скат цього схилу повинен бути звернений на південь або ж небагато на південний схід. У традиційному вегетарію підлогу слід робити паралельним даху, тобто  й дах і піл повинні бути під ухилом від 15 до 35 градусів. Але в цей час вегетарій Іванова все частіше роблять із нахиленим дахом і горизонтальною підлогою. Незважаючи на подібні нюанси, урожай однаково  виходить дуже гарним.

Тепер можна приступати до зведення сонячного біо вегетарію своїми руками. Майданчик, виділений під вегетарій, повинна бути ретельно вирівняний, після чого можна буде приступати до будівництва фундаменту. Самим оптимальним варіантом є буронабивний, для чого необхідно пробурити чотирнадцять ям діаметром приблизно 20 см і глибиною до метра. Після цього ями потрібно залити бетоном і дати йому час для застигання. Такі ями можна зробити навіть за допомогою звичайного бура, призначеного для зимової риболовлі. Під час буравлення слід підливати небагато води для того, щоб на бур налипав ґрунт. При такій організації роботи у вас буде йти на кожну яму близько 15 хвилин.

У підготовлені ями необхідно вставити руберойд, згорнутий у рулон, і арматуру, яка потім буде приварена до металевого каркаса.

Читайте також :  Як правильно обрізати рози (троянди)

Зведення каркаса

вегетарій іванова

Виготовляти сонячний вегетарій Іванова своїми руками можна з різних матеріалів. Як показує досвід будівництва, і особливо міцний метал, і недорогі конструкції відмінно справляються з усіма функціями. Не завжди добре себе почуває в даній екосистемі тільки дерево, тому що рівень вологості усередині вегетарію набагато вище, чим у простій теплиці. Ідеальним варіантом для будівництва вегетарія є профільована труба, що має параметри 40х40 см і 20х20 см. Для будівництва каркаса вам знадобляться наступні інструменти: болгарка, пила по металу й шуруповерт.

При самостійному спорудженні сонячного вегетарію, каркас із двох частин (4 і 6 метрів) простіше й легше варити на землі. А вже після цього його можна буде прив’язувати до стовпів і з’єднувати. Таким же способом можна споруджувати й кроквяну систему, яку потім можна піднімати й установлювати по одній деталі.

Після того, як увесь каркас буде зварений, його необхідно буде захистити від іржі спеціальною фарбою, тому що усередині вегетарія завжди підвищена вологість.

Покриття каркаса полікарбонатом

побудувати сонячний вегетарій

Покладаючись на великий досвід будівництва вегетаріїв, можна із упевненістю стверджувати, що кращим матеріалом для його покриття є стільниковий полікарбонат. Для даху відмінно підійдуть листи полікарбонату товщиною 6 мм, а для стін – 4 мм.

Для того щоб у вегетарію не було протягів, необхідно під ковзанами усередині теплиці закрити утеплювачем для труб те місце, де полікарбонат примикає до стіни.

Розбивка на грядки

вегетарій

Найчастіше  у вегетарію роблять ширину проходів рівну 65 см. Зручніше за все робити три грядки, які необхідно піднімати на висоту 60 см. Для цієї мети потрібно виготовити з металевих труб каркаси, стінки яких можна зробити із шиферу або деревини.

Установка системи обігріву грядок, кватирок і дверей

теплиця іванова

Тепер можна виготовити й установити двері, спорудити поличку для бочок з водою й інші дріб’язки.

Також обов’язково потрібно ретельно продумати систему поливу й вентиляції. Вода в бочках, залишена на ніч, буде відмінним акумулятором тепла для вегетарія. Вода буде весь день накопичувати тепло, яке буде віддаватися ночами . Завдяки цьому будуть значно згладжені температурні перегони між часом доби. Звичайно, зігріти таку вода не зможете, тому необхідна більш серйозна система.

Читайте також :  Вирощування зелені на підвіконні взимку

сонячна теплиця іванова

Серцем сонячного біо вегетарія є замкнений цикл тепла й повітрообміну. Для цих цілей необхідно закласти в ґрунт на глибину до 50 см труби, між якими повинне бути відстань 60 см. Верхні кінці труб повинні бути підведені під дах, а нижні – виведені над землею. На самих трубах необхідно встановити витяжні вентилятори, які будуть працювати цілодобово. З їхньою допомогою повітря в ґрунті буде в день прохолоджуватися, а вночі нагріватися від землі, яка зібрала за день тепло, і попадати у вегетарій. Тому така система здатна врятувати від згубного перегріву рослини в сильну жару й зігріти їхніми холодними ночами. Завдяки цьому коріння рослин постійно перебувало в сприятливих умовах, а у вегетарію зберігається весь вуглекислий газ і волога. До того ж немає необхідності часто поливати рослини, тому що листи випаровують воду слабко й вологість практично завжди зберігається на високому рівні, що сприяє збільшенню розмірів плодів.

геліотехнологія вирощування овочів

Яскравим прикладом роботи вегетарія може бути вдалий експеримент творця вегетарія, який на 17 квадратних метрах із двох восьмирічних рослин зміг зібрати 216 кг лимонів. Згідно з підрахунками, продукцією у вегетарію виходить у три рази більше, у порівнянні зі звичайною теплицею, а собівартість плодів при цьому знижується також у три рази. Ще вчений Темірязєв говорив, що в родючості є межа, яка визначається не кількістю поливу й добрив, а світловою енергією. Саме із цієї причини сонячний вегетарій є самою справжньою геліотехнологією.

У біо вегетарію рослини плодоносять практично на місяць раніше й при цьому абсолютно нічим не відрізняються ні по змісту мікроелементів, ні по смакові від овочів, які вирощені під відкритим небом. Це справжнє чудо техніки!

YouTube Preview Image