Як очистити колодязь? Способи очищення води

Колодязь як і раніше залишається найбільш популярним джерелом води на приватних ділянках. Його облаштованість відрізняється порівняною легкістю й невисокою ціною, якщо зрівняти, наприклад, з буравленням свердловин. Але в той же час колодязь вимагає до себе підвищеної уваги, яка передбачає проведення періодичних оглядів, перевірки складу води і її очищення.

очистити колодязь своїми силами

Кринична вода повинна бути прозора, без запаху, смаку й кольору. Якщо хоча б один критерій не відповідає нормі, терміново потрібно приступати до очищення колодязя. Воду при цьому використовувати не можна, особливо якщо вона призначена для питва. Як очистити колодязь правильно, і які методи для цього використовуються – про це і не тільки – далі.

Джерела забруднення колодязя

як очистити воду у колодязі

Для початку потрібно визначитися, які ж джерела забруднення можуть бути близько колодязя або в його конструкції? Перше джерелонегерметичні шви між окремими конструктивними елементами колодязя частки, що пропускають усередину, ґрунт. Ознакою подібного дефекту конструкції є мутна вода, що особливо помітно після сильних дощів або в період танення снігу. При виявленні дефектів їх потрібно закрити, відновивши герметичність, а при необхідності додатково очистити колодязь, поки вода не стане прозорою.

Друге джерело – джерело кольоровості, яке може перебувати в колодязі або ж у самому водоносному шарі. Його ознакою є зміна кольору води на коричневий, рудий, зелений, а іноді й чорний. Пити таку воду без попереднього очищення не можна. Боротися із джерелом кольоровості можна в тому випадку, якщо він перебуває в колодязі, якщо ж є заражений водоносний шар, очищення не допоможе. Єдиний вихід – додаткове очищення добутої з колодязя води.

Третє джерело – підвищений вміст заліза у воді, яке офарблюючи воду в характерний жовтий колір  надає їй специфічний присмак іржі. Боротися з подібною проблемою безглуздо – вона є особливістю водоносного шару на ділянці. Для того щоб вода стала придатною для вживання, її потрібно попередньо очистити.

як очистити колодязь від глини

Останнє джерело забруднення – продукти розкладання органічних речовин. Ознакою подібного забруднення є потемніння води, яка при цьому здобуває сіруватий або чорний відтінок. Органічні речовини можуть потрапити в колодязь, якщо він не закривається, так що при його будівництві потрібно подбати про наявність кришки. Крім того, вода може зацвісти, під впливом прямих сонячних променів, тому колодязь повинен бути з навісом, якщо немає кришки.

Читайте також :  Радіатори опалення. Як правильно замінити?

При тривалому простої колодязя вода в ньому застоюється, що позначається на її якості. Уживати таку воду не можна, а в колодязі при цьому потрібно провести дезінфекцію та очистити, і тільки потім використати за призначенням.

Одними з найбільш вірних ознак низької якості води можна вважати її смак і запах. При розкладанні органічних речовин у ній є присутнім запах сірководню, при підвищеному вмісті заліза можна відчути характерний «залізний» присмак, азотисті з’єднання надають воді злегка солодкуватий смак.

При будівництві колодязів бажано уникати використання органічних матеріалів, які згодом можуть стати причиною забруднення води, крім того, такі матеріали недовговічні.

Як очистити колодязь? Способи очищення

як очистити колодязь. Способи чистки

Тепер розглянемо основні способи очищення води в колодязі. Вибір способу очищення залежить від причин забруднення води. При утворі слизу на стінках і скупченні сміття й мулу на дні проводиться чищення конструкції колодязя. Очищати його потрібно не рідше одного разу у два роки, якщо ж колодязь довгий час не використовується, то щороку. Чищення колодязя обов’язкове при забрудненні води, тому що іл і слиз, так чи інакше, є джерелами бактерій і виділення токсичних речовин. Вони можуть бути як основною причиною, що так і супроводжує  погіршення якості води.

Щоб очистити колодязь, потрібно попередньо викачати з нього всю воду, використовуючи насос, а потім провести дезінфекцію за допомогою спеціальних засобів стінки й дно.
Для промивання колодязя його дно спочатку очищається від скупчень сміття, органічних речовин і мулу. Потім потрібно оглянути конструкцію на наявність тріщин, негерметичних швів і з’єднань. Якщо такі є, їхнім потрібно закрити, при необхідності встановити сталеві скоби, що фіксують взаємне розташування залізобетонних кілець. Після відновлення герметичності промивається або міняється на новий донний фільтр.

Що таке донний фільтр?

очистити колодязь. Донний фільтр

Донний фільтр являє собою шар кремнієвого гравію (фракція 40-70 мм) товщиною від 0,1 м, оптимальна товщина – 0,15-0,25 м.

Перед засипанням гравій ретельно очищається й промивається. Замість гравію можна використовувати природні сорбенти, серед яких найбільш популярним є цеоліт – речовина вулканічного походження, здатне затримувати в собі не тільки органічні сполуки, але й важкі метали. Ще один матеріал для донного фільтра – шунгит. Багатьом він відомий, як мінерал, здатний не тільки очищати воду, але й робити її цілющою, насичуючи корисними для здоров’я речовинами. Добувається він у Росії й має прекрасні абсорбційні якості. При його зануренні у воду він повністю очищає її протягом декількох днів, таким чином, для очищення не потрібно викачувати її з колодязя.

Читайте також :  Які фільтри для води краще вибрати?

Дезінфекція води в колодязі

Після очищення конструкції колодязя потрібно подумати про дезінфекцію води. Для дезінфекції використовується розчин хлорного вапна, який наноситься на стінки колодязя за допомогою спеціального пензлика або просто виливається на них.

Для приготування розчину потрібно розчинити 15-20 г. хлорного вапна в 1л. води. Якщо замість хлорного вапна використовується чистий хлор, його потрібно 3-5 г на 1л. води.

вапно хлорне як очистити колодязь

Після нанесення дезінфікуючого розчину колодязь повинен заповнитися водою, у який додається наступна порція розчину, але вже більш концентрованого (200-250 г на 1 л води). Готовити такий розчин потрібно в скляній або емальованому посуді, куди спочатку заливається холодна вода, а потім насипається вапно або хлор. Оскільки хлор легко випаровується, посуд повинен щільно закриватися під час настоювання розчину (порядку 1-2 годин). Верхній шар готового відстояного розчину переливається в окремий посуд. Колодязь щільно закривається кришкою й залишається на добу.

Процес дезінфекції проводиться 2-3 рази підряд, при цьому воду з колодязя в цей період використовувати не можна. Після очищення вода повністю викачується, і колодязь заповнюється «з нуля». Якщо після наповнення відчувається захід хлору, вода повторно викачується, і так доти, поки характерний запах не зникне.

Крім дезінфекції хлорним розчином є й інші способи очищення води, але вони більш складні й дорогі. Наприклад, очищення за допомогою інфрачервоного випромінювання вимагає наявності специфічної апаратури. Використовувати такі методи приватним особам не має змісту, тому далі мова йтиме про більш доступні й звичні способи.

Як приготувати розчин для хлорування води в колодязі?

Для хлорування води в колодязі прийнято використовувати 1-процентний розчин, для готування якого в 1л води розчиняється 10г. хлорного вапна. Для розрахунків необхідних пропорцій у три посудини наливається по 200г. криничної води. По черзі в кожну з них додається 2, 4 і 6 краплі вапна, усе перемішується й залишається настоюватися протягом 0,5-2 годин. Потім потрібно визначити, у якій з них відчувається запах хлору, починаючи з посудини з найменшою концентрацією вапна. Для прикладу допустимо, що запах відчувається в третій посудині, де вапна більше. Тепер потрібно визначити необхідну кількість розчину для 1 м.куб води. Якщо для 200г. води потрібно 6 крапель, то для 1л. відповідно 30 крапель хлорного вапна, а для 1 м.куб – 30000 крапель. 1 мл 1-процентного розчину містить 25 крапель, виходить, для хлорування 1 м.куб води потрібно 1200 мл. розчину.

Читайте також :  Вибір системи опалення приватних будинків.

Як очистити колодязь дозувальними патронами?

вапно хлорне очистити колодязь дозуючий патрон

Бувають важкі випадки забруднення води, коли не допомагають ніякі з перерахованих вище методів, і вода однаково не відповідає нормам. Виходом з такої ситуації є використання дозувальних патронів. Дозувальні патрони – це циліндричні ємності, виконані з кераміки, обсяг яких може становити 250, 500 і 1000 см куб. Усередині цих місткостей перебуває суміш кальцію гідрохлориду із хлорним вапном, яка є активною речовиною, що очищає. При забрудненні води патрони поринають у колодязь, де очищають воду протягом певного часу, після чого їх потрібно оновляти. Строк експлуатації патронів, а також склад суміші повинні визначатися фахівцями із СЕС.

Висновок

На закінчення відзначимо, що якість води в колодязі багато в чому визначає якість умов проживання в приватному будинку, особливо якщо вона є основним джерелом питної води. Тому не варто зневажати правилами експлуатації й періодичного обслуговування колодязя, а також регулярними перевірками складу води. Навіть якщо сьогодні вода відповідає нормам, через якийсь час її склад може помінятися залежно від погодних і кліматичних умов, типу ґрунту, розташування водоносного шару, особливостей конструкції колодязя і т.п. Не лінуйтеся перевірити зайвий раз якість води, можливо, це допоможе уникнути великих неприємностей згодом.

Коментарі 1

  • Чистая вода – основа долговечной , здоровой жизни !