Як зробити альтанку своїми руками

Відмінним рішенням для прикраси улюбленого шматочка землі може стати оригінальна садова альтанка. Сьогодні мистецтво ландшафтного дизайну досить популярно серед садівників, і тут уже все залежить від фантазії й смаку кожного. Навколо альтанки можна облаштувати газон, квітник або навіть невеликий ставок, оточений декоративними каменями, а сама альтанка прикрашається квітами на будь-який смак і колір, виноградом або плющем.

як зробити альтанку з дерева своїми руками

Кожний власник дачної ділянки мріє про те, щоб його сад був унікальним і не схожим ні на який іншій. Садова альтанка – це те саме архітектурне чудо, у якому можна виразити свою власну індивідуальність і стиль. Тим більше що зараз це як ніколи доступно й легко.

Альтанка – це один з найпоширеніших і простих типів дачних будівель. Вона виконує відразу кілька завдань – це й прикраса ділянки, і місце для відокремленого споглядання природи, і просто привід для гордості будь-якого власнику саду. Гарна, простора альтанка з дерева може стати одним із центральних елементів дачного відпочинку, особливо важливим при проведенні сімейних свят, а також невід’ємним елементом ландшафтного дизайну, підкреслюючи й створюючи затишну атмосферу всієї ділянки.

Із чого ж почати будівництво альтанки? Для початку необхідно визначити альтанки схема, з її конструкцією, розміром і призначенням. Розмір залежить від кількості людей, яких вона повинна вміщати, а також від території на ділянці, доступної для будівель. По конструкції альтанки можуть бути тимчасовими й постійними. Тимчасові садові альтанки збираються на початку теплого сезону, а перед настанням холодів убираються на зберігання в приміщення, захищене від непогоди. Постійна ж залишається на своєму місці цілий рік, тому в її створенні обов’язково стійка підстава, у ролі якого може виступити тверде покриття з асфальту, бетонного каменю або опори на палях.

Види альтанок

Існує кілька видів альтанок. Вони можуть бути відкритими, закритими й мати різні форми: круглі, прямокутні, шестигранні. Відкриті альтанки – це, у свою чергу, альтанки- тенти, альтанки- грибки й перголи. Перголи являють собою кілька арок, які з’єднуються між собою. Подібні будівлі будуються переважно для літнього періоду часу.

А от закриті альтанки використовуються власниками цілий рік. Садові альтанки (або дачні) – у більшості випадків виконані по-літньому, це так звані бесідки-барбекю. Мангал або садовий камін розташовується як усередині таких альтанок, так і близько неї. Звичайно такі будови значних розмірів – для того, щоб умістити велику кількість гостей за більшим, багатим стравами столом.

Читайте також :  Чим мити ламінат?

Для того, щоб альтанка, виготовлена з деревних порід, найчастіше з модрини або сосни, не загорілася під час використання печей і мангалів, її ретельно просочують різними складами, які збільшують пожежну витривалість  деревини.

А при бажанні мангал можна винести за її межі. Для спокійного, відокремленого відпочинку підійде й маленька альтанка з мангалом витонченої форми. У ній можна поставити два- три легенькі крісла або ж підвісити на ланцюгах або канатах м’який зручний гаманчик. У кожному разі, садова альтанка повинна відрізнятися зручністю й надійністю.

Найпоширеніші бесідки з дерева, оскільки дерево – екологічний натуральний матеріал, що створює в саду певну, ні із чим непорівнянну атмосферу. Уважається, що краще використовувати деревину хвойних порід. Вони більш доступні в порівнянні з іншими видами деревини й легше в обробці. А різьблення по дереву зможе додати їм оригінальність і внести різноманітність. Сучасні просочення для дерева не тільки надають довговічність деревині, але й захищають її від комах.

Альтанки з натурального й штучного каменю практичні й довговічні. А композиції з різних квітів і форм каменю дозволяють створити свою унікальну будівлю.

альтанки з дерева креслення чертежі

Усе більшу популярність здобувають куті альтанки. Комбінація конструкції з кованого заліза з каменем і деревом дає широке поле для експериментів. При цьому така альтанка не втрачає ні у функціональності, ні в міцності конструкції. І крім того є гарною основою для кучерявих рослин, що може виявитися відмінним рішенням при створенні індивідуального вигляду заміського будинку або дачі.

Відповідальний момент, від якого залежать усі майбутні заходи в дачній альтанці – це вибір її місця розташування. Важливим фактором є правильне розташування на рельєфі. Наприклад, альтанка, поставлена на височині додасть виразність і привабливість ландшафту заміської ділянки, і разом з тим виключить підтоплення фундаменту. Часто, альтанки розташовані в низинах або просто у ріки, зазнають змістовному впливу паводків і злив – ґрунт починає просідати, що, у свою чергу, впливає на стан їх конструкцій. Разом з тим альтанка, звідки відкривається вид на озеро або ставок стане відмінним місцем для єднання із природою. Також бажано, щоб місце для альтанки було достатньо затіненим, приміром , кронами садових дерев.

Читайте також :  Яка ціна буріння скважин на воду взимку

Альтанка креслення, схеми

Якщо ви вже визначилися з місцем для розміщення альтанки, її розмірами й типом конструкції, потрібно підготувати альтанки креслення. Потім приступати до фундаментних робіт і основним несущим конструкціям – оптимальним рішенням стануть дерев’яні, бетонні або кам’яні стовпи, укріплені у фундаменті. Закладка фундаменту є початковим і важливим етапом будівництва. Від якості фундаменту буде залежати міцність і зовнішній вигляд майбутньої альтанки. Якщо альтанку планується розташувати на занадто вологому ґрунті або на схилі пагорба, то фундамент є гострою потребою.

Тепер необхідно підготувати ділянку до будівництва: очистити й вирівняти ґрунт, зняти верхній шар дерну, намітити розмітку. По кутах дачної альтанки й по центру відрийте ями під бетонування стовпів, із заглибленням у ґрунт приблизно на 50 см. У якості стовпів краще підійдуть дубові бруси, але можна використовувати модрину й деревину хвойних порід. Щоб альтанка прослужила довгі роки, важливо нижню частину стовпа, якої має бути занурення у фундаментну яму, тобто близько 55 см, обмазати спеціальним волого відштовхувальним розчином – гудроном або бітумом.

Для забезпечення гарної основи потрібно насипати й утрамбувати небагато щебені. Периметр кожної ями для фундаментних стовпів покривається пвх- плівкою. Потім у них встановлюється підготовлений брус, вивірений і зафіксований у строго горизонтальне положення двома- трьома рейками, закріпленими на брусі й на ґрунті. Після ретельно утрамбовується гравій, а ями заливаються бетоном або заздалегідь приготовленим цементом. Для повного схоплювання бетону йому необхідно пару діб.

Наступним етапом буде складання підлоги. Для підлоги альтанки найкраще підійде обрізна дошка, її слід укладати з невеликим проміжком. Якщо підлога буде піднята над поверхнею землі, необхідно сформувати підставу для підлоги із брусів і подумати про сходи. Для підлоги також добре підходить тротуарний камінь, плоский камінь ( плитняк), не слизька плитка, але для неї потрібна добре армована підложка з бетону й цементні розчини, відповідні до умов. Якщо на ділянці вологий ґрунт, ставити бесідку прямо на землю не рекомендується – у такому випадку конструкція швидко прийде в непридатність. Готову підлогу краще покрити захисним шаром кілька раз.

Проект альтанки має значення

Наступний крок – це каркас альтанки. Конструкція альтанки припускає максимальну відкритість. Якнайбільше , що звичайно дозволяють собі у відкритій літній альтанці – це одну “глуху” стінку, все-таки решта залишають невеликими колонами. Товщина закріплювальних брусів повинна бути вужче, чим ті, які стоять на опорі.

Читайте також :  Теплиця з полікарбонату з дерев'яним і металевим каркасом своїми руками

Якщо дах планується бути великоваговий, то придасться цегельна кладка або бетонна композиція, посилена арматурою. Для дерев’яного даху цілком підійдуть міцні породи дерева. Стіни також можуть бути вітронепроникними. Для цього їх слід обшити, а зверху обробити декоративною дошкою або пластиковою вагонкою.

Перш ніж ухвалюватися за дах, потрібно визначитися з її формою – вона може бути двоскладною, 4-скатною або пірамідальної. Від цього залежить кількість балок (крокв). Нижню частину крокв кріплять до панелей стін за допомогою металевих куточків, а верхню з’єднують бруском. Потім крокви закриваються легким решетуванням і настилається покрівельний матеріал. Підстава покриття даху формується з фанери.

Поверху можна укласти, наприклад, гнучку черепицю – нею же (обрізками) перекриваються кутові стики. Дах альтанки повинен однаково добре захищати людей, що перебувають під нею, як від жаркого сонця, так і від заливних літніх дощів. Із цієї причини, дах повинен бути обладнаний дренажною системою, яка буде справлятися з достатком води.

Останнім етапом будівництва альтанки буде її зовнішня й внутрішня обробка та благоустрій. Велике значення має те, які матеріали використовуються для декоративного покриття альтанки і її антисептичної обробки. На фарбування альтанки витрачається акрилова краска й спеціальний ґрунт під неї. Усі елементи альтанки зафарбовуються методом повітряного розпилення. Фарбу необхідно підбирати спеціальну, щоб вона протистояла й засліплюючому сонцю, і сильному вітру, і дощу.

Якщо альтанка закрита, то будуть потрібні й внутрішні роботи – штукатурка, обшивка вагонкою, дерев’яною дошкою або гіпсокартоном. На підлогу можна послати лінолеум, ламінат або навіть килимове покриття. Стеля підбивається вагонкою, рейкою або мурується. Можна також використовувати для стелі декоративні панелі з піно-полістиролу. Це буде дешево й швидко. Також можна провести електрика для освітлення. У цьому випадку про розведення електрокабеля краще подумати до впорядкувальних робіт.

Важливими елементами створення затишку в літній альтанці – це стіл і ослона. Ослона не складно зробити з дощок, попередньо їх відшліфувати, а потім покрити лаком. Вони можуть бути як на ніжках, так і прикріплені до стін за допомогою металевих куточків або дерев’яних опор. Бажане прикрасити альтанку й із зовнішньої сторони.

Коментарі 1

  • Статья реально полезна . Но больше всего мне понравились строки , где автор описывает необходимость или желаемость МАНГАЛА находящейся в шикарной беседке . МАНГАЛ подразумевает МЯСО ! Просто люблю … Автор молодец !