Як знайти воду на присадибній ділянці?

Знаючи кілька простих способів і прийомів, кожний може знайти воду на своїй присадибній ділянці. Принаймні, довідатися в якому місці вона найбільш близька до поверхні цілком можливо.

як знайти воду

Де перебуває вода?

Перш ніж відправлятися на пошук води, потрібно знати принципи, по яких утворюються її підземні скупчення.

Як правило, воду можна знайти в шарах піску, затиснутого між водонепроникними шарами ґрунту. Це може бути глина або камінь. У природі, як правило, немає строго горизонтальних ліній. Тому й водотривкі прошарки розташовуються під ухилом. У деяких місцях утворюються прогини, де й збирається волога. Ці поглиблення водотривкого шару можуть бути різної величини. Відповідно, буде відрізнятися й кількість води, що збирається. В одних випадках вони утворюють підземні озера, в інших цілі потоки – ріки. На більших глибинах можуть зустрічатися й підземні моря.

як знайти воду. Схема залягання ґрунтових вод

Вода може залягати на різній глибині. Від 2 до 5 метрів перебуває верховодка. Це лінзи, наповнені поталою або дощовою водою. У посушливий період, коли немає підживлення від опадів, вода зникає й знову з’являється лише з настанням дощового сезону. Із цієї причини верховодка вважається ненадійним джерелом для водопостачання.

Більш глибоко залягають материкові піски. Товщина цього шару може досягати значних розмірів. Відповідно, і накопичувати, а заодно й відфільтровувати вони можуть мільйони тонн живлющої вологи. Це для нас саме той варіант, що найбільше підходить.

Як знайти воду на ділянці для свердловини або колодязя?

Взагалі-то існує безліч способів, за допомогою яких можна визначати, наскільки близько до поверхні розташована вода. У даній статті ми розглянемо деякі з них.

як знайти воду . Свердловина або колодязь

1. По рельєфу місцевості. Насамперед, варто перевірити наявні природні поглиблення рельєфу – улоговини, западини й лощини. Як правило, водотривкі обрії повторюють рельєф поверхні. При цьому варто пам’ятати про те, що внутрішня будова пагорбів і височин може бути різною. Води може не виявитися на схилах або її кількість може виявитися недостатньою.

Читайте також :  Ремонт пральних машин своїми руками

2. Вологолюбні рослини. Не можуть жити без води верба, береза, ялина й вільха. Із трав можна згадати матір-і-мачуху, осоку, і т.п. Природно вони виростають там, де їхнє коріння могло дотягтися до багатоводного джерела. Звичайно, шукати воду біля посадженої на міській площі берізки не варто. Адже вона регулярно поливається міськими комунальними службами.

Існує думка, що посаджені у вигляді кільця верби можуть піднімати рівень ґрунтових вод і утворювати джерела.

Сосна ж має довге коріння. Вона дістає вологу з більших глибин. До того ж, як правило, вона виростає на піщаних ґрунтах, де випадає досить конденсату.

3. Біометричний спосіб. Якщо де-небудь поблизу розташовані водойми (ріки, озера, ставки) або в сусідів є колодязі й свердловини, то визначити, наскільки глибоко залягає вода, можна за допомогою барометра.

Принцип дії гранично простий. При 13 метрах перепаду висоти тиск буде падати на 1 мм ртутного стовпа.

Для цього методу потрібно побрати барометр-анероїд, прийти на берег водойми й замірити тиск повітря. Потім відразу ж відправитися до місця передбачуваного колодязя й замірити тиск там. При перепаді тиску в 0,5 мм по барометру, воду можна знайти, заглибившись на 6 або 7 метрів.

4. Туман. Після жаркого дня влітку у вечірній час або ж на світанку можна спостерігати за місцевістю, де ви бажаєте побудувати колодязь. Над напоєною водою ґрунтом буде утворюватися туман. Чим він густіше й більший за обсягом, тим більше вологи втримується біля поверхні. Добре, коли туман піднімається клубами або у вигляді стовпа. Це свідчення того, що вода є, вона близько і її багато.

5. Поведінка тварин. У жарку погоду тварини намагаються знайти прохолоду. Можна спостерігати за домашніми вихованцями. Так, наприклад, собаки шукають сирі затишні куточки. Якщо у вашого улюбленця є улюблене місце, де він переживає жару, лежачи на землі, то цілком імовірно, що в цім місці відбувається активний випар вологи. До речі, саме із цієї причини собаки так люблять лежати на клумбах і газонах. Прохолода, що виходить від насиченою вологою зелені, допомагає їм пережити жару.

Читайте також :  Які фільтри для води краще вибрати?

У деяких випадках варто придивитися до улюблених місць відпочинку свійських тварин. Звірити їх з іншими ознаками. І цілком може виявитися, що ваш чотириногий друг знайшов для вас найкраще місце для колодязя.

6. Силікагель. Це матеріал, що представляє собою кульки, які можуть активно поглинати вологу з навколишнього середовища. Беремо 1-2 літра цієї речовини, просушимо його в духовці й засиплемо в глиняний горщик. Стінки горщика повинні бути без глазурі. Ставимо посудину на ваги й записуємо вагу. Чим точніший вимір, тем краще.

Потім потрібно загорнути горщик із силікагелем у щільну тканину. Можна взяти нетканий матеріал і замотати посудину в нього в кілька шарів. Обгорнений і підготовлений горщик закопуємо на 50 см. у місці майбутнього колодязя. Через добу дістаємо ємність із силікагелем і знову зважуємо. Чим більше води вбрав силікагель, тем вона ближче і її більше.

Можна взяти кілька місткостей і розташувати їх у різних місцях. У такий спосіб можна більш точно довідатися, де перебуває оптимальне для колодязя місце.

Якщо силікагелю під рукою не виявилося, то в якості вологовбирного матеріалу можна взяти й звичайну цеглу, виготовлену із червоної глини. У цьому випадку кожна цегла зважується в індивідуальному порядку, а показання вагів записуються. Порівнюючи результати зважування до закапування й після, можна сказати, чи є вода й у якому місці вона ближче до поверхні.

7. Розвідницьке буравлення. Мабуть, цей спосіб має найбільш високу результативність. При цьому можна всі роботи виконати самостійно.

Береться садовий бур. Годиться навіть саморобний. Ручка нарощується до необхідної довжини, і свердлиться розвідницька свердловина в 6-10 метрів углиб.

Коли бур досягне водоносного шару, це буде очевидно по сирому ґрунту, піднятому на поверхню. У цьому випадку буравлення припиняють.

Читайте також :  Як вибрати змішувач для кухні правильно?

Що вибрати колодязь або свердловину?

Роблячи вибір, потрібно враховувати, що колодязь і свердловина мають приблизно однаковий строк експлуатації, який становить не один десяток років при правильному підході й дбайливому відношенню.

Чим глибше перебуває вода, тим доцільно бити свердловину. Кам’янистий ґрунт може ускладнити буравлення. До 10 – 15 метрів можна влаштовувати колодязі. Якщо ж вода залягає глибше, те простіше пробурити свердловину.

Санітарні вимоги

При облаштованості колодязів і свердловин потрібно дотримуватися санітарних відстаней. Їх не можна розташовувати ближче 25 метрів від лазень, куп сміття й компостерів, а також будь-яких інших об’єктів, які можуть забруднювати ґрунтові води.

Також потрібно подбати про те, щоб у колодязь і свердловину не попадала потала й дощова вода. Робиться відвід поверхневих вод на схилах.

Водозабірний отвір надійно закривається кришкою, яку відкривають лише при необхідності. Джерело повинно бути захищено від усіляких забруднень.

Розвідувальне ручне буравлення. Відео

YouTube Preview Image