Ризик підчепити кліща – а разом з ним і яку-небудь небезпечну хворобу, типу борреліозу й енцефаліту – навесні й улітку досягає максимуму.Є багато простих способів захиститися від укусів кліщів. Але якщо вже вони не спрацювали й кліщ все-таки впився у ваше беззахисне тіло, потрібно вміти знаходити й правильно видаляти цих кровососів.

як витягти кліща

Де і як шукати?

Повернувшись із лісу, прийміть душ або ванну якомога швидше : так ви зможете виявити на собі кліщів і навіть, якщо повезе, зняти їх до того, як вони вп’ються.

Бажано також провести огляд усього тіла на предмет кліщів: станьте перед дзеркалом у повний ріст і вивчите всі частини свого тіла в пошуках комах. А якщо у вас поки немає доступу до душу й дзеркалу, перевірте основні зони ризику; кліщі люблять темні вологі місця: пахви, пах, за вухами й у основи черепа під волоссями.

Цей огляд важливо провести якомога раніше . Тоді як деякі патогени (наприклад, бактерії, що викликають борреліоз) передаються від кліща людині протягом  72 годин, інші (наприклад, вірус енцефаліту) можуть передаватися за пару годин. Чим скоріше ви знайдете кліща, тем менше ризик інфекції.

Правильні рухи.

Якщо ви виявили кліща, не панікуйте! Як витягтути кліща. Це досить просто:

1. За допомогою тонкого пінцета схопіть кліща якнайближче   до поверхні шкіри.

2. Міцно схопивши, витягайте кліща з рівномірною силою. Не крутіть й не смикайте його, інакше голівка може відірватися й залишитися в шкірі.

3. Якщо ви випадково розірвали кліща, спробуйте вилучити голівку пінцетом. Якщо не виходить, дайте їй спокій  і дайте шкірі зажити.

4. Позбутися  кліща можна декількома способами: занурити його в спирт; закрити у вакуумному пакеті або контейнері; щільно замотати стрічкою; або змити в унітаз. (Ніколи не беріть кліща пальцями: спірохети, які розносяться кліщами, можуть потрапити в кров навіть через мікроскопічні порізи на шкірі.)

5. Позбувшись від кліща, ретельно промийте укус (і руки) медичним спиртом, йодом або водою з милом.

6. Протягом  декількох тижнів перевіряйте місце укусу; якщо там з’явиться висип (або у вас підвищиться температура в цей період), обов’язково звернетеся до лікаря й здайте аналізи на борреліоз та інші хвороби, які розносяться кліщами.

Чого не можна робити – як витягнути кліща із тіла

В Інтернеті можна знайти чимало альтернативних способів видалення кліщів. Більшість цих народних методів давним-давно спростовані.

В 1985 році журнал “Pedіatrіcs” опублікував результати дослідження, у ході якого вищеописаний спосіб (пінцет) порівнювався з популярними народними способами (вазелін, лак для нігтів і гарячий сірник). З’ясувалося, що всі вони значно уступають йому по ефективності.

Спеціальні інструменти.

У продажі є безліч обладнань для видалення кліщів, але звичайного тонкого пінцета (з гострими кінцями) або пари тонких хірургічних щипців (продаються в аптеках) цілком достатньо. Ці прості інструменти ідеально підходять для того, щоб захоплювати кліща близько до шкіри, не зачіпаючи роздуте черево, яке може лопнути при стиску.

Удушення.

Один з популярних народних способів видалення кліщів – “удушити” їх за допомогою масла, вазеліну або якої-небудь іншої густої субстанції. Мало того, що це не вбиває кліща, так ще й збільшує ризик влучення інфекції у ваш організм, оскільки відтягає момент видалення комахи.

Жар.

Ще один популярний спосіб – використовувати жар, звичайно у вигляді розпеченого сірника, щоб змусити кліща самостійно відчепитися. Цей спосіб не працює, тому що жар лише змусить кліща глибше заритися під шкіру. Крім того, це витрата дорогоцінного часу. Ваше завдання – не відчепити кліща, а якомога швидше  зняти його.

Цікава стаття? Поділися нею з іншими:

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki