Як викопати колодязь своїми руками

Багато століть колодязь уважався основним джерелом води, тому люди додавали чимало зусиль, щоб вода в ньому завжди була чистою та свіжою, без різних домішок. Забруднення колодязя в ті часи було справжньою трагедією, особливо це стосувалося міських колодязів, які поставляли воду багатьом жителям.

викопати колодязь

Але так було колись, зараз же в містах і навіть селищах налагоджена подача води від централізованої системи водопроводів, тому колодязь у наш час втратив своє первісне значення. І все-таки багато жителів приватних будинків не можуть собі представити присадибну ділянка без нього.

Це можна пояснити тем фактом, що якість водопровідної води змушує бажати кращого: запах хлору, сумнівна чистота, різні домішки – усе це без зусиль можна знайти в ній. Вода з колодязя, як правило, набагато чистіше й смачніше. А що може бути краще ковтка крижаної криничної води в жаркий літній день? Якщо за колодязем правильно стежити, він зможе забезпечувати Вас водою цілий рік протягом багатьох років, і Ви спокійно зможете забути про перебої водопостачання від централізованої системи. Облаштованість колодязя – справа нескладна, хоча й вимагає певних навичок, а також наявність найпростішого інструмента.

Як викопати колодязь самостійно?

інструкція як викопати колодязь

Для початку необхідно підібрати місце розташування колодязя. Для цього потрібно провести аналіз підземних вод на ділянці. Шахта колодязя повинна проходить крізь шари піщанику й глини в ґрунті, які мають водоносний характер. Джерелом підземних вод є опади або ж розташовані неподалік природні або штучні водойми, наприклад, озеро або річка.

викопати колодязь та ґрунтові води

Підземні води можна умовно поділити на 3 групи, кожна з яких має свої характеристики:

 • верховодка – підземні води, що залягають неглибоко від поверхні. Оскільки їх глибина залягання незначна, якість таких вод невисока, вони мають у своєму складі багато домішок і використовувати їх у якості питної не можна. Крім того, при організації колодязя необхідно виключити влучення в нього верховодки.
 • ґрунтові води залягають на більшій глибині, тому вони досить чисті й приємні на смак. Саме ґрунтові води використовуються при будівництві колодязів. І недоліком є залежність їх рівня від опадів, тому в посушливі періоди вода в колодязі може значно погіршитися, а колодязь обміліти.
 • артезіанські води перебувають на значній глибині й рідко використовуються для колодязів. Вони перебувають під значним тиском верхніх шарів, тому при досягненні їх глибини вони б’ють фонтаном.
Читайте також :  Чи можна і як залити фундамент зимою?

При виборі місця розташування колодязя можна зорієнтуватися по побудованих раніше колодязях або ж звернутися по допомогу до гідрологів, якщо поблизу колодязів не спостерігається.

Не потрібно орієнтуватися по народних прикметах і порадам сусідів, оскільки подібні «гадання» чи навряд дозволять зробити правильний вибір.

Після того, як Ви визначитеся з місцем розташування колодязя та зберете й оформите всю необхідну документацію, можна приступати безпосередньо до будівництва.

Колодязь може бути шахтної або трубчастої конструкції. Якщо Ви волієте виконати всі роботи самостійно, потрібно віддати перевагу шахтної конструкції, яка викопується лопатою. Для спорудження трубчастої конструкції прийдеться «підключати» важку техніку.

Етапи будівництва колодязя своїми руками

викопати колодязь

Першим етапом будівництва колодязя є облаштованість донного фільтра, який буде очищати воду. Для цього використовуються щебінь й гравій різних фракцій. Вони укладаються в 3 шари, товщина яких 10 і по 15 см (відповідно нижній і верхній). Нижній шар складається із дрібних фракцій, а кожний наступний – з більших (перевищуючи попередні в 5-7 раз).

Головачок колодязя повинен мати висоту 0,6-0,8 м над рівнем землі, при цьому потрібно враховувати осідання ґрунту. Не потрібно відразу ж робити вимощення навколо колодязя, оскільки осідання ґрунту може тривати близько 3-х років.

Шахта – основний будівельний елемент колодязя. Найпоширенішим матеріалом для виготовлення шахт останнім часом уважається бетон завдяки своїм експлуатаційним якостям, таким як міцність, довговічність, а також гігієнічні характеристики. Крім бетону також можуть використовуватися деревина або камінь.

Виготовлення шахти колодязя

викопати криницю колодязь

Є кілька методик виготовлення криничних шахт:

 • моноліт – бетонна конструкція, яка припускає виготовлення й установку опалубки з наступним заливанням у неї бетонної суміші. Для будівництва глибоких колодязів використовується відпускний метод, при якому бетон заливається на невелику глибину, а опалубка із кріпленнями виводиться назовні на певну висоту над землею. Дно такої конструкції повинне бути виконане у вигляді черевика із загостреним ножем. Після заливання бетону конструкція поступово осаджується вниз.
 • колодязь із бетонних кілець – досить розповсюджений метод будівництва, оскільки припускає використання вже готових заводських кілець, які опускаються в підготовлену шахту. У якості з’єднання кілець використовуються спеціальні Z-Образні скоби.
 • колодязь із бетонних пластин. Пластини кріпляться до стінок шахти за допомогою будівельного розчину, а їх кути армуються шляхом зварювання.
 • деревяний колодязь потрібно монтувати зверху вниз: спочатку зводиться надземна частина, потім поступово процес опускається в шахту. Такі колодязі, як правило, мають квадратну форму.
 • колодязі з каменю, навпаки, частіше буваю круглими. При цьому зовнішня стінка шахти засипається щебенем, камені кріпляться на будівельний розчин.
Читайте також :  Чим мити ламінат?

Після завершення будівельних робіт можна сміливо вводити колодязь в експлуатацію й насолоджуватися чистою й смачною водою.

Для того, щоб якість води завжди залишалася на висоті, необхідно дотримуватися декількох простих правил:

 • відгородіть колодязь, щоб діти або тварини не змогли до нього пробратися;
 • тримаєте колодязь щільно закритим, щоб у нього не попадало сміття;
 • додатково можна закрити кришку колодязя замком;
 • при виявленні в колодязі мертвої тварину необхідно відразу ж провести його очищення й дезінфекцію, а також замінити в ньому воду. Ось тут детально  як очистити колодязь.

Очищення води в колодязі

як очистити колодязь. Способи чистки

Для проведення очищення колодязя необхідно мати мітлу й щітку, якими віддаляється бруд і мохи зі стінок, після чого вони ретельно промиваються водою. Донний фільтр заміняється або очищається.

При дезінфекції колодязя необхідно повністю вилучити всю наявну в ньому воду. Після видалення води стінки ретельно обробляються розчином хлорного вапна й колодязь знову заливається водою. Далі готується розчин для дезінфекції: 200 мг вапна хлору на 1 л води. Обсяг води в колодязі можна порахувати, помноживши її глибину на площу колодязя. Отриманий розчин розмішується й настоюється близько 2-х годин, потім переливається в іншу ємність, по збуваючись від осаду й виливається в колодязь.

Вода в колодязі перемішується з розчином і залишається на 12 годин, причому колодязь потрібно закрити кришкою. Операцію потрібно провести два рази підряд. Після проведення дезінфекції воду в колодязі потрібно міняти доти, поки запах хлору повністю не зникне. Для повної впевненості в чистоті води потрібно віднести її проби в хімічну лабораторію.