По якому принципу працює плиткоріз? Що таке каменерізний верстат і алмазна пилка? Як зробити плиткоріз функціональним? У даній статті будуть розглянуті всі ці питання дуже докладно й Ви довідаєтеся, як вибрати електричний плиткоріз.

Навіщо потрібний плиткоріз?

Плиточники стоять відокремлено серед усіх обробників, тому що це якась каста майстрів, що займаються, як правило, лише своєю справою, що й не розмінюються на більш широкий профіль, тоді як багатоверстатники дуже рідко беруться за роботу з кахлем.

електричний плиткоріз Dewalt

Робота плиточника коштує завжди недешево, за умови, що вона виконується акуратно й професійно. Але для цього є причини — починаючи від ретельної перевірки результату роботи замовником і закінчуючи наявністю цілого набору спеціального й досить дорогого устаткування.

Безумовно, кроїть кахель можна за допомогою склоріза, механічного плиткоріза і болгарки, але дані варіанти неприйнятні по якості, вони годяться тільки для таких випадків, коли обрізаний край буде чим не будь прикритий. Крім цього, далеко не кожну плитку можна буде коректно переломити по розміру після того, як буде здійснений прохід ролика по глазурі такими механічними пристосуваннями, як ручний різак і склоріз. Товсті кам’яні плити, керамогранит і міцний напольний кахель укорочувати таким інструментом і зовсім неможливо.

Багато механічні плиткорізи не призначені для обрізання невеликої смуги кахля — найчастіше мінімальною відстанню є 30-40 мм. Так, з даним завданням може впоратися УШМ, у якої в комплекті йде алмазний диск, але при її роботі генерується дуже багато кам’яному пилу, досить шкідливого для здоров’я. Але від нього страждає не тільки здоров’я, буквально все навколо покривається товстим шаром пилу, що погіршує адгезію всіх поверхонь. У тому випадку, якщо близько місця роботи є житлові приміщення, буде дуже складно вберегти інтер’єр від забруднення. І як би ви не намагалися, ви не одержите настільки рівний різ із-під болгарки, який можна було б залишити на очах. А для того, щоб виготовити болгаркою фацет на плитці (заточити на кут), необхідно мати залізну руку, нелюдське терпіння й бути справжнім художником. Електричні машинки, призначені для різання плитки, були розроблені саме для того, щоб уникнути всіх цих проблем.

Електричний плиткоріз має багато загального з торцювальними й циркулярними пилками. На ньому також прямо розташована міцна станина, що має поворотну головку, або опорний майданчик, відрізне коло, яке може бути закритий кожухом  і мотор. Але ізюминкою даного інструмента є використання диска з алмазним напилюванням, складної системи позиціонування й захоплення заготовки, а також системи подачі води безпосередньо в робочу зону.

Алмаз по твердості перевершує всі відомі матеріали, саме із цієї причини він може легко здолати штучний камінь, натуральний камінь, мармур, граніт, порцеляну, кераміку, скло, бетон і цеглу — електричним плиткорізом можна обробляти всі ці матеріали, необхідно тільки правильно підібрати диск і вибрати правильну швидкість подачі.

Для охолодження робочого оснащення й поверхні деталі необхідна вода. Суцільні кола, призначені для мокрого різа, можуть ходити набагато довше, чим «сухі». Крім цього, точка різа досить добре змазується водою, яка ще й «в’яже» пил, тобто її зовсім не буде. При вологому обробленні будь-яких мінеральних матеріалів процес проходить чистим і дуже швидким, а край виходить гладким, без помітного ушкодження глазурі й відколів основного матеріалу. Кращий різультат можна одержати тільки при гідроабразивному різанні, яке можна виконувати лише на спеціальному устаткуванні.

 майстер клас як вибрати електричний плиткоріз

Лінійки й шкали, покажчики ліній, консольний заглибний механізм, обмежники, похилі регулювання, рейкова розтяжка, системи кутових, а також паралельних упорів — усе це впливає на стабільну геометричну повторюваність і точність. Існують і ручні електричні плиткорізи, які не дуже схожі на верстат.

Отже, чим електричний плиткоріз краще УШМ і механічних плиткорізов:

 • досить рівна лінія різа;
 • мінімальний розмір і кількість відколів;
 • деталі можна обробляти під кутом;
 • відсутність пилу на робочому місці;
 • підвищена безпека й продуктивність;
 • є можливість робити пази, урізатися в середині, кроїти плитку по діагоналі;
 • можна відрізати всього кілька міліметрів від краю;
 • оброблювана заготовка може мати практично будь-яку товщину, обмежену лише глибиною, на яку може поринати оснащення.

Але електричний плиткоріз має й ряд недоліків:

 • електричний плиткоріз не здатний різати по вигнутих лініях, але ж це іноді потрібно робити;
 • функціональний і якісний плиткоріз має досить високу вартість.

Який вид плиткоріза краще вибрати для себе?

Перед тим, як вибрати електричний плиткоріз потрібно визначитися з яким матеріалом Ви будете працювати, від цього буде залежати потужність інструмента, застосовувані диски й відповідно глибина різа.

Ручний плиткоріз — алмазна пилка

ручний плиткоріз алмазна пилка

Це один з варіантів електричного плиткоріза, призначеного для швидкого мокрого й сухого крою. Такий інструмент нагадує циркулярную пилу, у нього є відрізний диск із напівкожухом або кожухом, мотор-голова з органами керування й рукояткою, опорна штампована підошва, на якій розташовано регулювання глибини занурення (Makita 4101 RH) і кута нахилу ( до 45 градусів), тобто всі дуже просто, але при цьому надійно й досить зручно. Гарна платформа може не тільки переміщатися уздовж пильного полотна, але й мати спеціальні ролики, призначені для легкого просування машини по плитці. Опционально для деяких алмазних пилок можуть пропонуватися паралельні упори.

Даний інструмент дуже маневрений і легкий, його маса приблизно 3-5 кг, але його не можна закріпити стаціонарно, тобто ним користуються як болгаркою. Для його роботи використовуються маленькі диски, діаметром усього 80-150 мм, які дають глибину пропилу близько 20-40 мм, але цього цілком достатньо для поділу навіть масивних кам’яних плит. До того ж, дані апарати оснащені досить серйозними моторами. Приміром, Dewalt DWC410 споживає 1,3 кіловата, а Makita 4101 RH постачений мотором на 860 Ват. Також, дані агрегати мають досить велику частоту обертання шпинделя, яка становить відповідно 13 і 12 тисяч оборотів у хвилину, що дуже добре позначається на якості одержуваного розпилу. Існують і такі монстри, як Eibenstock EDS 181 (глибина різа 63 мм, діаметр диска 200 мм, 7,7 кг, 2,3 кВт), орієнтовані більше на великі деталі — тротуарна плитка, лицювальні елементи, підвіконня.

При виконанні сухого крою можна приєднати до алмазної «циркулярки» контейнер пиле-збірник або пилосос, а для мокрого різа потрібно на корпусі закріпити маленький бачок ( найчастіше пластиковий), з якого в зону різання буде самопливом надходити вода. Інакше кажучи, працювати без пилу можна тільки в горизонтальному положенні, а працювати з водичкою так « по місці» вийде не завжди, коли вам захочеться.

як вибрати для дому електричний плиткоріз

По компактності виробники розв’язали оптимізувати інструмент по повній програмі. У продажі є навіть машини для різання плитки на акумуляторах. Для прикладу можна використовувати Ryobi LTS180 M, що має 18-вольтовий акумулятор, замінний на будь-який інший, що належить до фірмової лінійки «One+», серед яких є як нікель-кадмієві, так і літієві акумулятори. Макітовці теж можуть запропонувати досить цікаві бездротові моделі: Makita CC 300 DWE, у якої є швидкозарядне обладнання й Li-Ion технологію, і Makita 4191 DWD, споряджена Nicd батареєю ємністю 2,6 А*ч. Про особливості інструментів на акумуляторах у даній статті докладно зупинятися не будемо.

Каменерізний верстат, стаціонарний плиткоріз

як вибрати стаціонарний плиткоріз

Дана техніка здатна забезпечити найкращу якість розпилювання плитки. Функцію оснащення тут також виконує алмазний диск, що має безперервну крайку, а сама заготовка перебуває на обробному столі під час обробки. Причому в робочу зону обов’язково повинна подаватися вода. По конструкції стаціонарні плиткорізи можна розділити на апарати з нижнім і верхнім розташуванням мотора.

Більш компактними є настільні плиткорізи, з розташованим знизу двигуном, але при цьому вони можуть упоратися із плитками самих більших розмірів, адже на столі відсутні опорні конструкції, які могли б обмежувати габарити деталей (Ryobi WS721S). Але щодо лінії більшу плитку необхідно буде вести вручну, тому що від диска напрямна шина може бути відсунута тільки на таку відстань, на яку дозволять габарити стола. Крім стандартної прямої напрямної, в інструмента може бути в комплекті й кутова, призначена для паралельного різання плитки або, якщо необхідно, різанню по діагоналі. До таких моделей ставляться Nuova Battipav Queen 180 або Husqvarna TS 230.

Мотор у даних апаратах нерухливий, а стіл можна нахиляти, для забезпечення різання під 45-градусним кутом (Rubi ND-200).

Nuova Battipav Queen 180 Husqvarna TS 230

У подібних верстатах використовуються досить великі диски, діаметр яких перебуває в межах від 180 до 300 мм, при цьому глибина або висота різа абсолютно не вражає, адже над станиною коло виступає зовсім небагато. Це можна пояснити тим, що коло занурене в рідину нижньою частиною, щоб при русі оснащення могло зачерпувати з різервуара воду, необхідну для охолодження. Саме по такому принципу подається вода у всіх плиткорізах, що мають нижнє розташування мотора (Rubi BL ND 180, Кответ-461, Feida TC 180).

Плиткорізи, що мають верхнє розташування мотора, є важкою артилерією, яка розташована на досить значній станині. Вони є більш дорогими, важкими, складними по конструкції й габаритними. Але зате вони можуть забезпечити практично ідеальну точність.

Конструктивно можна виділити два різні варіанти:

 1. Консольний верстат має закріплену на консолі голову й рухливий стіл, на якому кріпиться оброблювана заготовка (Husqvarna TS 400 F).
 2. Мостовий верстат має рухливу голову, яка подовжньо переміщається на рейках (Sima VESUS 125).

 Не можна сказати точно, який вид верстата є більш безпечним, надійним і функціональним. В обох випадках можна зробити фацетирование, тому що головна частина може нахилятися під 45-градусним кутом. Також, в обох варіантах можна жорстко обмежити габарити плитки, що розріжеться, і подати воду за допомогою насоса в робочу зону. Обоє варіанта мають регулювання глибини пропила з незначною різницею в діапазоні. Обоє апарата мають у комплекті напрямні, шини й упори.
Дуже багато чого в кожному верстаті залежить від загальної стабільності конструкції і якості виготовлення всіх наявних рухливих деталей станини.

Силовий блок. Вибір характеристик

Діаметр диска й потужність

Werk MS-350B/1200, Husqvarna TS100R

Не варто дрібнити з потужністю, вибираючи стаціонарний верстат, призначений для різання великих кам’яних плит, бетону й цегли. Вага таких апаратів часто перевищує сто кілограм, тому немає ніякого сенсу боротися за вагу й компактність, а от додаткові десятки ват, які зможуть допомогти в забезпеченні тривалої безперервної роботи, зайвими не будуть. Найчастіше виробники оснащують професійні каменерізні апарати тяговитими моторами, потужність яких може досягати 2,2 кВт (Werk MS-350B/1200, Husqvarna TS100R), що має дуже велике значення в тяжких умовах експлуатації. Приміром, розроблювачі встановили на RD-1200S 350-міліметровий диск.

Якщо ж ви не збираєтеся обробляти занадто великі деталі, то можна звернути увагу на менш потужні апарати. Для розпилювання лицювальних панелей невеликої товщини й плитки цілком згодяться машини, які споживають 750-1500 ват. Для оснащення, що має діаметр 230-250 мм, вони зможуть забезпечити цілком прийнятний крутний момент.

Глибина різа й діаметр диска

Nuova Battipav Class 670

Основним показником, що виявляють вплив на одержання певної глибини різа, є розмір робочого диска, а якщо говорити більш точно, те його діаметр. Параметр глибини може наочно показати, наскільки товста заготовка може бути розкроєна. Це має досить велике значення, якщо ви збираєтеся працювати з товстими мармуровими й бетонними плитами або ж плануєте різати тротуарну плитку й цегла. Наприклад, RD-1200S, що має 350-міліметрове коло, здатна обробляти заготовки на 135-міліметрову глибину.

Але такі показники вам не знадобляться, якщо ви плануєте різати напольную плитку. Крім цього ні полотно, ні матеріал не люблять, коли у вже прорізаній деталі ріжуча крайка рухається занадто далеко за, тому що в цьому випадку можливий перегрів, ушкодження крайки, заклинювання. Тому глибину необхідно регулювати. Дана функція присутня практично у всіх апаратів з розташованим зверху мотором, причому, якщо голова у вибраному положенні буде зафіксована, це буде ще краще (Nuova Battipav Class 670). Також можливість зміни глибини дає можливість виконувати заглибне різання, якщо необхідно зробити проріз для чого-небудь посередине плитки. Середнє значення глибини різа перебуває в межах 40-110 мм, знайти його можна в паспорті апарата, разом зі значеннями глибини кутового різання, що відрізняються в меншу сторону по цілком очевидних причинах.

Швидкість ходу

Частота, з якої шпиндель обертається на неодруженому ходу, не є важливим показником при виборі каменерізного верстата, тому що більші швидкості в цьому випадку особливо не потрібні. До того ж немає необхідності її регулювати, адже матеріали, з якими проводяться роботи, досить схожі по своїх характеристиках. Для алмазного диска швидкість в 2-3 тисячі оборотів є цілком достатньою для ефективної кройки каменю й кераміки. Але деякі моделі мають і більш високу швидкість — модель Bosch TC10-07 10» на неодруженому ходу розбудовує 4200 оборотів.

Електронні системи

Якщо говорити про електроніку, то тут ви не знайдете ні систему плавного пуску, ні систему, яка підтримувала б постійну частоту. Єдине, що можуть запропонувати виробники даних апаратів — це захист від перевантажень, яка реалізована у вигляді термореле. У деяких ручних машин є светодиодная індикація перевантажень, яка вказує операторові на те, що в цей момент потрібно сповільнити подачу інструмента.

У мобільних алмазних пилок також є захист від навмисного пуску у вигляді дублюючої кнопки, якої до того ж ще фіксується в натиснутому стані пускова кнопка.

У верстатів обладнання більш простої — є кнопка включення й кнопка відключення. Черіз близьке сусідство води й електрики розроблювачам довелося використовувати підвищений захист від проникнення в усі струмоведучі частини вологи, щоб надійно захистити оператора від поразки струмом. Також, із цієї причини, у всіх плиткорізах передбачені досить серйозні заходи безпеки — система водонепроникних кожухів і ущільнювачів, вбудовані УЗО, якісні шнури, подвійна ізоляція обмоток автомати, що розривають. Але, навіть не дивлячись на це, багатьом машинам потрібне заземлення, тому що вони ставляться до першого класу.

Стіл

Bosch TC10-07 10

Від розмірів станини практично повністю залежить розмір плитки, яку можна обробляти на конкретному верстаті. Чим крупніше стіл, тем заготовка більшого розміру може пройти під диском, і тем у шпиндельного вузла буде довше хід. У деяких випадках можна розширити робочий майданчик за допомогою підтримуючих висувних скоб-опор або додаткових відкидних столиків, що допомагає суттєво побільшати комфорт і функціональність без зміни транспортувальних габаритів верстата.

Показник розмірів плитки, яку можна розкроїти плиткорізом, є самим актуальним. Найчастіше виробники вказують довжину діагонального різання, якщо заготовку можна так установлювати, і довжину прямого розпилу. Для консольної машини, яка заточена спеціально під плитку, гарними параметрам можна вважати 45 мм по діагоналі й 600 мм по довжині (Bosch TC10-07 10»).

Важливою характеристикою каменерізних верстатів з мостом є довжина ходу ріжучої голови, у цей час можна зустріти дуже вражаючі цифри: 1045 мм у моделі Rubi Diamant DS-250 1000 і 1000 мм у моделі Husqvarna TS100R. Помніть, що розмір заготовки, яку можна закріпити на столі, завжди буде менше величини довжини різа. Усі заготовки, що містяться на платформу, але, що мають більший розмір, можуть бути оброблені без штатної фіксації.

Подача води

DeWalt D24000

Набагато простіше обстоят справи із плиткорізами, у яких двигун розташовується під станиною. У нього є знизу спеціальний різервуар, який повинен мати пристойний обсяг, щоб не потрібно було часто додавати рідина для охолодження. Але якщо коритце буде занадто більшим, його буде складно витягати з-під верстата, але ж це необхідний час від часу робити, щоб замінити брудну воду на чисту.

Вода в робочу зону каменерізних верстатів, у яких мотор розташований зверху, подається за допомогою насоса, а щоб він не засмічувався й не виходив з ладу в нього перед нагнітачем установлюють фільтри, які можуть бути навіть самоочисними. Існують регульовані форсунки, що розпорошують рідину, які можна направити туди, куди потрібно операторові (Dewalt D24000). Дуже важливо наскільки ефективно приділяється відпрацьована вода, а також як вона вловлюється. У цьому може допомогти велика перфорація стола, технологичние канали, висувний лоток (Bosch TC10-07 10») ємність, що підвішується (Cedima CTS81) і захисні екрани.

Виробники часто вказують у посібнику користувача обсяг подачі води, тому потрібно намагатися мати якийсь запас і вибирати таку машину, у якої буде могутніша циркуляція. Також додатковим плюсом можна вважати великий колектор для води, у якому можуть перебувати відсіки, що збирають шлам.

Рухливі вузли

Cedima CTS8

Пиляти під кутом повинен уміти будь-який плиткоріз. Це робиться за допомогою нахилу опорного майданчика або силової установки. Багато верстатів мають можливість безступінчастого фацетирования ( до 45 градусів), при цьому проміжні установки можуть бути ненадійними. У деяких машин є проміжний поріг фіксації, який установлено на оцінці 22,5 градуса.

Для того, щоб забезпечити гарна якість обробки, шпиндельний вузол повинен по своїх напрямних переміщатися як можна стабильнее. І несуче обладнання повинне бути в плані якості просто бездоганним. При виготовленні мостів застосовується алюміній, який не піддається силам, що скручують, а для плавності ходу й опори застосовуються сталеві підшипники, які об’єднані в досить більшу й складну систему.

Більшою перевагою є регулювання опору коченню, тобто можливість вибору бажаної плавності переміщення. Також буде добре, якщо голівку мостового плиткоріза або рухливу платформу можна буде стопорити в потрібному положенні для того, щоб виконувати заглибні роботи або повторювані різи. У несучих обладнаннях не повинне бути ніяких люфтів.

YouTube Preview Image

Корисні дріб’язки

У висновку можна порекомендувати звернути увагу на деякі дріб’язки, які можуть виявитися досить важливими при виборі електричного плиткоріза:

 • рукоятки для вивантаження, навантаження й перенесення інструмента;
 • колеса, призначені для транспортування, що мають фіксацію (гальмо);
 • напівавтоматичні ніжки, у яких можна регулювати висоту і які можна забрати;
 • складна станина;
 • можливість зміни розміру оснащення;
 • багата комплектація;
 • заміна диска без інструмента;
 • бистросъемний захисний кожух;
 • зручні ручки керування;
 • якісний і довгий мережний кабель;
 • наявність лазерного покажчика розпила й напрямному прорізу;
 • робоча зона з гарною видимістю;
 • надійне захисне покриття шкал і лінійок, докладна градуировка;
 • зручність і стабільність просторових регулювань.

Постарайтеся глянути на плиткоріз у цілому, щоб урахувати при виборі всі фактори. Намагайтеся враховувати специфіку вашої роботи, з упором на конфігурацію й розмір заготовок, які ви будете обробляти.