Як вибрати газовий котел для опалення будинку ?

У цей час одним з найпоширеніших типів опалювального устаткування у світі є газові котли. Згідно зі статистичними даними, на газі працює практично половина всіх проданих котлів. І це дуже просто пояснюється, адже саме газ навіть у часи різних економічних потрясінь залишається найбільш ефективним і найдешевшим видом палива.

Сучасний ринок може запропонувати вам величезний вибір цього виду опалювального устаткування, і отже, багатьох споживачів цікавить питання, про те, як вибрати газовий котел, але навіть накиданому оку професіонала важко однозначно сказати які газові котли є кращими.

як вибрати газовий котел

Газові котли. Класифікація

Продукти згоряння у звичайному газовому котлі проходять через теплообмінник, у якому вони віддають теплоносієві свою енергію, але не всю. Потім з котла продукти згоряння виходять у димовідвідну систему й попадають в атмосферу. Деяка кількість теплоти при цьому губиться, тому що з газами йде ще й водяна пара, яка утворюється з води при згорянні палива. Разом з паром летить і схована енергія паротворення. Конденсаційний котел здатний відібрати цю енергію й віддати її системі опалення. Але далі будуть розглядатися тільки звичайні газові котли.

Спосіб установки газового котла

Вибрати газовий котел можна по способу установки. Вони можуть бути настінними, які вішаються на перегородку або стіну, і підлоговими, які встановлюються на фундамент (підлогу).

Дуже багатьом моделям підлогових котлів необхідний накопичувальний бойлер для нагрівання побутової гарячої води (гаряче водопостачання). Розміри опалювального котла й габарити бойлера вимагають наявності частини приміщення або навіть окремого приміщення для установки, при цьому більша частина додаткових і виконавчих обладнань керування й автоматики буде розташовуватися зовні.

 Для установки настінного котла окреме приміщення не потрібно, тому що при невеликих габаритах вони мають достатню потужність і встановити їх можна прямо на кухні. Для опалення приватного будинку, що має площу близько 300 кв.м., цілком достатньо буде настінного котла конвекційного типу потужністю 35 кВт. Настінний котел при необхідності можна легко переналаштувати на роботу на зрідженому газі.

Нагрівання гарячої води за допомогою котла опалення

як вибрати газовий котел двоконтурний

Також настінні котли можна розділити по методу нагрівання гарячої води на двоконтурні проточні, двоконтурні із вбудованим бойлером і одно-контурні.

В одно-контурному котлі водопровідну воду подають в окремий бойлер, що має обсяг близько 100-200 літрів, де вона потім нагрівається гарячою водою, яка береться від опалювального котла, до потрібної температури. При цьому автоматика управляє роботою котла так, що поки вода в бойлері не нагріється до потрібної температури, котел буде працювати тільки на нагрівання, а система опалення при цьому буде відключена, тобто пріоритет віддається гарячому водопостачанню. Але завдяки тому, що процес нагрівання води в бойлері не вимагає багато часу, система опалення практично не остигає.

Двоконтурний котел, що має вбудований бойлер, містить бойлер прямо у своєму корпусі, при цьому бойлер має невеликий обсяг — усього 45-60 літрів.

Двоконтурний проточний котел має усередині спеціальний теплообмінник, проходячи через який і нагрівається вода, призначена для гарячого водопостачання. Чим менше води в одиницю часу проходить через теплообмінник, тим до більшої температури й швидше вона нагрівається.

Двоконтурні настінні котли можуть максимально зробити близько 8-15 літрів гарячої води у хвилину. Але потрібно пам’ятати, що в системі ГВС побутова гаряча вода при цьому буде всього на 30-35 градусів гаряче, чим холодна вода з водопровідної системи. Якщо ж вам потрібна гаряча вода більш високої температури, то це природно зменшить продуктивність котла.

Для одного місця, що подає гарячу воду, цілком вистачить продуктивності проточного водонагрівача. Якщо одночасно будуть працювати дві або три точки, то вам доведеться встановлювати додатковий бойлер або миритися з постійною нестачею гарячої води.

У всіх начіпних котлів є функція, яка дозволяє працювати в літній період лише в режимі гарячого водопостачання, відключаючи при цьому систему опалення.

Принципово підлогові котли використовують ті ж самі способи нагрівання гарячої води, що й начіпні котли — вбудований проточний водонагрівач, вбудований накопичувальний бойлер і зовнішній накопичувальний бойлер.

Якщо ви збираєтеся використовувати одноконтурний котел і накопичувальний бойлер, то потрібно перевірити щоб теплова потужність бойлера була погоджена з потужністю котла. Якщо в котла потужності буде менше, чим у бойлера, він не зможе забезпечити нагрівання необхідного обсягу гарячої води. А от бойлери, що мають великий обсяг (250, 500 і 1000 літрів), у парі з котлом достатньої потужності можуть задовольнити практично будь-які потреби в гарячому водопостачанні.

Читайте також :  Вертикальний сад на балконі своїми руками

Вбудовані бойлери підлогових котлів найчастіше мають ємність 60, 90, 100 і 150 літрів. Для того, щоб прискорити нагрівання, деякі моделі оснащують додатковим електричним підігріванням води.

Двоконтурні підлогові котли, що мають проточний водонагрівач, здатні забезпечити до 33 літрів гарячої води у хвилину, а якщо буде потрібно, то й значно більше, якщо скомбінувати їх з додатковим накопичувальним бойлером.

У деяких дорогих моделей підлогових котлів, крім контуру гарячого водопостачання, є ще й незалежні вбудовані контури, які необхідні для нагрівання гарячої води, яка буде використовуватися для басейну або в системі теплих підлог. Підводячи підсумок, можна із упевненістю заявити, що напольний газовий котел під силу забезпечити гарячою водою житловий будинок з будь-якими потребами.

Тип пальника котла

як вибрати газовий котел одноконтурний

Напольні газові котли можуть бути розділені на дві групи. До першої групи ставляться котли з атмосферними пальниками, а до другої — з надувними (начіпними, вентиляторними, змінними) пальниками. По конструкції атмосферні пальники набагато простіше, так до того ж вони працюють тихіше й коштують дешевше. А в котлів з надувними пальниками дуже великий ККД, але при цьому коштують вони набагато дорожче. На котли, що мають надувний пальник, можна встановити пальник яка зможе працювати й на рідкому паливі, і на газі.

Найчастіше атмосферними газовими пальниками обладнуються конвекційні начіпні котли. Їм для роботи не потрібний додаткове надування, тому що вони призначені для роботи з нормальним тиском повітря.

Крім цього, пальника можна розділити ще на пальники із плавною модуляцією полум’я, двоступінчасті й одноступінчасті:

  • Одноступінчасті пальники мають усього лише один режим горіння, при цьому полум’я може лише вимикатися й включатися автоматично.
  • Полум’я у двоступінчастих пальниках може перемикатися автоматично з нормального рівня горіння на більш низький. Це необхідно тоді, коли в котлі невелика витрата теплоти й для її поповнення досить невеликої енергії. Завдяки цьому можна побільшати тривалість циклу від включення й до вимикання пальника, а це у свою чергу зменшимо витрату палива й знизить її зношування.
  • Більш гнучко на зміну температури реагують пальника із плавною модуляцією, що дозволяє їм робити процес нагрівання теплоносія більш ощадливим.

Методи димовідводу

який вибрати напольний газовий котел для опалення

По методу відводу газів котли можна розділити на групи:

  • з природною тягою;
  • турбо (із примусовою тягою).

Продукти згоряння котлів, що мають природній димовідвід, направляються у вертикальний димохід, а потім віддаляються за допомогою природної тяги. У цьому випадку пальник повинна одержувати таку кількість повітря, яка допоможе забезпечити підтримка горіння. Тому приміщення повинне бути обладнане приточной вентиляцією або повітряне -забірним отвором. Такий тип пальників називають пальниками, що мають відкриту камеру згоряння.

Існують також пальники, що мають закриту камеру згоряння, їм не потрібна приточна вентиляція й вертикальний димохід. Приплив повітря й видалення продуктів згоряння проводиться через коаксіальний (труба в трубі) або роздільний горизонтальний (дві окремі труби) димохід, який виходить через стіну на вулицю. За допомогою спеціального вентилятора здійснюється подача повітря до пальника й витяжка димових газів.

Вартість вертикального димоходу становить приблизно 60 у.е. за один погонний метр і це без обліку будівельних і монтажних робіт. Тому при виборі димовидалення за допомогою примусової тяги, ви зможете суттєво заощадити.

Матеріал теплообмінника

Одним з головних ознак, що відрізняють котли різних моделей, є матеріал теплообмінника. Виготовити теплообмінник можна з міді, нержавіючої сталі, сталі й чавуну. У першу чергу від матеріалу теплообмінника залежить термін служби котла.

Самим надійним і довговічним матеріалом є чавун. Такі котли вкрай рідко прогоряють і до того ж абсолютно не піддані корозії. У більш дорогих моделях може використовуватися сірий чавун спеціальних марок, який практично завжди ставиться до ноу-хау виробника. У такого чавуну більш висока опірність корозії, більш однорідна структура й підвищена пластичність, що збільшує строк його роботи ще більше. Теплообмінники, виготовлені із чавуну, здатні прослужити більш 50 років.

Але при цьому чавун є досить тендітним матеріалом і при сильному ударі можуть утворюватися тріщини. Крім цього тріщини можуть з’явитися й у тому випадку, якщо холодна вода потрапить у ще не остиглий теплообмінник. Якщо часто міняти воду з високою твердістю, то усередині котла утворюється накип, наявність якої може привести до появи локального перегріву деяких ділянок теплообмінника, що у свою чергу веде до утворення мікротріщин.

Також котли із чавунними теплообмінниками мають досить високу теплову інерційність. Якщо раптом на вулиці різко потеплішає, то автоматика відреагує на це й змінить режим роботи пальника, але при цьому теплообмінник ще довгий час залишиться гарячим через свою масу й продовжить гріти приміщення. Якщо в системі опалення використовуються чавунні радіатори, то це ще більше підвищить теплову інерцію. Для того, щоб температура в будинку повернулася до норми, може знадобитися до трьох годин.

Читайте також :  технологія вирощування моркви на грядці площею 3 м.кв.

Не так критичні до деформацій і ударам сталеві теплообмінники, до того ж вони легше чавунних в 2-2, 5 рази. Але при цьому сталеві теплообмінники прогоряють швидше й сильно піддані корозії, яка виникає через конденсат, що виникає в тих випадках, коли температура усередині котла знижується трохи нижче крапки роси.

Сталеві теплообмінники здатні прослужити близько 5-15 років, але їх термін служби залежить від умов експлуатації, товщини стали і її якості. Для виробництва дорогих моделей досить часто використовуються нержавіючі й леговані сталі, здатні побільшати експлуатаційний ресурс, а також застосовуються спеціальні технології, завдяки яким запобігає утвір конденсату. Котли, виконані з такої сталі, можуть успішно конкурувати навіть із чавунними.

YouTube Preview Image

Якщо в якості матеріалу для виробництва теплообмінника використовувати мідь, то строк його служби буде значно збільшений.

Енергозалежність котлів

Багато сучасних котлів є енергозалежними, тобто при відключенні електроенергії, миттєво блокується подача газу, гасне полум’я й котел зупиняється. Коли подача електрики відновляється, котли, які мають функцію самопуску, починають працювати знову, а тим котлам, у яких немає такої функції, потрібен ручний перезапуск.

Але існують і енергонезалежні котли, їх автоматика здатна працювати від термоелектрики, вироблювана термопарою, яка нагрівається від полум’я пальника.

Найвідомішим способом аварійного електропостачання котла є міні-електростанція, що має автоматичний запуск, але це досить дорогий спосіб. Так що не завадить купить електростанцію для будинку.

Крім цього можна використовувати джерела резервного живлення, в основі яких лежать автомобільні акумулятори з перетворювачем частоти. Коштують вони не так багато й мають обмежений декількома годинником ресурс роботи.

YouTube Preview Image

Якої фірми вибрати газовий котел?

У цей час на ринку представлена велика кількість газових котлів, які проводяться різними компаніями. І природно багатьох покупців цікавить питання — якої фірми вибрати газовий котел?

Безумовно, на таке питання не можна дати однозначну відповідь, тому що дуже багато чого залежить від потреб і переваг покупця. Вибір газового котла можна зрівняти з вибором автомобіля: хтось здобуває скромну малолітражку, а іншої мріє про дорогий спорт-кар. Компанії, які роблять газові котли, так само можна розділити по цінових категоріях. Найдорожчими є котли, зроблені в Західній Європі.

Одним із провідних виробників найрізноманітнішого опалювального устаткування, яке ставиться до hi-end класу, є компанія De Dietrich, розташована у Франції. Товарний знак даної компанії був визнано одним із самих старих у Європі.

Також підвищеним попитом завжди користуються й газові котли таких німецьких марок як Vaillant, Buderus і Viessmann. Фахівці рекомендують купувати газові котли, які зроблені в Німеччині, пояснюючи це відмінними технічними характеристиками котлів і їх високим ступенем надійності. Також, дуже немаловажний той факт, що для німецьких котлів зовсім не складно знайти відповідний сервісний центр.

Італійці також є визнаними лідерами європейського ринку. Вартість італійських котлів часто виявляється нижче, чим у їхніх німецьких аналогів. Серед італійських виробників можна виділити такі компанії, як Ferroli, Fondital і Ariston (Арістон), які починали колись як невеликі приватні фірми, а потім виросли у великі корпорації, що мають свої традиції у виробництві.

Не дуже давно зайнялися виробництвом опалювальної газової техніки й компанії Південної Кореї. Вони не тільки впроваджують власні технології, але й усмоктують усі на-робітки європейських компаній. Тим, хто прагне за невеликі гроші одержати високотехнологічний продукт, варто звернути увагу на південнокорейські марки котлів.

В економ-класі перебувають в основному виробники зі Східної Європи. Найвідомішими не тільки в себе в стані, але й далеко за її межами є виробники зі Словаччини й Чехії, серед яких Protherm, Dakon, Atmos і Viadrus.

Серед вітчизняних марок газових котлів можна виділити незалежні підлогові котли «Прометей», що мають сталевий теплообмінник. Котли даної марки можна використовувати для обігріву різних приміщень, що мають більшу площу ( до 750 кв.м.), а їх ККД досягає 92%. Безпечну й ефективну роботу опалювальної системи забезпечує пластинчастий сталевий теплообмінник і мікро смолоскиповий пальник, що має автоматичне запалювання. Дана компанія займається виробництвом не тільки високоякісних моделей, які можуть успішно обігрівати будинок з великою площею, але й цілком доступних газових котлів, що мають невисоку вартість. Газові котли марки «Прометей» являють собою оптимальне співвідношення ціни і якості.

Читайте також :  Який потрібен інструмент для ламінату

Санкт-Петербурзька компанія ВАТ «Газаппарат», яка займається виробництвом водонагрівачів і газових котлів, пропонує газові котли марки «Нева». Усе своє устаткування дана компанія тестує на герметичність, електробезпечність і працездатність, а також ретельно перевіряє. В асортиментах компанії є котли, що ставляться до трьом класам: преміум-клас (Нева Люкс), клас комфорт і економ-клас (Нева). З 2005 року компанія займається складанням настінних газових котлів з готових комплектів, завезених з Європи. В 2007 році почалося виробництво встаткування під маркою «Нева Люкс», у якому присутні деталі, зроблені самою фірмою. Вартість даних котлів цілком прийнятна.

Ще одна компанія ТОВ «Мімакс». Її основним напрямком є виробництво автоматичного газового устаткування. У газових котлів, зроблених фірмою Мимакс, є теплообмінник зі сталі товщиною 3 мм, завдяки чому котли мають дуже гарну тепловіддачу. Крім цього при складанні котлів застосовуються термоустойчиві матеріали, які дозволяють суттєво понизити температуру зовнішнього корпуса. Котли компанії Мимакс мають досить високий ККД — приблизно 87%. Опалювальне встаткування розраховане на роботу протягом 15 років і більш. У даної компанії є серія універсальних котлів, що працюють як на твердому паливі (торф, вугілля, дрова), так і на газі. Щоб перейти з одного виду палива на інше, вам знадобиться в середньому 1 година.

Компанія «Газстрой» робить газові котли марки «Вогнище». Дана компанія успішно реалізує близько сорока різних видів котлів опалення, серед яких можна виділити газові котли марки «Вогнище», які розраховані для обігріву невеликих приміщень, чия площа не перевищує 1000 кв.м. Усі котли марки «Вогнище» мають прийнятну ціну, відмінний рівень якості й досить прості в експлуатації.

Компанія «Protherm» робить газові котли марки «Ведмідь». Теплообмінник таких котлів сконструйований з декількох ланок, завдяки чому при згорянні палива воді віддається максимальна кількість тепла. Серед переваг даної марки можна виділити двоступінчасте регулювання, мінімальні втрати тепла, ККД близько 92%, просте керування, легкий монтаж і компактні розміри.

І на європейському, і на російському ринку опалювального устаткування можна знайти безліч гідних моделей, тому кожний зможе підібрати для себе такий котел, який буде повністю його влаштовувати як за ціною, так і по функціоналу.

YouTube Preview Image

Як вибрати потужність газового котла?

Основним параметром газового котла є його потужність, яка розраховується на площу приміщення, яке котел здатний обігріти. У цей час асортименти газових котлів надзвичайно широкий. У продажі є котли самої різної потужності — від декількох кіловатів і до декількох тисяч кіловатів. Тому зараз можна вибрати газовий котел для всіляких завдань — і для опалення приватного будинку, і для опалення більших виробничих приміщень.

Але лише за допомогою професіоналів можна точно вибрати потужність газового котла, необхідну для обігріву того або іншого приміщення, тому що для цього знадобляться спеціальні знання, які є у кваліфікованих інженерів-теплотехніків.

Господареві майбутньої системи опалення необхідно пам’ятати, що 1 кВт потужності вистачає для того, щоб обігріти 10 кв.м добре утепленого приміщення. Але стелі при цьому не повинні бути вище трьох метрів. Тому, якщо у вас немає бажання витрачати засоби й сили на герметизацію й внутрішнє утеплення стін цілого будинку, то вибираючи котел, вам потрібно буде звернути увагу на могутніші котли. Крім цього слід ураховувати й гарячу воду, тому що при її наявності показник потужності котла потрібно буде збільшити на 20-50%.

Тому що процес нагрівання гарячої води відбувається не постійно, а з деякою періодичністю, для системи опалення пріоритетним є саме гаряче водопостачання. Тобто, якщо раптом потрібна гаряча вода, то потужність котла витрачається на її нагрівання, при цьому фактично перестає функціонувати опалювальна система. Але це практично не позначається на температурі усередині приміщень. Двоконтурні котли також можуть використовуватися для підігріву басейну, тому при виборі котла необхідно враховувати й це навантаження.

Слід звернути увагу на те, що в технічному паспорті, який повинен іти разом з газовим котлом, найчастіше вказується потужність котла при номінальному тиску газу. Але в реальності тиск у трубопроводах може виявитися суттєво нижче, що у свою чергу позначиться на реальній потужності опалювального устаткування в меншу сторону.

Тепер ви знаєте, як вибрати газовий котел для опалення й нагрівання води у квартирі або будинку.