Не дуже давно світлодіодне освітлення стало набирати популярність, але з того самого моменту, коли був створений найперший найяскравіший світлодіод і з’явилася ідея використовувати світлодіодні лампи для штучного освітлення, не вщухають суперечки про їхні переваги й недоліки.

Про переваги світлодіодів усім відомо, тому що вони посилено рекламуються, а от про їхні недоліки мало кому відомо. Але невже світлодіодне освітлення є хоч і недешевим, але ідеальним, або ж це просто такий хитрий маркетинговий хід? Наскільки нешкідливим є світлодіодне освітлення, чи шкідливі світлодіодні лампи?

світлодіодні лампи

Шкода від світлодіодної лампи: міф чи правда?

Давайте розберемося в чому взагалі може полягати вплив світлодіодного освітлення на організм людини.

Яке випромінювання присутнє у світлодіодних світильниках?

Усім відомо, що світлодіоди відносяться до джерел штучного освітлення, які незалежно від принципу їх дії відрізняються спектром випромінюваного ними світла, а якщо говорити більш точно, то шириною даного спектра. У цьому плані світлодіодні лампи мають істотну перевагу перед іншими видами ламп — світло, випромінюване світлодіодними приладами, розташоване у вузькому діапазоні. Залежно від того, які хімічні елементи були використані для виготовлення світлодіодів, залежить основний колір випромінювання. Саме із цієї причини в природі не існує білих світлодіодів, адже в спектрі білий колір відсутній, а одержати його можна тільки змішавши кілька кольорів.

У спектрі освітлювальних світлодіодів повністю відсутня інфрачервона складова, яка є безпечною для здоров’я людини, але досить шкідливою для роботи інфрачервоних датчиків і камер. А от з ультрафіолетової складової, яка корисна для засмаги, але може викликати розвиток онкологічних захворювань, не все так просто. Уважається, що ультрафіолет повністю відсутній у спектрі випромінювання світлодіодних приладів, але чесно говорячи, це не так.

Як було сказано вище, добитися від світлодіода білого світіння можна тільки змішуванням декількох кольорів. У цей час самим доступним і масовим способом, що дозволяють одержати біле світло, є нанесення кольорового люмінофора (склад, який при подачі напруги світиться) на ультрафіолетовий світлодіод, у результаті чого вийде біле світло, але в його складі перебуває ультрафіолетова складова.

Але поки немає переконливих статистичних даних, які могли б довести шкоду від світлодіодного світла через знаходження в його спектрі ультрафіолетової або інфрачервоної складової. А всі твердження, які подаються як дійсні, є на сьогоднішній день усього лише домислами.

Чи є шкода від світлодіодного освітлення?

світлодіодні лампи купити

Звичайно, шкода від світлодіодних приладів може виникнути, але з несподіваної сторони — із психологічної. Дана технологія ще зовсім нова й тому незвична для людей, а все незвичне й нове часто викликає в людей дискомфорт.

 Одним з переваг світлодіодного освітлення є те, що його світло не мерехтить, на відміну від люмінесцентних ламп. Але це відноситься тільки до приладів, які мають якісні блоки живлення (драйвери). На великий жаль, якісна світлодіодна продукція має досить високу вартість, а от китайці займаються виготовляють дешеві світлодіодні лампи, які мають вбудовані драйвера й моргають також, як і люмінесцентні. А таке мерехтіння виявляє дуже негативний вплив на людський зір.

А чи була шкода?

Зважаючи на все, світлодіодне освітлення є по більшій частині корисним, а не шкідливим. Але дане твердження відноситься тільки до відомих брендів, які відповідають за якість своєї продукції і її повна відповідність усім заявленим параметрам. Усі інші прилади теж є цілком придатними для використання, але не варто використовувати їх як основне світло (у кабінеті, їдальні або вітальні). Недорогі світлодіодні лампи найкраще використовувати в підсобних приміщеннях, під’їздах, коморах, туалетах і коридорах.