З недавніх пір у будівельному лексиконі з’явилося таке поняття, як фібра – буквально із самого початку її появи цей унікальний матеріал став у буквальному значенні незамінним у будівництві. Це армуюча добавка в бетон, яка значною мірою  поліпшує характеристики даного матеріалу.

Про неї й піде розмова в даній статті, у якій разом ми розберемося з питаннями: що таке фібра для бетону, де вона застосовується, якою буває і як використовується в приватному будівництві.

Що таке фібра для бетону фото

Що таке фібра для бетону фото

Фібра для бетону: особливості й область застосування

Коротко на запитання, що таке фібра для бетону, можна відповісти в такий спосіб – це мікро волокна. Можете назвати їх волосками, але суть і принцип роботи їх від цього не зміниться – у бетоні вони відіграють роль додаткового зв’язування. Вони виконують практично ту ж функцію, що й арматура, тільки на мікрорівні – у деяких випадках вони навіть повністю можуть замінити арматурний каркас у бетоні й при цьому його міцність ні на йоту не постраждає, що вже саме по собі є перевагою. Не багато не мало, це дає істотну економію при будівництві. Де прийнятна така економія?

1.   У першу чергу при виготовленні бетонних підлог, на які передбачається мале й середнє навантаження – доданої в розчин фібри цілком вистачає для того, щоб запобігти розтріскуванню поверхні  у процесі її застигання, і в процесі експлуатації.

2.   Монолітне будівництво. Тут фібра використовується не для зменшення собівартості, а для поліпшення характеристик конструкції – її застосовують разом з арматурним каркасом. У такий спосіб зводять не тільки стіни або залізобетонний кістяк будинку, але і його фундамент, і перекриття, і навіть палі.

3.   Не обходиться без використання фібри й процес виготовлення різного роду декоративних виробів з бетону – тут вона дозволяє полегшити виріб до максимального можливого рівня. Яскравим прикладом виробів цього типу є фіброцементні панелі для фасаду, які здатні протистояти навіть сейсмічній активності. Крім того, з використанням фібри створюють відомі єврозабори.

Загалом , область застосування фібри для бетону досить велика – можна сказати, що в сучасному будівництві на сьогоднішній день це незамінний матеріал. Таким він став завдяки масі своїх переваг.

 Фібра для армування бетону: переваги й недоліки

Унікальність фібри полягає не тільки в її здатності збільшувати міцність бетонних конструкцій – разом з нею вона надає бетону багато корисних якостей.

1. Фібра підвищує пластичність бетону – це означає якісну й, головне, щільну осадку часток суміші – цей фактор також сприяє збільшенню міцності бетону. Таку суміш доводиться менше саджати за допомогою вібрацій.

2. Збільшує в’язкість. Працювати із грузлим і пластичним бетоном набагато простіше – цей момент можуть оцінити ті, хто займається ручним виготовленням бетонних підлог.

3. Значною мірою  підвищується стійкість бетону до негативних температур. Фібра не убирає вологу, і морозостійкість бетону збільшується рівно настільки відсотків, скільки було додано фібри в бетон.

4. Вологостійкість. Ця характеристика збільшується по тій же причині, що й попередня.

5.  Довговічність бетону. Вона досягається завдяки всьому перерахованому вище – усі фактори в сукупності саме  й забезпечують тривалий строк експлуатації бетонних конструкцій.

Мало того, усі ці якості ще забезпечують і цілісність бетону протягом  усього цього строку – з поверхні конструкцій практично не відколюються шматочки бетону, що приводить до тривалої схоронності зовнішнього вигляду виробу. Ця характеристика широко використовується в процесі виготовлення різного роду деформаційних швів при створенні підлог високої міцності промислового призначення.

Різновиди фібри для стяжки і її особливості

Існує не так уже й багато різновидів фібри – серед основних можна виділити всього чотири варіанти.

  Фібра скляна.

фібра для бетону

фібра для бетону скляна

Після укладання ці волокна стають тендітними, що для серйозних бетонних конструкцій неприпустимо – саме із цієї причини фібра даного типу застосовується в основному для опоряджувальних робіт – її додають у різного роду структурну й декоративну штукатурку. У процес приготування розчин для  поверхні, що не несуть навантаження, фібра із скла дозволяє економити до 15% цементу и до 20% знизити вміст води.

Стандартною витратою цієї фібри є 1 кг на кубічний метр розчину.

 Базальтова фібра.

базальтова фібра для бетону

базальтова фібра для бетону

Вона відрізняється такими якостями, як стійкість до впливу хімічних реагентів, не токсичність і несхильність до горіння. На відміну від усіх інших видів фібри для армування, цей матеріал працює не так – він не армує розчин. Базальтова фібра для бетону розчиняється при контакті із цементом і, вступаючи з ним у реакцію, укріпляє розчин хімічним способом.

Фібра даного типу набула широкого застосування для виготовлення жаростійких конструкцій з бетону. Витрата цього матеріалу при стандартних умовах становить 1,5 кг на кубічний метр бетону. Як і попередній матеріал, фібра з базальту дозволяє скоротити кількість цементу в бетоні на 15% і води на 20% відповідно.

 Поліпропіленова фірма для бетону.

фібра для бетону поліпропіленова

фібра для бетону поліпропіленова

Це найпоширеніший  матеріал для армування бетону – він характеризується дуже високими показниками й дозволяє збільшити міцність звичайного бетону в кілька раз. Мало того, поліпропіленова фібра є відмінним способом запобігти розтріскуванню бетону як у процесі застигання, так і під час його експлуатації. Характеризується підвищеними технічними характеристиками й дозволяє підвищити міцність бетону в кілька разів, захищаючи його від утвору тріщин.

Саме цікаве, що фібра цього типу без втрати своїх якостей служить стільки ж, скільки й сам бетон. У більшості випадків поліпропіленова фібра застосовується для армування підлог, фундаментів і стін з бетону – її стандартна витрата становить 1 кг на кубічний метр бетону, але залежно від  необхідних характеристик, може змінюватися в більшу або меншу сторону.

   Сталева фібра.

фібра для бетону сталева

фібра для бетону сталева

Ще один популярний матеріал цього типу, який одержав визнання завдяки своїй низької вартості – крім того, сталева фібра для бетону є універсальним матеріалом, який може використовуватися для виготовлення бетоноконструкцій будь-якого типу.

Як і всі інші матеріали, цей різновид фібри в кілька раз збільшує міцність і надійність бетону – мало того, вона захищає його від руйнувань, викликаних впливом природних факторів. Цей матеріал відрізняється порівняно невеликою витратою – як правило, на кубічний метр бетону його додають порядку 30-40 кг.

сталева анкерна фібра для бетону

сталева анкерна фібра для бетону

Існує й ще один варіант фібри, який застосовується для посилення кутових з’єднань у бетонних конструкціях – анкерна фібра для бетону, яка являє собою шматочки дроту, вигнуті особливим чином. Крім того, усі існуючі варіанти цього матеріалу можуть відрізнятися ще й своїми розмірами – довжина фібри може бути 6, 10, 12, 18 і 20 мм, а товщина варіюватися від 0,3 до 0,5 мм.

 Як приготувати фібробетон: особливості процесу

По великому рахункові, приготувати бетон для стяжки під теплу підлогу, армований фіброю, не так складно – можна навіть сказати, що просто, і цей процес практично нічим не відрізняється від технології виготовлення звичайного бетонного розчину. Як правило, приготовляють такі розчини двома способами.

1. Сухе змішування компонентів. Тут усе просто – спочатку в бетономішалку всипаються сухі інгредієнти бетону, які після ретельного перемішування доповнюються водою. Цей спосіб підходить для всіх типів фібри, крім базальтового матеріалу.

2.  Попереднє замочування фібри у воді. Для базальтового матеріалу це оптимальний варіант приготування – фібра замочується у воді й після деякого перемішування в неї додається цемент, завдяки в якому вона розчиняється, а отриманий склад служить своєрідним зміцнювачем бетону. Далі, коли фібра розійдеться, додаються всі інші інгредієнти бетону. Цей варіант приготування розчину не підходить для металевої фібри – для неї краще використовувати суху технологію змішування. Для всіх інших різновидів цього матеріалу даний спосіб застосовувати можна.

Як приготувати фібру для бетону

betonomishalka

І той і інший варіант приготування бетону з фіброю передбачає чітке дотримання пропорцій складових частин бетону, особливо  це стосується рідкої його складової. Занадто багато води приводить до швидкого осаджування розчину, що спричиняє  погіршенню міцності бетону, а занадто мала кількість води викликає ускладнення при роботі з розчином.

І на закінчення теми про те, що таке фібра для бетону, скажу кілька слів із приводу особливостей цього матеріалу. У першу чергу, слід зазначити такий факт, як тривалість замішування бетону – при додаванні фібри вона збільшується на пару хвилин. Волокна цього матеріалу повинні рівномірно розійтися в розчині.

Другий момент, полягає в такому явищі, що можуть виступають ворсинки на поверхні бетону – не щораз, але воно спостерігається. У принципі, штука не страшна, а іноді й корисна – якщо в наслідок поверхня буде облицьовуватися, то вони служитимуть додатковим засобом збільшення адгезії матеріалу. А якщо облицювання не передбачається, то цю ворсу можна просто спалити пальником, якщо, звичайно, вона не дає вам спокою. А взагалі вона маленька й ледь помітна оку.

Олександр Куликов.