Утеплення мансарди пінопластом – небезпечно!

 Багато хто починає будівництво приватного будинку, віддають перевагу облаштованості над мансардними поверхами. Причиною тому є безліч готових проектів мансард, а також бажання додати житлової площі в готовому будинку за рахунок горищного простору. Але, у порівнянні з повноцінним поверхом, мансарда більш схильна до втрат тепла.

Високі теплові втрати викликані тим, що мансардні приміщення мають більшу площу контакту з вулицею через дах. Отже, щоб додатковий поверх став теплим і комфортним для проживання приміщенням, його необхідно ретельно й правильно утеплити. При цьому, вибираючи метод утеплення, не варто беззастережно приймати поради й рекомендації будівельників. Краще вивчити це питання самому, щоб розуміти принципи утеплення мансарди. Тоді вдасться вибрати правильний теплоізоляційний матеріал і повноцінно контролювати роботу майстрів.

У питаннях утеплення існує багато помилок. Особливе місце займають рекомендації, використовувати в якості утеплювача полімерні матеріали, тобто  різні види пінопласту. Подібні поради настільки заполонили Інтернет, що багато почали вважати пінопласт відповідним матеріалом для утеплення мансард. Безліч знятих відео з детальними інструкціями виглядають дуже переконливо. Але, якщо глибше розібратися, то стане очевидно, що утеплення мансарди пінопластом – небезпечно!

Чому будівельники рекомендують пінопласт для утеплення мансарди?

утеплення мансарди

Якщо розглядати пінопласт, як теплоізоляційний матеріал, то він дійсно має широке застосування й має багато переваг. Але, у випадку з мансардою деякі переваги пінопласту стають недоліками. Так, у роботі цей матеріал дуже зручний і має невисоку вартість, але довговічну теплоізоляцію й безпеку проживання він не забезпечить. Щоб не піддатися на вмовляння утеплитися пінопластом, потрібно знати основні аргументи прихильників цього матеріалу.

1.        Зручність монтажу. Цю причину мало хто з будівельників може повідомити, оскільки мова йде про спрощення їх роботи. Справа в тому, що пінопласт легко піддається обробці, він просто ріжеться й підганяється під потрібний розмір. Для фіксації аркушів використовують монтажну піну. Таким чином, між кроквами покрівлі укладаються листи матеріалу, які клеяться один до одного на стиках. Це найшвидший  спосіб утеплення. Виходить, майстер одержить пристойний заробіток за максимально короткий час.

2.        Переваги матеріалу. Головною перевагою для власника мансарди є відносно невисока в порівнянні з іншими доступними матеріалами ціна. До інших переваг ставляться гарні теплоізоляційні властивості, здатність не давати згодом  усадку й вологостійкість.

3.        Невеликий шар теплоізоляції. Якщо взяти пінопласт із високою щільністю, то для повноцінного утеплення досить укласти листи товщиною 10 см.

4.        Зручність перекриття “містків холоду”. Щоб виключити можливість втрати тепла в уразливих зонах, якими є крокви, теплоізоляцію потрібно укладати двома шарами. Перший шар укладається в одному рівні із кроквами, а другий шар закриває всю площину. Робити такі маніпуляції з пінопластом, за словами деяких будівельників, надійніше, чим з мінеральної ватою.

Крім таких аргументів, можливо, популярність пінопласту виросла через комерційний інтерес. Той, хто прагне продати, буде нахвалювати свій товар. А пінопласт, безперечно, є за що похвалити. Але, важливо відзначити, що утеплювати мансарду пінопластом не варто. І цьому існують зрозумілі й переконливі причини.

Читайте також :  Будинок з морських контейнерів: проекти, будівництво, утеплення, ціна

Чому пінопласт не підходить для утеплення мансарди?

утеплення мансарди

Можливо, далі викладені факти посприяють тому, що усе менше фахівців будуть рекомендувати пінопласт для теплоізоляції мансардного поверху. Досить розглянути чотири причини, які не дозволяють використовувати цей матеріал.

Конструкційна особливість мансарди

Для облаштованості даху використовують дерево, з якого виготовляють усі елементи кроквяної системи. Звичайно, може використовуватися метал, але в силу складності монтажу й більшої ваги, це трапляється вкрай рідко. Дерево є відмінним матеріалом для покрівлі. Щоб конструкція з дерева прослужила довго, необхідно забезпечити гарну вентиляцію для видалення вологи.

Для звичайного даху вентиляція ідеальна сама по собі, адже всі дерев’яні елементи відкриті, і зайва волога легко несеться потоком повітря. Якщо ж говорити про мансарду, то під час її облаштованості всі покрівельні частини будуть закриті теплоізоляцією, отже, вентиляція суттєво ускладниться. У такому випадку потрібно знизити можливість утвору надлишкової вологи й максимально забезпечити вентиляцію деревини за рахунок властивостей теплоізоляції. Створити такі умови можна лише за допомогою матеріалів з певними якостями – сухістю деревини й паро проникністю теплоізоляції.

Сухість деревини. Часто, при покупці лісу не звертають достатньої уваги його стану, і беруть свіжорозпиляний матеріал. У такому випадку дерево містить багато вологи. Для простого даху, це не буде мати критичних наслідків, оскільки волога своєчасно вийде. Але, для якісної теплоізоляції мансарди, усі внутрішні поверхні прийдеться закрити утеплювачем. У результаті, недостатньо сухий ліс буде видавати надлишкову вологу, яка не зможе швидко випаруватися із простору між дахом і утеплювачем. Тому необхідно використовувати тільки ліс камерного сушіння. Такий матеріал коштує дорожче, але з ним не прийдеться боятися, що дах почне підгнивати. Важливо пам’ятати, що недосушена дошка й брус, які тепло вкриті щільним шаром ізоляції дуже швидко дадуть про себе знати.

Недолік паронепроникного матеріалу.

Прихильники методу утеплення пінопластом можуть стверджувати, що цей матеріал ідеальний для мансардного поверху, оскільки він не боїться вологи й не пропускає її до дерева. Іншими словами, пінопласт не втратить свої теплоізоляційні властивості через надлишкову вологу, і не дасть їй проникнути із приміщення до дерев’яних елементів даху. Такі докази дійсно правдиві, але для мансардного приміщення вони не відіграють позитивної ролі із двох причин.

•   По-перше, при утепленні мансарди найважливішим завданням є захист від вологи не утеплювача, а дерев’яної конструкції даху.

•   По-друге, випари з житлового простору не є єдиним джерелом вологи, яке можна легко закрити шаром паронепроникного пінопласту.

Волога проникає до дерева з боку даху, адже через перепади температур на вулиці утворюється конденсат, який підвищить вологість підкровельного простору. Додатковим джерелом вологи може бути сама деревина, навіть якщо вона добре висушена. Також не потрібно думати, що шар пінопласту повністю перекриє доступ вологи зсередини житлових кімнат. Уникнути щілин, через які волога добереться до дерев’яної конструкції, не вдасться. Адже при монтажі оздоблювальних матеріалів, електропроводки й освітлювальних приладів, прийде робити отвору в теплоізоляції.

Читайте також :  Як вибрати витяжку для кухні.Відео

Зважаючи нате , що в зоні під покрівлею, так чи інакше, буде підвищуватися вологість, їй потрібно забезпечити шлях для виходу. Таким шляхом може стати теплоізоляційний матеріал, який здатний пропускати вологу. Якщо ж використовувати пінопласт, який є практично паронепроникним, то це тільки збільшить проблему недостатньої вентиляції дерев’яних деталей мансарди. Саме в цьому випадку, перевага пінопласту не пропускати вологу, стає недоліком, який здатний ушкодити всю конструкцію.

Для наочності можна змоделювати ситуацію. У дерев’яних елементах покрівлі, у силу різних причин, постійно підвищується вологість, яку неможливо швидко вилучити. Надлишки вологи, які не встигнули вийти природнім шляхом, мають можливість вийти через теплоізоляцію. Використання пінопласту закриває таку можливість. Результат – затримка вологи, поступове загнивання деревини й руйнування всієї конструкції. Також висока ймовірність появи грибка, адже висока вологість і перепади температури – ідеальні умови для розмноження шкідливих мікроорганізмів.

Недовговічність теплоізоляційних властивостей

Обумовлене це тим, що для фіксації пінопласту використовується монтажна піна, якої заповнюють щілини й скріплюють аркуші матеріалу між собою. Такий спосіб зручний, але не довговічний. Після монтажу, дійсно, утворюється герметичний шар теплоізоляції, оскільки піна легко затікає в усі щілини й заповнює важкодоступні місця. Захисний ефект нової теплоізоляції досить високий.

Але, знову ж, мансарда – особливе приміщення. Її конструкція постійно піддається інтенсивному впливу навколишнього середовища. Улітку теплоізоляцію розморюють різкі перепади температур, коли в день покрівельний матеріал практично розжарюється, а вночі остигає. Узимку на даху збирається сніг і намерзає лід, а в дощову погоду значно підвищується вологість.

Такі умови, безумовно, вплинуть на стан стиків між аркушами пінопласту, які будуть розсихатися. Втрачаючи свою монолітність, прошарок пінопластової ізоляції стане вразливий, і теплові втрати зростуть у кілька раз. У результаті, перевага пінопласту не втрачати теплоізоляційні властивості, для мансардних приміщень недоречно, тому що основні втрати будуть відбуватися через руйнування монтажної піни.

Пожежна безпека

утеплення мансарди

На практиці пожежну безпеку пінопласту розглядають із двох кутів – небезпека запалення матеріалу й отруйність продуктів горіння. Пінопласт хоч слабко, але горить. Звичайно, він виділяє значно меншу теплоту при горінні, ніж інші матеріали. Наприклад, теплова енергія пінопласту менше від енергії дерева мінімум у три рази.

Можна думати, що оскільки пінопласт горить так само як і інші матеріали, виходить, немає причин відмовлятися від нього. Але у випадку зі спорудженням мансарди ми одержуємо об’єкт підвищеної пожежонебезпеки. Адже одна справа, коли пінопластом утеплити цегельну стіну зовні, і зовсім інша пожежна ситуація, якщо цей матеріал перебуває в безпосередньому контакті з деревом. До того ж мансарда утепляється зсередини, тому від житлового простору пінопласт відокремлює лише тонкий оздоблювальний матеріал, який теж може легко запалюватися.

Додатковий ризик загорання викликає електрична проводка, яка прокладається поблизу теплоізоляції й контактує з нею. Навіть прихильники пінопластового утеплення підтвердять, що вогненебезпечність цього матеріалу дуже залежить від “сусідства”. Враховуючи, що в мансардній конструкції всі “сусіди” вогне небезпечні – від пінопласту краще відмовитися.

У середньому від безпосереднього вогню під час пожежі гине тільки 18% людей, а інші гинуть через отруєння газами. У випадку навіть невеликої пожежі в приміщенні з полімерними матеріалами, число жертв буде більшим. Для зниження ризику отруєння при пожежі велике значення має товщина пінопласту. У деяких європейських країнах існує норма, яка не дозволяє використовувати пінопласт товстіше 3,5 см. Для мансардного поверху необхідний шар мінімум 10 см., отже, ризик отруїтися дуже великий. Якщо до всього додати високу температуру на вулиці й гарячий дах – виділення отрутних газів буде максимальним.

Читайте також :  Які кроква розміри для даху слід застосовувати?

На жаль багато закривають очі на небезпеку загоряння пінопласту, оскільки власників приватних будинків не зобов’язано проходити пожежну експертизу. Але, вибравши такий матеріал для утеплення мансарди, урятуватися при пожежі буде складно.

Вплив на здоров’я

утеплення мансарди

Якщо небагато глибше покопатися у властивостях і складі пінопласту, то висновок очевидний – такий матеріал шкідливий для людського здоров’я. Полімерні матеріали виділяють токсичні речовини, які необхідно видаляти з житлових приміщень. Щоб не допустити перевищення припустимої концентрації токсинів, приміщення повинне постійно вентилюватися.

Для утеплення стін будинку зовні, така проблема не стоїть занадто гостро, оскільки влучення токсинів усередину будинку не велике. Але, мансарда, за рахунок внутрішнього утеплення, вимагає високого ступеня екологічності матеріалу.

З таким завданням пінопласт не впорається тому, що:

1.  Тонкі стінки гіпсокартонних плит або вагонки, якими обшивають внутрішні поверхні мансарди, безперешкодно пропускають токсини. Концентрація шкідливих речовин може бути настільки високою, що її не вийде знизити навіть інтенсивною вентиляцією.

2.   За роки експлуатації в пінопласті відбуваються процеси розкладання, які шкідливі для здоров’я. Наприклад, після закінчення 20 років пінопласт розкладеться на 10%. При такій умові зросте кількість виділюваного стиролу, який є самим небезпечним із усіх інших компонентів пінопласту. Шкідливість компонентів пінопласту можна оцінити, якщо поцікавитися, як на здоров’я впливають оксид вуглецю, аміак, формальдегід, фенол і оксид азоту.

3.   Виділення токсинів зростає при тепловому впливі. Мансардний утеплювач піддається постійному нагріванню із двох сторін. Зовні, пінопласт підігріває розпечений дах, а зсередини – тепле повітря житлових приміщень.

Підсумок

YouTube Preview Image

Пінопласт дійсно гарний теплоізоляційний матеріал. Він зручний у роботі й має високі експлуатаційні властивості. Його ціна нижче в порівнянні з аналогічними матеріалами. Такі переваги використовуються прихильниками цього способу утеплення для аргументації своєї правоти. Але, його переваги не відіграють істотної ролі, якщо мова йде про утеплення мансардного приміщення.

Паро-непроникність пінопласту здатна спровокувати застій вологи на дерев’яних деталях кроквяної конструкції, що приведе до передчасного руйнування несучих елементів і створить умови для розмноження грибка. Спосіб монтажу пінопластових листів за допомогою монтажної піни, незважаючи на свою зручність і ефективність, має серйозну ваду – руйнування сполучних швів під дією перепаду температур і вологи. А якщо врахувати, що мансарда повинна утеплюватися зсередини, то зростають вимоги по екологічній чистоті й пожеженебезпеці теплоізоляційного матеріалу. Задовольнити такі вимоги пінопласт нездатний, тому утеплення мансарди пінопластом хоч і дешевий спосіб, але вкрай небезпечний.