Який теплоносій для систем опалення вибрати? Особливості теплоносіїв

У системах опалення теплоносієм є, газоподібна або рідке середовище що рухається, яке застосовується для передачі й переносу теплової енергії. Досить рідко використовується газоподібний теплоносій для систем опалення, а із усіх наявних рідких теплоносіїв, самим популярним є проста вода, тому що вона дуже дешева й доступна. Іноді в системи опалення може бути залитий антифриз.

теплоносій системи опалення

Для того, щоб внутрішні елементи системи були менше піддані корозії, у теплоносіїв додаються різні інгібіторні присадки.

У рідин, призначених для опалювальних систем, є як переваги, так і недоліки. Тому необхідно для початку довідатися про властивості кожного, а вже потім, на підставі їх, робити свій вибір.

Переваги й недоліки води

теплоносій рідина

Дуже часто в опалювальній системі в якості теплоносія використовується вода і це зрозуміло, адже вона має відмінні тепло-фізичні властивості.

Крім цього, даний вид теплоносія нетоксичний і екологічно чистий, а це дуже важливо з погляду безпеки при роботі опалювальних систем.

Але у води є й деякі недоліки:

  • тому що вода є неорганічним з’єднанням, вона має до багатьом металам більшу корозійну активність;
  • через дію води можуть виникнути соляні нарости, а також випасти продукти корозії як на внутрішній, так і на зовнішній поверхні устаткування.

Про ці проблеми відомо кожному й вони були завжди, але практично ніхто не намагався боротися з руйнівним впливом простої води.

І це дивно, адже на ринку існує безліч обладнань і засобів, які можуть значно понизити агресивність води, а також суттєво продовжити термін служби всіх опалювальних систем, заміна або ремонт яких є досить дорогим задоволенням.

Приміром, гарний результат показує застосування спеціальних інгібіторних присадок.

Ще одним недоліком, при використанні води, є можливість її замерзання, що особливо актуально для регіонів, у яких часто бувають холодні зими. При замерзанні, завдяки якому обсяг води збільшується, вода перетворюється в лід, внаслідок чого лопаються труби й устаткування виходить із ладу.

Читайте також :  Опалення без газу. Чим можна замінити газ?

Якщо в холодний час не передбачається експлуатувати установку регулярно, то краще відмовитися від води й використовувати антифриз.

Переваги й недоліки антифризу

теплоносій антіфріз

У випадку використання антифризу потрібно пам’ятати, що трансформаторне масло, етиловий спирт і автомобільний тосол вам абсолютно не підійдуть, тому що згідно із правилами безпеки можуть бути використані тільки спеціально розроблені для систем опалення речовини.

Необхідно пам’ятати, що антифриз, використовуваний у системі опалення, не повинен бути пожежа небезпечним, а також у ньому не повинні міститися добавки, використання яких у житлових приміщеннях заборонене.

У цей час є велика кількість подібної продукції, яка відрізняється по:

  • набору присадок;
  • вартості;
  • базовій основі;
  • температурі кристалізації.

Дуже часто в якості антифризу використовується спеціальна речовина на основі етиленгліколя, у якого є деякі недоліки:

  • по-перше, дана речовина є дуже сильною отрутою, тому використовувати речовини, які створені на його основі, у системах опалення з відкритим розширювальним бачком і двоконтурним казаном категорично заборонене;
  • по-друге, в етиленгліколя практично немає запаху, але є солодкий смак, тому, якщо буде його витік, він буде особливо небезпечним для життя дітей і тварин.

До переваг етиленгліколя можна віднести невисоку вартість і відмінні тепло-фізичні властивості.

Серед інших видів теплоносія для систем опалення можна виділити антифризи, які розроблені на основі пропіленгліколя. Вони не токсичні, але мають досить високу вартість.

Теплоносій, призначений для системи сонячного опалення

сонячний колектор схема

Усе більшу популярність останнім часом здобувають геліосистеми (системи сонячного опалення). У таких системах у якості теплоносія використовуються термостійкі речовини, здатні справлятися з перегрівом, який може досягати 200 градусів.

Найкраще зупинити свій вибір на теплоносіях, які містять у своєму складі пропіленгліколь.

Для систем з такою високою температурою ( понад 300 градусів) будуть потрібні особливі речовини на силіконовій, масляній або соляній основі.

Читайте також :  Буржуйка своїми руками. Як зробити буржуйку з газового балона?

Послідовність робіт з накачування теплоносія в систему опалення

Перед початком процесу заповнення опалювальної системи, необхідно обов’язково переконатися в працездатності зворотного клапана. На це слід звернути особливу увагу, тому що накачування теплоносія здійснюється саме через це обладнання. Крім цього потрібно перевірити міцність, якість і наявність на розніманнях конструкції прокладок. Якщо все в порядку, то можна починати.

Для заповнення системи вам знадобиться вібронасос і фільтр механічного очищення. Насос буде потрібно для того, щоб зробити нагнітання речовини, яку ви вибрали як теплоносій, в установку.

Під час даного процесу накачування тиск буде змінюватися, тому необхідно відслідковувати даний параметр, щоб він не перевищив максимально припустиме значення.

Коли роботи з накачування теплоносія будуть завершені, необхідно продовжувати ще якийсь час контролювати датчик тиску, щоб вчасно виявити можливі витоки. Якщо показник тиску не буде мінятися, то виходить, заповнення системи було виконано правильно.

Необхідно пам’ятати, що дані маніпуляції зажадають від вас певного досвіду й маси знань, тому якщо у вас цього немає, те краще відразу довірити цю справу фахівцям.

Відео про вибір теплоносія

YouTube Preview Image

Дане відео допоможе вам правильно вибрати теплоносій для систем опалення.