Теплиця своїми руками. Поради досвідченого дачника

Багато хто з людей певен, що теплиця своїми руками повинна будуватися навесні, адже саме тоді в ній є необхідність. Більшість наших співвітчизників саме так і роблять, відкладаючи установку теплиці до весни. А потім навесні починаються проблеми, тому що утворюється черга й доводиться дуже довго чекати. Це у свою чергу приводить до того, що розсада переростає, тому що через можливий заморозок не можна висадити її в ґрунт. 

теплиця з полікарбонату фото

Тому, комусь навіть доводиться чекати установку теплиці аж до червня, коли вже в ній немає ніякої необхідності.

Чому будівництво теплиць краще розпочинати восени?

 Осіннє будівництво теплиці набагато переважніше, вона має істотні переваги:

  1.   Для установки можна вибрати практично будь-який день і, тому  не прийдеться нічого чекати.
  2.   Тому що восени весь урожай уже зібраний, можна не побоюватися за те, що при будівництві теплиці яка-небудь рослина буде затоптана.
  3.   Навесні теплицею можна буде скористатися набагато раніше, тому що в ній уже з ранньої весни земля починає прогріватися раніше.
  4.   Навесні часто трапляється підвищення цін на будівельні матеріали і, як наслідок, на теплиці. Тому ті, хто відкладає установку теплиці на весну, ризикує витратити на неї набагато більше коштів.

Як правильно розташувати теплицю на ділянці?

 Теплиця обов’язково повинна бути розташована на добре освітленім місці, тому що вона повинна одержувати дуже багато сонячного світла.

Найкраще звернути бічну сторону теплиці до півдня, тому що саме бічна сторона має найбільшу площу.

Якщо зводиться аркова або двосхила теплиця, то не варто розташовувати її близько будов або забору, тому що взимку вони можуть перешкодити сходу снігу, що, у свою чергу, приведе до руйнування теплиці. Крім цього, велика кількість снігу біля теплиці буде навесні дуже довго танути, прохолоджуючи при цьому ґрунт, що не дасть йому дуже довгий час просохнути.

Зимові теплиці та їх обслуговування

 При установці теплиці з міцним каркасом, забирати з неї сніг практично не потрібно. Якщо ж така необхідність виникне, то можна просто зсередини постукати по полікарбонату. Це не принесе йому шкоди, навіть якщо на вулиці температура -30 градусів. Але полікарбонат повинен бути дуже гарним, обов’язково перевіреної марки. Не варто зіскрібати зовні лід і сніг чим-небудь твердим, тому що при цьому може подряпатися полікарбонат, що приведе до зменшення його світлопроникності, а також порушить його ультрафіолетовий захист.

Читайте також :  Які вибрати якісну теплицю для дачі?

Як знайти баланс між денною й нічною температурою?

 При бажанні збільшити вегитаційний період і мати можливість користуватися теплицею як пізньою осінню, так і ранньої навесні, проблема, пов’язана з нічним заморозком, обов’язково у вас виникне. Якщо день сонячний, то температура усередині теплиці іноді може підвищуватися до 20, а іноді й 30 градусів, навіть незважаючи на те, що зовні може бути мінусова температура. Уночі ж вона може досягати негативних значень. Природно, що виникає бажання запасти денне тепло для холодного нічного часу. У цьому випадку може допомогти вода, установлена усередині теплиці, адже вона відмінний теплоносій і здатна зберегти багато тепла.

Тому, можна встановити в теплицю металеву бочку або ж, для кращого ефекту, між рослинами розставити пластикові пляшки, наповнені водою .

Хтось навіть закопує такі пляшки уздовж доріжок, щоб одержати в підсумку й теплоаккумулятор і акуратні бордюрчики.

Як понизити температуру в теплиці?

 Іноді температура на вулиці може перевищити значення в 30 градусів. У такий жаркий день сонячне світло стає просто вбивчим для рослин. А в теплиці температура взагалі може перевищити 50 градусів, що може запросто погубити всі рослини в ній. Щоб уникнути подібного розвитку подій, потрібно якось затінити теплицю. Для цього існує багато способів. Найпростіший варіант це накинути на теплицю який-небудь матеріал, що вкриває, наприклад марлю, яку потрібно укласти на теплицю, а її краю прикріпити до землі для того, щоб її не здуло вітром. Також, такий матеріал можна закріпити зсередини теплиці. Але з Туреччини до нас прийшов набагато більш простий спосіб затінення. Він полягає в «забілюванні» теплиці, тобто теплицю потрібно просто обляпати розчинами крейди. Але потрібно пам’ятати, що не варто використовувати розчини, якими можна зашкодити полікарбонат. Після того, як спаде жару, теплицю можна буде просто відмити водою зі шланга.

Читайте також :  Освітлення теплиці. Де найкраще розташувати теплицю?

Використання столів у теплиці

 Столи, розташовані в теплиці, дозволять раніше винести рослини в теплицю й, крім цього, дозволять працювати в ній з більшою зручністю. Бажання винести рослини в теплицю виникає вже провесною, коли розсада стає великою, і ящики з нею займають занадто багато місця. Але в теплиці нічна температура усе ще мінусова, а ґрунт холодний. Установка в теплицю калорифера не вирішує проблему, тому що не прогріває ґрунт, а тільки «спалює» розсаду.

 Саме столи допоможуть розв’язати всі ці проблеми. Калорифер, що стоїть на підлозі, буде гріти ґрунт набагато більш ефективно в тому випадку, якщо ящики з розсадою будуть стояти на столах, та й сама розсада буде знаходити далеко від занадто гарячого повітря калорифера. Також, усім відомо, що чим вище розташовані рослини, тем у більш теплім повітрі вони перебувають, а це дозволить опалювати теплицю менше. Згодом, розсаду можна буде пересадити в ґрунт, а столи винести або розібрати до наступної весни.

Підготовчі роботи в теплиці

 Підготовча робота в теплиці потрібно починати восени. Після того, як був зібраний увесь урожай, необхідно винести з неї всі рослинні залишки й обов’язково зняти приблизно 5 сантиметрів верхнього шару ґрунту, у якім розташовується багато хвороб і шкідників. Також, необхідно зібрати весь старий шпагат, а шпагат, використовуваний для підв’язки, потрібно спалити. Рослинні залишки можуть бути покладені в компостні купи, але буде краще, якщо ви їх просто спалите. Шляхом спалювання простий сарною шашки проводять дезінфекцію теплиці. Крім цього, восени потрібно перерити ґрунт на глибину приблизно 20-30 сантиметрів, а потім внести в неї органічні добрива, такі як гній або перегній. Обсяг добрив повинен бути в межах 10-20 кг/м2. Якщо ж у вас немає в наявності органічних добрив, то потрібно буде внести мінеральні добрива: сульфат калію – 25-30 г/м2 або суперфосфат простій – 20 мг/м2. Не рекомендується користуватися при обробці ґрунту отрутохімікатами.

Ґрунт для розсади

 Ґрунт, призначений для розсади, можна готовити декількома способами:

  • Змішати просіяні ошурки й торф у співвідношенні 1:3 і зволожити отриману суміш розчином Кемира комби (20 грам на 10 літрів води).
  • Змішати пісок, торф і польову (дернову) землю в співвідношенні 1:1:2. Перед тем як сіяти в отриману суміш, необхідно додати в неї добриво Кемира-Універсал (50 грам на 10 літрів ґрунту) або нитроаммофоску (40 грам на 10 літрів ґрунту), а потім усе це ретельно перемішати.
  • Ошурки змішати з перегноєм і польової (дернової) землею в співвідношенні 1:1:2. Отриманий ґрунт необхідно довгостроково проморозити для дезінфекції перед тим, як використовувати.

 Не рекомендується використовувати для розсади ґрунт, привезений із хвойного лісу.

Сприятливий полив рослин у теплиці

 Поливати рослини в теплиці найкраще рано ранком або ввечері. Якщо поливати рослини в жаркий час, то це може привести до опіків рослин. Найкраще поливати рослини ранком, тому що полив на ніч може привести до появи хвороб, таких як пероноспороз і неправильна борошниста роса.

Читайте також :  Розміри теплиці. Яку теплицю побудувати для дачі?

 Огірки можна полити о дванадцятій годині дня, якщо коштує невисока температура. Саме до цього часу вода, ємність із якої потрібно тримати в теплиці, уже цілком нагріється.

Томати можна поливати ранком, тому що їм не потрібна тепла вода, як огіркам, а полив, зроблений ранком, не дасть зайвої вологи на ніч. А зайва волога шкідлива, тому що веде до виникнення гнили.

 Перець дуже чутливий до осушення ґрунту, але при цьому він не любить надлишкове зволоження, тому його потрібно поливати теплою водою ранком. Це буде особливо корисно, якщо ніч була холодною.

 Капусті потрібно дуже багато води в той момент, коли тільки починається зав’язка качана. У цей час їй потрібно до трьох цебер води в добу. Але зайва волога може привести до загнивання кореневої системи.

 Якщо вирощування рослин відбувається в ґрунті без яких-небудь домішок, то їм може знадобитися більше води, тому що висихають вони швидше. Природно, більшим рослинам потрібно набагато більше води, чому молодим і незрілим. А в період спокою, який припадає на січень і лютий, рослинам потрібно менше води.