Мабуть, тільки професійним будівельникам відомий той факт, що стяжка під теплу підлогу трохи відрізняється від звичайної основи підлоги, на яку не впливають різкі перепади. Саме завдяки цим відмінностям вона довгий час не розтріскується.  Мало того, завдяки ним тепло від підлоги переноситься тільки в приміщення, а плити перекриття не прогріваються, що неодмінно позначається на ефективності роботи системи в цілому. Саме про такі відмінності піде мова  про особливості стяжки для теплої підлоги і її технології заливання.

cтяжка під теплу підлогу фото

Стяжка під теплу водяну підлогу фото

Стяжка під теплу підлогу: чотири фактори основи, що забезпечують якість

Будь-яка сучасна технологія, у тому числі й будівельна, має такі нюанси, у завдання яких входить забезпечити ті або інші якості  речі, що виготовляється, – так сказати, основні тонкощі. Порушувати їх – значить діяти собі на шкоду. Стяжка для теплої водяної підлоги, так само як і для електричної, щодо цього  мало чим виділяється на загальному тлі – до основних моментів, що забезпечують її довговічність, можна віднести чотири речі.

      Грамотна теплоізоляція – у її завдання входить направити максимальну кількість теплової енергії усередину приміщення й не дати їй поширюватися вниз, до плит перекриття. Досягається такий ефект за допомогою використання двох видів теплоізоляційних матеріалів – це пінопласт, який не дозволяє холодному бетону плит перекриття швидко охолоджувати нагрівальні елементи, а  теплоізоляція, що також відбиває тепло, яка властиво, і направляє потоки теплової енергії усередину приміщення.

Укладається цей матеріал шарами – спочатку пінопласт (його товщина не повинна бути менше 30 мм), а потім поверх нього розстеляється  теплоізоляція, що відбиває, стики між якою проклеюються алюмінієвим скотчем.

Якісне армування. Саме завдяки посиленню стяжки підлоги металом вона не руйнується під впливом навантажень. Важливість цього елемента стяжки не можна недооцінювати – слід пам’ятати, що під стяжкою перебуває м’який матеріал, який може легко деформуватися, у результаті чого неармована стяжка буде попросту тріскатися.

 Демпферна стрічка. У її завдання входить протистояти температурним деформаціям стяжки – немає такого матеріалу, який би не реагував на температуру своїм розширенням. Подовжуючись у всіх напрямках, не прив’язана намертво до плит перекриття стяжка впирається в стіни й починає підніматися коржом, у результаті чого на ній з’являються всі ті ж тріщини.

Стяжка, що розтріскується не здатна рівномірно розподіляти навантаження, до того ж через ці деформації можуть ушкодитися нагрівальні елементи теплої підлоги. От з якими завданнями справляється демпферна стрічка, у якості якої виступає м’який і пористий матеріал. Також у ролі демпфера може виступати пінопласт низької щільності, покладений по всьому периметру приміщення уздовж стін.

    Суміш для стяжки теплої підлоги – її роль у створенні стяжки під водяну або яка-небудь іншу теплу підлогу переоцінити складно. Правильно приготовлений розчин, у якому чітко дотримані пропорції всіх необхідних компонентів – це застава якості підлоги, а під ним мається на увазі не тільки його міцність і здатність протистояти будь-яким навантаженням, але і його теплопровідність.

Виготовляється така стяжка підлоги із цементу не нижче марки 300, піску із фракцією 0,9 мм, фібри (поліпропіленове волокно, покликане збільшити міцність підлоги) і води. Усе це змішується в співвідношенні 1 частина цементу, 3 частини піску, 0,7 частини води й 1 кубічний дециметр фібри.

У розчин також можуть додаватися спеціальні пластифікатори й модифікатори – перші дозволяють зробити суміш пластичною, що дозволяє знизити товщину шару стяжки над підлогою, а другі додають розчину додаткові властивості (наприклад, не замерзати при негативних температурах).

стяжка теплої підлоги

як правильно залити стяжку під теплу підлогу

 Як приготувати суміш для стяжки теплої підлоги

Крім усього іншого, немаловажним нюансом є товщина стяжки теплої водяної підлоги – вона не повинна бути менше 50 мм від теплоізоляційного шару. Якщо залляєте менше, то ризикуєте одержати тріщини вже після першого сезону експлуатації.

стяжка теплої підлоги

Яка повинна бути товщина стяжки теплої підлоги

Водяна тепла підлога: обладнання стяжки й послідовність робіт

Щоб простіше було зрозуміти, як улаштована стяжка під теплу підлогу, розглянемо її по ходу заливання – представимо її у вигляді деякої послідовності виконання робіт, відхилитися від якої, не порушивши технологічний процес, не вийде. Думаю, нікому не варто розповідати, чим загрожують подібні порушення. Тому не будемо заощаджувати й заново винаходити велосипед, а підійдемо до технології виготовлення стяжки на теплу водяну підлогу з усією серйозністю й розумінням.

1. Для початку укладаємо гідро ізолюючий шар на очищені від старої стяжки плити перекриття. Потрібно також подумати про нижні поверхи й не допустити протікання рідини, що удосталь  утримується в цементному розчині! У якості такого гідро-ізолюючого шару, як правило, використовується щільний поліетилен – його смуги розстеляють на перекриття внахлест один на одного й на стіни. Його можна навіть приклеїти скотчем до стін, щоб постійно опадаючі кінці плівки не заважали працювати.

2. Виконуємо монтаж пінопласту. Тут тонкощів немає ніяких, тому просто беремо й укладаємо його як вам подобається або як зручно.

3. Укладаємо теплоізоляцію, що відбиває тепло. Тут також усе досить просто. Подібний вид теплоізоляції проводиться в рулонах – розгортаємо її, стикуємо окремі смуги між собою стик у стик, після чого місця їх з’єднання проклеюємо алюмінієвим скотчем.

4. Відбиваюча теплоізоляція, скажемо просто, не дружить із цементним розчином – речовини, що втримуються в ньому, уже через рік практично нічого не залишать від фольги, на яку покладається обов’язок відбивати теплові випромінювання. Саме із цієї причини, щоб перешкодити руйнуванню екрана, накриваємо його целофановою плівкою ( цього разу можна використовувати більш тонкий матеріал). Якщо дозволяють фінанси, то відразу можна придбати відбиваючу теплоізоляцію з поліетиленовим покриттям.

тепла водяна підлога підлога монтаж

cтяжка для теплої водяної підлоги фото

5.  Тепер справа за армуванням. Тут також проблем не передбачається – у більшості випадків зверху тепло відбиваючого  екрана укладається готова металева сітка, зібрана із дроту товщиною 3 мм, що й має гніздо 100х100 мм. У принципі, можливі й інші варіанти. Укладати сітку потрібно акуратно, щоб не ушкодити тепло ізолюючий шар.

6.   Далі йде демпфер. У принципі, можна придбати спеціальну стрічку зі спіненого поліетилена, а можна, як і говорилося вище, використовувати тонкий пінопласт. Тут заощаджувати не слід – краще придбати стрічку. Вона вкладається уздовж стін по всьому периметру приміщення. Знову ж, щоб вона стояла на місці й не заважала працювати, її можна приклеїти місцями скотчем.

7.  Якщо мова йде про водяну теплу підлогу, то монтуємо труби системи підігріву, якщо плануєте встановлювати електричний підігрів, то цей крок ігнорується.

8. Установка маяків. Тут усі стандартно – у якості маяків використовуються профілі для гіпсокартону UD, які встановлюються в площину обрію за допомогою гідравлічного або лазерного рівня. І потрібно знати як виставити маяки під стяжку із кроком 1-1,8 м – він вибирається виходячи з довжини правила, яким буде тягтися стяжка.

9.  А далі трудимося в поті чола, готовлячи цементний розчин, заливаючи й розтягуючи його між маяками. Цей процес не складний, але трудомісткий – тут потрібно бути дуже уважним і розтягувати розчин чітко відповідно до  встановлених маяків.

ctazhka-tepla-pidloga-5

стяжка під водяну теплу підлогу фото

Через 1-2 доби, коли стяжка підлоги небагато підсохне, і по ній можна буде ходити, не переживаючи про те, що вона проломиться, потрібно буде вилучити маяки, що й залишилися від них канавки заповнити рідким розчином. Також на цьому етапі робіт не зайвим буде почистити стяжку від непотрібних напливів розчину – робиться це гострим краєм правила.

Стяжка для електричної інфрачервоної теплої підлоги заливається практично точно так само, за винятком одного нюансу – електричні нагрівальні кабелі укладаються вже поверх готової стяжки. Згодом вони або відразу облицьовуються плиткою, або ж, якщо мова йде про установку інших покриттів підлоги, заливається спеціальною нівеліром-масою.

На закінчення ще одне – перш ніж включати підігрів підлоги і перевіряти його роботу, стяжка під теплу підлогу повинна повністю висохнути. Як правило, залежно від  температурного режиму в приміщенні, це відбувається протягом  2-4 тижнів.