Стяжка з тирси. Що таке арболіт? Спосіб виготовлення арболіту

Сьогодні багато стали замислюватися про те, настільки важливі для здоров’я людей екологічно чисті матеріали, які застосовуються в будівництві житлових будинків. У цьому випадку мова йтиме про штукатурку і стяжку, виконаних з додаванням тирси. Такий спосіб дуже рідко використовується, але ті хто спробував, залишають винятково позитивні відгуки, адже тирса має прекрасні теплоізоляційні властивості.

Стяжка з тирси має два шари: нижній шар формується в таких пропорціях – одне відро цементу (М400), два відра піску, шість відер тирси. Верхній шар містить у собі одне відро цементу, два відра піску, три відра тирси.

стяжка із арболіту

На великий жаль, такий вид стяжки рідко застосовують у будівництві. Причиною цьому, в основному, є реклама інших, сучасних теплоізоляційних матеріалів, а також велика кількість суперечливих думок про доцільність використанні стяжки з додаванням тирси, здебільшого дуже безграмотних. У цій статті ми постараємося викласти максимально достовірну інформацію про цей унікальний, дешевий й екологічно чистий матеріал для будівництва, а також технології його застосування.

Основними перевагами стяжки з тирси є такі якості:

 • легкість;
 • міцність;
 • прекрасна теплоізоляція;
 • шумоізоляція;
 • пожаростійкість;
 • підвищена міцність на вигин;
 • відсутність шкідливих для людського організму домішок.

Матеріал дуже дешевий, тирсу можна безкоштовно придбати на лісопилці, вам тільки скажуть спасибі за вивіз сміття.

Єдиним недоліком є тривалий період висихання. Шар стяжки товщиною 100-150 мм без хімічних добавок висихає майже цілий місяць.

Що таке арболіт?

 Незважаючи на те, що по звучанню це слово нагадує якусь хворобу, арболіт являє собою легкий бетон, в основі якого лежать в’язкі органічні наповнювачі ( до 80-90%) і хімічні добавки. Ще він відомий під назвами тирсобетон, древобетон, оргабетон. Арболіт бере свій початок в 60-роках минулого сторіччя, коли він був розроблений і стандартизований у СРСР і одержав широке поширення. Тоді було задіяно більше 100 заводів по виготовленню арболіта.

Так що в цьому випадку доречна приказка, що нове – це добре забуте старе. Арболіт згодом був забутий, на його зміну прийшли інші матеріали, хоча всі вони уступають арболіту по найважливіших показниках. Щоб розвіяти всі сумніви із приводу цінності цього матеріалу, ми докладно розглянемо кожний з показників, що підтверджує цінність арболіта в сучасному будівництві.

Спосіб виготовлення арболіта своїми руками

Компоненти містяться в мішалці в наступному порядку:

 • вода (заливати невеликими порціями);
 • тирса (дрібна, краще хвойних порід, обов’язково суха);
 • цемент (М400);
 • пісок середньої фракції, бажано не дуже дрібний і без домішок глини (МК2,0-2,5);
 • хлорид кальцію для мінералізації (250 грам на 1 відро цементу), рідке скло, нітрат кальцію, сульфат амонію, вапно – усі ці компоненти призначені для зменшення негативного впливу органічних речовин на затвердіння цементу. Але ці добавки для стяжки можна не використовувати, перевірено часом.

Розчин арболіта повинен вийти по густоті як сметана. Він не повинен бути занадто рідким, тому що тоді він буде висихати дуже довго (майже місяць без хімічних добавок).

Процес заливання стяжки

виготовлення арболіту своїми руками

Стяжка виконується так само, як звичайна цементна.

Але дотримуємо правильної концентрації тирси у кожному шарі:

 • нижній шар – 6 відер тирси на відро цементу;
 • верхній шар потрібно робити з меншою кількістю тирси (на відро цементу 3 відра тирси).

За рівнем виставляємо дві напрямні рейки, відстань між якими приблизно 700 мм. Відразу заливаємо рейки, щоб закріпити їх, потім робимо заливання всього нижнього шару, висотою приблизно 7 см (на відро цементу М400 2 відра піску плюс 6 відер тирси).

Читайте також :  Теплі стіни - опалення будинку за технологією теплих підлог

Другий шар робимо висотою 3 см з меншою кількістю тирси (3 відра). Вирівнюємо розчин рівномірно по висоті рейок. Після заливання першої смуги можна зняти одну далеку рейку й переставити її далі на наступну ділянку. Яму, що вийшла від рейки  відразу заповнюємо розчином тирсобетону й вирівнюємо, поки стяжка не встигнула застигти.

Знову вирівнюємо рейки за рівнем і заливаємо наступну ділянку в тому ж порядку. Досвідчені фахівці умудряються використовувати всього одну рейку.

Важливо знати, що стяжку не бажано заливати на ґрунт. Згідно із загальноприйнятими нормами, завжди потрібно робити подвійні стяжки, використовуючи обов’язково гідроізоляцію для зменшення можливої вогкості.

Перша стяжка повинна бути близько 3-х см такого складу: на 1 відро цементу, 3 відра піску й 2 відра дрібної щебінки ( у тому випадку, якщо є не порушений ґрунт).

При порушеному ґрунті відразу підсипається шар піску 3-4 см, трамбується й заливається водою. Зверху кладемо арматуру 6 мм діаметром, гнізда розміром 250х250 мм і заливається стяжкою. Поверх стяжки робиться гідроізоляція за допомогою праймера, або кладуть листи звичайного руберойду з перекриттям 15 см.

Стяжка в другому шарі виконується з арболіта. Його при бажанні можна зробити товстіше ( до 15 см) для більшого тепла.

Самим цінним у такому способі стяжки є той факт, що обійдеться вона дешевше на цілих 60% від звичайної цементно-піщаної стяжки, плюс багато інших переваг.

В остаточному підсумку ми одержуємо міцну й надійну стяжку. Якщо застосувати її на першому поверсі, підлога вийде набагато тепліше бетонного. Застосування на другому поверсі забезпечить прекрасне шумо -поглинання й тепла підлога, набагато тепліше цементного. Такою стяжкою можна надійно утеплити горище, якщо зробити заливання по плитах, висотою 15-20 см, поклавши в перший шар 8 відер тирси. Таке утеплення значне заощадить вам кошти. Висота шару стяжки може мінятися залежно від клімату, ці параметри підходять для регіону України.

Цікавій випадок розповів один будівельник, що використовує арболіт у якості стяжки. Помилково він залив теплу водяну підлогу стяжкою з тирсою замість звичайної, товщиною в 7 см від низу труби. Коли включили теплу підлогу, то виявилося, що температура підлоги не міняється. Додали температуру в казані до максимуму — результат той же! Арболіт має слабку теплопровідність і прекрасно зберігає стабільну температуру. Довелося розібрати стяжку, поки не довідався замовник. І отут знову сюрприз — стяжка виявилася досить міцною, довелося для її зняття використовувати перфоратор. У результаті на цю роботу довелося витратити занадто багато часу.

Штукатурка з тирси

На першому фото ви можете побачити штукатурку на стіні з додаванням у розчин тирси. Штукатурка теж наноситься у два шари. Перший накиданий шар має такий склад: на три відра суміші перевести із цементом М400 додати відро тирси. Товщина шару не менше 3-4 см. Для другого шару тирса не додаються. Він складається з вапняного розчину з додаванням невеликої кількості цементу. Товщина шару повинна бути мінімальною.

Виготовлення блоків з арболіта

виготовлення блоків із арболіту

Для виготовлення будівельних блоків використовують арболіт більшої міцності. До його складу входить:

 • цемент (М400) — 1 відро;
 • пісок (Мк 2,0-2,5) — 2,4 відра;
 • суха тирса хвойних порід — 4,8 відра;
 • спеціальні добавки й хлористий кальцій (500г/0,45л);
 • вода — 10л. (кількість може мінятися залежно від вологості матеріалів).
Читайте також :  Як класти тротуарну плитку

Маючи якісне устаткування, можна значно ущільнити матеріал методом об’ємного вібропресування, що збільшує його надійність.

Для будівництва одно й двоповерхових будинків звичайно використовується кримський ракушняк (М35), що володіє гарними теплозберігающими властивостями, прекрасно витримує навантаження плит перекриття, лежачих зверху. Якщо ви живете далеко від Криму й не маєте можливості використовувати ракушняк, його цілком може замінити блоковий арболіт. Він також прекрасно зберігає тепло, до того ж має більш високу марку — М50.

Цілком можливо, що у вашому районі налагоджене виробництво блоків арболіта, тому що тирса є скрізь. Можете не сумніватися в надійності цього матеріалу і сміливо купувати! До того ж його вартість повинна бути набагато нижче ракушняка, адже тирса коштують сущі копійки, виходить, що у вартість блоків будуть входити в основному витрати на їхнє виробництво.

Вибір і підготовка тирси

Для виробництва арболіта підходить тирса будь-якого виду деревини. Але матеріал із хвойних порід менше підданий гниттю, тому при виборі бажано віддавати перевагу ошуркам із хвойних порід дерев. Перед використанням бажано просушувати свіжу тирсу під навісом протягом 2-3 місяців.

Напрошується закономірне питання: навіщо сушити тирсу, якщо однаково її прийдеться замочувати при замішуванні? Уся справа в тому, що при сушінні з тирси інтенсивно виділяються органічні речовини, які сповільнюють час схоплювання.

Переваги арболіта (тирсобетону)

1. Екологічність

Арболіт є екологічно чистим будівельним матеріалом, що відповідають усім сьогоднішнім санітарно-гігієнічним нормам. Це дуже актуальний показник для сучасних вимог якості будматеріалів. До його складу входить пісок, цемент і тирса. Завдяки високому змісту (більш 60%) тирси, арболіт за багатьма показниками прирівнюється до деревини, завдяки чому в будинку забезпечується прекрасний мікроклімат. Також арболіт має високі звукопоглинальні властивості.

Якщо порівнювати арболіт з іншими сучасними «модними» будматеріалами, вони значно уступають йому за рівнем екологічності.

2. Теплопровідність

Теплотехнічні показники арболіта теж не уступають іншим сучасним матеріалам. Рівень теплопровідності блокового арболіта щільністю 800 кг на 1 куб.м становить 0,32 Вт/(мк). Якщо зрівняти ці показники із самим популярним на сьогоднішній день газо-пінобетоном, то можна помітити, що арболіт практично не уступає йому по своїй теплопровідності (показник теплопровідності піно-газобетону при щільності 600 кг на 1 куб.м становить 0,24 Вт/(мк).

Зрівняємо теплопровідність арболіта з іншими матеріалами:

Матеріал

Теплопровідність (Вт/мК)

1 Арболіт

0,07-0,17

2 Керамзитобетон

0,92

3 Глиняна цегла

0,81

4 Залізобетон

2,04

5 Сосна уздовж волокон

0,35

6 Пінобетон

0,14-0,3

7 Деревина

0,15

Звідси робимо висновок, що теплотехнічні показники арболіта відповідають сучасним вимогам, які пред’являються до всіх сучасних будматеріалів. А рівень теплоопору навіть перевершує багато популярних будматеріалів. Наприклад, стіна із глиняної цегли товщиною 500 мм і теплопровідністю 0,81 Вт/мк, буде відповідати стіні із блоків арболіта товщиною 200 мм теплопровідністю 0,32 Вт/мк.

3. Міцність

Випробування блоків арболіта на опір до розтягання й вигину показали, що цей матеріал у багато разів перевершує за цими показниками більшість сучасних матеріалів для будівництва. Він має більшу міцність, чим піно- і газобетон, використовуваний для тих же цілей, що й арболіт. Таку міцність забезпечують арболіту тирса, що служить армуючим елементом у блоці.

Більшим плюсом є той факт, що арболіт може бути різних марок за рівнем міцності й щільності, усе залежить від способу його використання (штукатурка, стяжка, блоки). Теплоізоляційний арболіт має марку М 5-М10, будівельний блоковий – від М25 до М100.

Читайте також :  Капельний полив своїми руками. Переваги й недоліки

Таким чином, робимо висновок, що арболіт перевершує по міцності багатьох сучасних будівельних лідерів.

4. Вогнетривкість

Незважаючи на те, що арболіт більше, чим наполовину, складається з тирси, він не підтримує горіння. Усе завдяки спеціальній технології виготовлення, яка полягає в тому, що дерев’яна тирса герметично запакована в цементно-піщані стінки, які перешкоджають горінню при нагріванні матеріалу. У результаті тирса само-згасає.

Арболіт здатний витримувати температуру 1100-1200 градусів по Цельсію протягом двох і більш годин, а його несуча здатність не втрачається навіть більш 3-х годин впливу екстремальної температури.

Цією якістю арболіт перевершує популярний вогнестійкий піно-полістерол-бетон, відповідно до стандартних норм вогнестійкості. Наповнювачем цього матеріалу є кульки пінопласту. Стінки, що складаються із цементу з піском, захищають пінопласт від впливу вогню, але при тривалому періоді впливу високої температури пінопласт горить набагато краще тирси.

Звідси висновок: Незважаючи на високий зміст тирси в арболіте (60%), він не горить, завдяки спеціальній технології виробництва, що ставить його на рівень вище від сучасних вогнестійких будматеріалів.

5. Водопоглинання арболіта

Арболіт має гарні водостійкі й морозостійкі якості. Залежно від щільності матеріалу водопоглинення арболіта становить 8-12%. Якщо ж тирсу обробити спеціальним водовідштовхувальним засобом, та ще додати до складу тирсобетону гідрофобізирующу добавку, то його водопоглинання поменшає ще більше. Це все в теорії. На практиці не набагато інакше, але результат теж відмінний.

Арболітова стяжка захищена з усіх боків від впливу вологи, тому що лежить на гідроізоляційному шарі, а зверху покривається шпаклівкою й ґрунтується під керамогранітну плитку або ламінат. Штукатурка з арболіта також шпаклюється й ґрунтується під фарбування або шпалери.

Блоки з арболіта захищені зовні цеглою, а зсередини шпаклівкою або штукатуркою. Якщо арболітом утеплити горище, використовуючи пароізоляційний шар, це надійно захистить його від вологи. У наведеній таблиці можна побачити рівень водопоглинення різних сучасних будматеріалів у порівнянні з арболітом.

Будівельний матеріал

Водопоглинання (%)

1 Арболіт

8-12

2 Газо-пінобетон

8-10

3 Керамзитобетон

8

4 Глиняна цегла ( ДЕРЖСТАНДАРТ 530-80)

2-4

5 Полістиролбетон

8

6 Сосна або ялина уздовж волокон

20

У будівництві часто застосовуються гіпсоблоки, що мають рівень водопоглинання 6-15%, які використовують у вологих приміщеннях (санвузлах, ванних кімнатах). Ці блоки спеціально просочені водовідштовхувальною добавкою. Якщо таку добавку застосувати в арболітових блоках, то рівень їх водопоглинання знизиться ще більше.

Отже, судячи з наведених даних, ми бачимо, що арболіт відповідає сучасним вимогам до водопоглинання й не уступає популярним будматеріалам у цьому показнику, а в деяких випадку навіть лідирує.

Коротко перелічимо всі перваги цього універсального матеріалу:

 1. екологічність – цей показник набагато вище відомих популярних матеріалів;
 2. теплоопір – теплотехнічні показники арболіта становлять 0,07-0,9 Вт/мК, і перевершують ці показники більшості будматеріалів;
 3. міцність – завдяки високій міцності арболіта, з його блоків можна будувати одне-двоповерхові будинки;
 4. вогнетривкість – арболіт практично не горить. Його термоустойчивость набагато сильніше деяких лідерів;
 5. універсальність – арболіт можна використовувати для різних робіт – стяжки, штукатурки, утеплення, будівництва стін.

Як не дивно, але арболіт дуже рідко використовується в будівництві. Але ж завдяки цьому універсальному й дешевому матеріалу, що полягає із природних чистих матеріалів, можна побудувати прекрасний будинок.

Хочеться сподіватися, що згодом цей матеріал поверне свою популярність, і фахівці з гідностістю оцінять усі його чудові якості!