Сонячні батареї для будинку

Зовсім недавно сама думка про безкоштовну електроенергію видалася фантастичною. Однак технології не стоять на місці  і альтернативна енергетика завойовує усе більше шанувальників. Усе більше людей користуються новітніми розробками, що дозволяють знайти автономність без втрати комфорту. Сонячні батареї є дійсно ефективним джерелом електроенергії при відповідних умовах. Отже, що ж це за умови й наскільки ефективні сонячні батареї можуть бути в нашому кліматичному поясі?сонячні батареї своїми руками

Сонячні батареї можуть використовуватися для забезпечення електричною енергією заміських будинків, котеджів і дачних селищ. Мобільні будинки, а також будівлі, розташовані вдалині від основних ліній електропередач. Санаторії, будинку відпочинку та інші установи. Одним словом скрізь, де є місце для установки панелей, і є потреба в додатковому джерелі енергії.

Що таке сонячна батарея?

Сонячна батарея  являє собою численні фотоелектричні перетворювачі, з’єднанні між собою в єдину систему. Вони перетворюють сонячну енергію в електричний струм.

Сучасні батареї можуть досягати 40% ефективності. Однак для цього потрібні відповідні умови.

Як правило, має сенс установлювати дані системи в районах, де більшу частину року становлять сонячні дні. До того ж, варто також ураховувати й географічну широту, на якій розташований ваш будинок, тому що при наближенні до полюсів сонячний промінь втрачає частину своєї потужності. Разом з тим, якщо в зимовий період у вашому регіоні багато сонячних днів, то сонячні батареї можуть суттєво знизити споживання електроенергії з міської мережі.

Види сонячних батарей

Сонячні батареї підрозділяються на три великі сімейства:

 • тонкоплівкові.
 • монокристалічні.
 • полікристалічні.

Тонкоплівкові сонячні батареї

Тонкоплівкові батареї складаються з натягнутих плівок, які легко можна встановити в будь-яке зручне місце. Не бояться пилу й можуть працювати навіть у несприятливих умовах. У хмарну погоду їх ефективність знижується на 20%. Недорогі, але вимагають великої площі для установки.

Читайте також :  Чи шкідливі світлодіодні лампи? Відповідь є!

Монокристалічні батареї

Даний вид батарей виготовляється з великої кількості індивідуальних гнізд, які заливаються силіконом. Завдяки такій гідроізоляції вони ефективно застосовуються в судноплавстві. Також їх можна встановлювати на покрівлях. Природно, сонячна сторона даху буде більш ефективно працювати, але якщо з якихось причин не можна встановити батареї на південній стороні їх можна перемістити  на більш затінений скат. При цьому потрібно пам’ятати про те, що розсіяне світло менш ефективне.

Монокристалічні батареї мають відносно невелику масу, компактні в розмірах. Їх відрізняє гнучкість, мала вага, компактність, надійність і довговічність. Прості в монтажі,  залежать від прямих сонячних променів. При цьому навіть легка хмарність може привести до припинення вироблення енергії.

Полікристалічні сонячні батареї

Від монокристалічних відрізняються тим, що в гніздах перебувають кристали, спрямовані в різні сторони. Це дозволяє вловлювати розсіяне світло й менше залежати від прямого висвітлення.

Ці батареї нам найбільш знайомі по ілюстраціях. Вони випускаються у вигляді панелей шляхетного синього кольору. При цьому вони трохи дешевше, ніж монокристалічні моделі. Їх успішно використовують для висвітлення будинків, адміністративних будинків і навіть вулиць.

Чому саме сонячні батареї ?

 1.  Сонце є практично скрізь.  Поки є доступ до сонячного висвітлення, електроенергія може бути отримана за допомогою даних обладнань.
 2. Автономність.  Немає потреби в підключенні до централізованої системи електропостачання. Відповідно, можна знизити загальні витрати на зміст будинку. Немає потреби залежати від цінової політики місцевих енергетичних компаній.
 3.  Коли потрібно підводити електрокабель у віддалені села й ферми, часом набагато дешевше встановити сонячні батареї. Підрахуйте вартість кабелю, стовпів, техніки й робітників, і вийде, що при меншій тяганині можна одержати ту ж послугу та при цьому бути самому собі госпадарем.
 4.  Екологічність. Це основна перевага даної технології. Немає потреби використовувати викопні ресурси, які, як відомо, не відновляються. Фотоелементи не роблять канцерогенних викидів, не підвищують рівень парникових газів. Для їхньої постійної роботи немає необхідності знищувати й без того вже порвані лісові масиви.
 5. Відсутність ліцензування. Поки держава ще не прийняла розв’язок про обов’язкове ліцензування одержання електроенергії завдяки фотоелементам, цим можна скористатися. Як відомо, нічого безкоштовного довго не буває.
Читайте також :  Як самостійно продзвонити (перевірити) ТЕН ?

Чи  можна використовувати сонячні батареї в приватному секторі?

Сонячні батареї з успіхом можуть використовуватися не тільки в промислових масштабах, але й у приватному домобудівництві. Завдяки тому, що вітчизняна промисловість починає випускати продукцію, ціни на неї значно нижче їх західних аналогів. Із часом вартість установок знижується, стаючи більш доступної для широкого кола покупців.

Виробники звичайно пропонують продукцію, розраховану на 25-літній строк експлуатації.

Наскільки виправдане використання сонячних батарей для приватного будинку?

Тепер підрахуйте кількість сонячних днів у вашій місцевості. Розділіть вартість устаткування на 25 років і підрахуйте сонячні дні в році. І ви побачите, чи варто використовувати у вашому випадку сонячні установки. Крім того врахуйте площу, необхідну для одержання 1 кВт електроенергії для вашого регіону. Це можна довідатися досить легко в продавців-консультантів, що допоможуть вам  купити сонячні батареї.

Також врахуйте й період найбільш активного сонячного випромінювання. Як правило, у наших широтах це літній період часу.

Тепер подумайте, для яких цілей вам потрібно електрика в цей період.

 • освітлення.
 • одержання гарячої води.
 • робота побутових приладів.

З гарячою водою для теплої водяної підлоги може впоратися сонячний колектор, який коштує значно дешевше, та і будь-який майстровитий хазяїн може виготовити його своїми руками. При цьому він буде працювати й в осінньо-зимовий сезон. На дачній ділянці та у приватному секторі для нагрівання води в літній період здавна використовуються водогрійні ємності, що працюють від теплової енергії сонця.

А от з освітленням сонячна батарея цілком допоможе вам упоратися.

Чого не розповідають рекламні проспекти – так це те, що вам доведеться регулярно міняти акумулятори.

І навіть найефективніша установка на фотоелементах постачає електрику спочатку в акумулятори, а вже потім у систему електропостачання будинку.

Читайте також :  Яку купить електростанцію для будинку. Поради електрика

Знаючи термін служби звичайних автомобільних акумуляторів  їх вартість і ємність, можна довідатися, у скільки обійдеться техобслуговування сонячних батарей. А більш ефективні спеціалізовані энергонакопичувачі будуть коштувати значно дорожче й у підсумку обійдуться вам ніяк не дешевше.

Також потрібно враховувати і КПД пропонованих на вашій території моделей. Далеко не всі з них можуть дійсно ефективно працювати в умовах нашого клімату.

Хоча реклама й говорить про те, що поверхня батарей не боїться пилу  все-таки всім зрозуміло, що покрита пилом батарея буде працювати набагато менш ефективно. А термін служби її елементів від цього не збільшиться. Тому потрібно подбати про своєчасне регулярне чищення поверхні панелі.

Крім того, у жарку погоду електроніка може відмовлятися працювати. У цей час поки дані технології доступні не всім верстам населення. Однак сучасні тенденції дозволяють говорити про те, що у швидкому майбутньому існуючі недоліки будуть усунуті, а світлі голови наших вчених  придумають нові способи виробництва більш дешевих моделей, які будуть доступні кожному бажаючому.

Застосування сонячних батарей на дачі.  Відео

YouTube Preview Image

В наступній публікації даного ресурсу ми розглянемо садові світильники на сонячних батареях , які стануть окрасою садових доріжок вашого саду.

 

Коментарі 2

 • Спасибо автору за реально интересную статью !
  Читал , читал , 2 раза читал .
  И пришёл к выводу что 1 вариант – тонкоплёночные это лучшее из солнечных батарей .
  По 2 причинам – доступность в цене , а главное даже в облачную погоду отлично работают , ну а потеря 20 % мощности это мелочи .
  Автор пожайлуста нужна конкретная схема всех 3 вариантов .
  Хочу попробывать самому сделать .
  Жду статью ! Спасибо !

  • Андрей, учитывая, что тонкопленочные батареи имеют КПД до 7%, то как можно считать их лучшими??
   От них толку практически нет. Расскажу Вам как оно есть.

   1. Монокристалл. В производстве дорогие. Высокий КПД 17-18%. Отлично работают как в малых до 1 кВт, так и в больших системах 1 мВт и выше. Минус – цена. Но за счет КПД срок окупаемости сокращается по сравнению с поликристаллом.

   2. Поликристалл. В производстве дешевые. КПД чуть меньше – 10-13%. Отлично работают в больших системах. от 5 кВт и выше. Но буквально в начале этого года, мои клиенты ставили станцию на 10 кВт из поликристаллических панелей. В январе при высокой пасмурности система выдавала почти 8 кВт/час. Поликристалл процентов на 20% дешевле ,чем моно. Потому его хорошо использовать на больших объектах. Таким образом снижается себестоимость станции.

   А аморфные – ерунда. Деньги вложите – выхлопа особо не будет.

   По расположению батарей. Лучше всего ставить на юг или восток. Запад и север толку не даст.

   По акб. Самое главное, при расчете системы учитывать максимальную глубину разряда акб. Так можно существенно продлить срок службы. + необходимо правильно подбирать контроллер заряда акб.