Вибір системи опалення приватних будинків.

Проживання в приватному будинку дає велику кількість незаперечних переваг, до яких ставиться й можливість установки у своєму будинку автономної системи опалення. Наявність у будинку такої системи дозволить не чекати початку опалювального сезону та мати можливість у будь-який час установлювати в себе в будинку комфортну температуру, а також дозволить ухвалювати всі необхідні заходи, спрямовані на те, щоб витрати на опалення суттєво скоротилися.

система опалення приватного будинку

Крім цього, систему опалення можна настроїти так, щоб була можливість не повністю опалювати будинок. Приміром, це знадобиться тоді, коли потрібно опалювати лише одну половину будинку, у якій ви безпосередньо проживаєте, а іншу половину підключати до опалення тільки тоді, коли це необхідно – під час приїзду гостей. Існує велика кількість варіантів настроювання системи опалення й вам залишається тільки вибрати той, який підійде саме вам.

Типи опалювального устаткування

Однією з найголовніших складових будь-якої системи опалення приватних будинків, безумовно, є котел. Котел необхідно вибирати з обліком двох факторів – доступного виду палива й площі опалювального приміщення. Одним із самих економічних і зручних енергоносіїв у цей час є газ. І тільки в тому випадку, коли ви не можете підключитися до газової магістралі, вам доведеться вибирати між твердим паливом і електрикою. Електрика, звичайно зручніше у використанні, але такий вид енергоносія помітно дорожче. До того ж, у нашій країні можлива наявність частих перебоїв у його поставці, а якщо це трапиться, то ви можете залишитися без опалення в холодному будинку. Зупинивши свій вибір на твердопаливному котлові, ви будете впевнені, що у вашому будинку завжди буде тепло, і не будете залежати від електромереж, але вам доведеться закладати в піч паливо кілька раз у день.

Зараз усе більшою популярністю починають користуватися системи на поновлюваних джерелах енергії. Так звані теплові насоси дозволяють одержувати тепло з води й землі, але потрібно пам’ятати, що подібні системи являють собою джерела низькопотенційного тепла й для їхнього використання обов’язкова наявність спеціальної схеми опалення приватного будинку.

Схема системи опалення приватних будинків

схема системи опалення

Коли ви визначилися з тим, який тип опалювального устаткування будете використовувати, необхідно вирішити який теплоносій використовувати. У якості теплоносія може виступати рідина або повітря. Найчастіше батареї заповнюються водою (дистильованої або звичайної), але є й такі системи, у яких використовується масло. Але все-таки, самою популярною в цей час є схема водяного опалення. Для того, щоб опалення приватного будинку здійснювалося економічно і якісно, необхідно подбати про правильне розведення труб.

Читайте також :  Твердопаливні піролізні котли тривалого горіння

Система опалення будинку із природною циркуляцією

При такій схемі опалювальної системи не буде потрібно установка циркуляційного насоса, тому що вода в подібній схемі рухається від того, що на неї діє природна сила ваги. Саме завдяки цьому, такі системи стали називати гравітаційними. Але в таких систем є свої недоліки, до яких ставиться великий діаметр труб і досить низький тиск.

Двотрубна система опалення з нижнім розведенням

Така система має наступну схему транспортування теплоносія:

 • магістральний трубопровід, що подає, відходить від котла й проходить у підвалі або ж по підлозі на першому поверсі.
 • Нагору від магістральної труби йдуть стояки, по яких у батареї попадає теплоносій.
 • Остигла рідина по зворотному трубопроводу вертається в котел.
 • Для того, щоб видаляти повітря з такої системи, використовується повітряна труба із двома петлями й крани Маєвского або розширювальний бачок на верхньому поверсі.

Двотрубна система опалення з верхнім розведенням

У даній схемі опалення по магістральному трубопроводу теплоносій подається під стелю самого верхнього поверху або на горище, а вже потім спускається вниз по стояках, потрапляючи у зворотний трубопровід. Для того, щоб видаляти повітря із системи, використовується розширювальний бачок.

Така система набагато більш дієва, чим перша, за рахунок того, що утворюється більш високий тиск, як у стояках, так і в опалювальних приладах.

Одно-трубна система опалення із замикаючими ділянками

У такій системі опалення теплоносій піднімається від кола по центральному стоякові убік магістральних трубопроводів, а вже після цього направляється в стояки й далі в опалювальні прилади. У даній схемі відсутній зворотний трубопровід, а вода, що перебуває в регістрах, змішується з теплоносієм у замикаючій ділянці й рухається на нижній поверх.

Читайте також :  Будинок з морських контейнерів: проекти, будівництво, утеплення, ціна

Система опалення зі штучною циркуляцією

Найважливішою частиною такої системи, без якої неможливо обійтися, є циркуляційний насос. Завдяки ньому теплоносій рухається до батарей, а потім направляється назад до нагрівального приладу. Одним з важливих переваг даної системи є те, що не потрібно стежити за тим, щоб труби мали постійний ухил. Але зате до її недоліків сміливо можна відносити енергозалежність.

Вертикальна двотрубна система

У подібній системі опалення схема розведення може бути верхньою або нижньою, нітрохи не відрізняючись при цьому від подібних схем, використовуваних при природній циркуляції. Відмінністю буде тільки насос, який установлюється на зворотному трубопроводі перед казаном.

Горизонтальна двотрубна система

Така система є найпоширенішим варіантом системи опалення, що має штучну циркуляцію.

Є три види такої системи:

 1. Тупикова схема. При такій схемі буде потрібно зовсім невелика витрата труб. Але є один конструктивний недолік у подібній схемі – чим далі радіатор перебуває від котла, тем більший контур циркуляції повинен він мати, а це значно утрудняє здійснення регулювання системи.
 2. Схема, що має попутний рух води. У даному варіанті мають місце рівні циркуляційні контури й регулювання системи досить просте. Але до недоліків цієї схеми можна віднести дуже значну витрату труб, а це не тільки дорожче, але й менш естетично.
 3. Схема, що має колекторний розподіл. У цій схемі до центрального колектора кожний радіатор підключений окремо, що дозволяє забезпечити рівномірне нагрівання у всіх приміщеннях, але для цього потрібна більша витрата матеріалів.

Сучасні системи опалення

сучасні системи опалення

У цей час при будівництві будинку все частіше люди зупиняють свій вибір не на традиційних батареях, а використовують «теплу водяну підлогу». Сучасні котли здебільшого у складі мають вбудований циркуляційний насос, що у свою чергу дає можливість використовувати їх ефективно, успішно поєднуючи з подібною системою опалення.

У «теплої водяної підлоги» є чимало переваг:

 • Тепле повітря піднімається знизу нагору, тому в будинках, де є традиційні системи опалення, температура в стелі вище приблизно на 3-4 градуса, чим біля підлоги. Але ж життєвий простір людини розташований набагато ближче до підлоги. Якщо ж використовувати систему «тепла підлога», тепліше прогріватися буде саме нижня частина приміщення, а це дозволить заощадити значну частину енергії. Особливо така система підійде для приміщень, що мають високу стелю, дозволивши зменшити витрати на опалення на 50%.
 • Основна частина тепла передається за допомогою випромінювання, а це набагато більш комфортно для людини.
 • Відсутні конвективні потоки повітря, що значно знижує кількість пилу в ньому.
 • Зовнішній вигляд кімнати значно більш естетичний, тому що опалювальні прилади повністю відсутні.
 • У своєму прагненні до економії, усе частіше наші співвітчизники звертають свою увагу на альтернативні джерела тепла, серед яких можна виділити теплові насоси й сонячні колектори. Дані прилади являють собою джерела низько потенційного тепла, здатні розігріти теплоносій максимум до 50 градусів. Але цієї температури не вистачить для опалення, якщо використовувати радіатори, але із запасом вистачить для використання в системі «тепла підлога».
Читайте також :  Тече батарея. Способи усунення течі

Як розрахувати систему опалення?

В ідеальному варіанті, такі розрахунки повинні робити професіонали, які здатні розрахувати витрати теплоенергії й визначити рівень тепловтрат.

Якщо ж ви вирішили здійснити розрахунок самостійно, то потрібно пам’ятати про наступні норми:

 • Норма споживання теплоенергії в будинках, що мають середню теплоізоляцію, рівна приблизно 41 Вт/м3. Для того, щоб розрахувати необхідну потужність котла, необхідно всього лише помножити обсяг будинку на дане значення.
 • Щоб устаткування працювало довго й не давало збоїв, необхідно додати до отриманої цифри ще 20%. Подібний захід дозволить не допустити довгої роботи котла на межі його потужності, що у свою чергу продовжить його життя.
 • Розрахунки радіаторів проводиться по такій же схемі.

Рекомендую прочитати: Як зробити розрахунок системи опалення приватного будинку?.

Ніхто не буде сперечатися з тим, що необхідно поступово переходити на сучасні технології, які дозволять і заощадити значні засоби й зберегти здоров’я.