Септик для дома і дачі. Принцип роботи, характеристики й установка септика

Ще не дуже давно біологічне очищення стоків могло здатися чимсь нереальним, але зараз таке очищення цілком здійсненне, завдяки тому, що з’явилася нова очисна система у вигляді септика Топас. Даний унікальний метод був розроблений провідною компанією Топол-Еко, яка займається виробництвом очисних споруджень.

септик для дома дачі своїми руками

У даної системи є інноваційна особливість – вона очищає стічні води за допомогою мікроорганізмів. Забруднення навколишнього середовища практично неможливо як під час процесу переробки, так і під час видалення стоків. Дана система абсолютно екологічно безпечна й повністю відповідає всім необхідним стандартам по очищенню стоків.

Принцип роботи септика Топас

принцип роботи септика

Септик Топас працює за принципом очищення стічних вод за допомогою анаеробних бактерій, під дією яких розпадаються всі органічні сполуки, які потім знезаражуються й переробляються в мул.

Спочатку стічні води попадають у камеру установки (на малюнку позначена цифрою 1), у якій проходить очищення першої стадії. Під час цього процесу зі стічних вод віддаляються всі великі фракції, а після цього вода переходить в аеротенк за допомогою ерліфа (на малюнку позначений цифрою 2). Аеротенк є основною частиною септика, тому що в ньому втримуються активні бактерії. Ті забруднення, які змогли подолати першу стадію, знищуються в аеротенку.

Що утворюється під час переробки відходів мул відіграє сполучну роль для сторонніх часток, які втримуються у воді. Далі вся вода направляється у відстійник (на малюнку позначений цифрою 3), який називається пірамідою. У відстійнику весь мул опускається на дно, а вода, яка вже остаточно очистилася, направляється далі (на малюнку позначене цифрою 4).

Той фільтруючий мул, який поступово накопичується у відстійнику, необхідно періодично видаляти. Даний процес досить простий, він не потребує від вас яких-небудь спеціальних знань. У тому випадку, якщо ви використовуєте септик для дачі, мул можна буде використовувати як добриво.

Характеристики септика

У септика Топас є ряд унікальних характеристик, на яких потрібно зупинитися докладніше.

Серед основних характеристик можна виділити:

 • ефективний ступінь очищення, який досягає 99%;
 • досить компактна конструкція;
 • невелике електроспоживання;
 • повна відсутність шуму під час роботи;
 • даний септик є повністю автоматизованим, завдяки чому він простий в обслуговуванні і йому не потрібні які-небудь особливі умови експлуатації;
 • відсутність неприємних заходів завдяки повній герметичності.
Читайте також :  Як вибрати біотуалет для будинку або дачі?

Також до переваг даного септика можна віднести те, що практично будь-який користувач зможе підібрати під свої потреби підходящу модель септика, які відрізняються між собою тільки кількістю користувачів, що обслуговуються.

Приміром, якщо порівнювати септики Топас 5 і Топас 8, то перший призначено для обслуговування п’яти людей, а другий – восьми.

Установка септика

Установка септика відбувається в шість етапів, які далі будуть розглянуті більш докладно на прикладі септика Топас 5.

Перший етап. Підготовка місця

як вибрати септик для дома дачі установка

Згідно з інструкцією встановлювати септик Топас від фундаменту будинку необхідно на відстані не менше 5 метрів, що продиктоване встановленими нормами СЕС. Після визначення з місцем установки, необхідно вирити котлован, розмір якого залежить від обраної моделі септика. Септик Топас 5 має наступні розміри – 1х1,2х1,4 метра, а котлован для нього повинен бути розміром 1,8х1,8х2,4 метра. Після того, як котлован буде готовий, потрібно зайнятися опалубкою.

Другий етап. Установка септика

установка септика своїми руками

На дні котловану потрібно зробити піщану подушку, для чого необхідно засипати дно котловану шаром піску товщиною 15 см, відповідно після завершення установки септик також підніметься над ґрунтом на ті ж 15 см. Це необхідно для того, щоб очисну систему було зручно експлуатувати у весняний сезон, а також запобігти її ушкодженню. Якщо септик буде встановлений із ґрунтом на одному рівні, то навесні, у той час коли буде танути сніг, септику буде загрожувати затоплення, тому що вода зможе проникнути в нього через верхню кришку або вентиляційні віддушини. При влученні води у компресори, а часто й уся система, можуть припинити свою роботу.

При виборі моделі септика потрібно враховувати також той рівень, де залягають ґрунтові води. Якщо даний рівень перебуває досить близько до поверхні, то краще зупинити свій вибір на моделях, що мають маркування ПР. У даних системах є вбудований насос, за допомогою якого очищенні води можуть бути відведені примусово.

Читайте також :  Як очистити каналізаційні труби. Усього три інгредієнти з вашої кухні!

Септики, призначені для заміського будинку, Топас 5 і Топас 8 можуть бути легко встановлені вручну. При цьому, на відміну від інших моделей, не буде потрібно ніякої спецтехніки для їхньої установки. На ребрах жорсткості розташовані спеціальні отвори, через які необхідно просмикнути канати й вилучити станцію в котлован.

Третій етап. Обладнання каналізації

каналізація в домі септик своїми руками

Для того, щоб змонтувати каналізаційну систему, слід користуватися трубами ПНД, діаметр яких становить 110 мм. У септик труби повинні урізатися, стосовно верхнього рівня землі, на глибині 70-80 см. Якщо використовується модель Long, то глибина може бути від 120 до 140 см.

Залежно від діаметра труби варіюється й ухил:

 • приблизно 1-2 см при діаметрі труби 100 мм;
 • близько 3 см при діаметрі 50 мм.

Якщо ви уріжете трубу на глибині 70 см від верхнього рівня ґрунту, то вихідна з будинку труба повинна перебувати на висоті приблизно 50 см від землі при відстані від будинку до септика в 10 метрів.

Четвертий етап. Герметизація септика

установка септика відео відстань від дома до септика

Необхідно просвердлити в зовнішньому корпусі септика отвір для труби каналізації. Для проведення даної операції можна скористатися регульованою коронкою діаметром 100-103 мм, регулювання повинна бути 105-108 мм. Герметизація повинна виконуватися відповідно до інструкції.

Септик комплектується спеціальним шнуром з поліпропілену, за допомогою якого можна припаяти патрубок, установлений в отвір  до септика. Для цього вам знадобиться будівельний фен, що має спеціальну насадку. Після надійного прикріплення патрубка, можна приєднати до нього каналізаційну трубу.

Перед тем, як робити герметизацію, необхідно за допомогою будівельного рівня вирівняти септик.

П’ятий етап. Підводка електроживлення

автономний септик для дому дачі

Тому що септику для роботи необхідна електрика, потрібно під час монтажу підвести до нього електроживлення. Кабель ПВС, що має перетин 3х1,5, відмінно підійде для цієї мети. Його необхідно помістити в гофровану трубу, яка спеціально призначена для проведення таких робіт і укласти поруч із каналізаційною трубою.

Читайте також :  Пластиковий септик для дачі або заміського будинку. Вибір і установка септика

До септика кабель слід підводити через спеціальний вхід і підключити до клем. До розподільного щита, який перебуває в будинку, кабель підключається за допомогою автомата 6-16А.

Шостий етап. Вирівнювання тиску

біо септики для дома вирівнювання тиску

Останнім етапом є нормалізація тиску септика на зовнішню поверхню під час його обсипання. Це потрібно робити для того, щоб компенсувати тиск, який буде виявлятися на корпус септика. Обсипання септика й наповнення його водою повинні виконуватися в однакових кількостях і одночасно. Спочатку септик заповнюється на третину водою й після цього на третину засипається. Даний процес триває доти, поки септик не буде до потрібного рівня занурений у ґрунт.

YouTube Preview Image

Експлуатація септика

септик для дома танк відстань від будинку до септика

Із усього, що було написано вище, можна зробити висновок, що септик Топас можна встановити своїми руками. Але якщо ви раніше не зустрічалися з такого роду роботами, то краще буде звернутися по допомогу до професіоналів.

А ось експлуатація септика не викличе у вас яких-небудь труднощів:

 • очищати відстійник необхідно приблизно 1-2 рази в рік. У тому випадку, якщо ви не можете використовувати ассенізаторське устаткування, то цілком можливо зробити очищення за допомогою звичайного насоса самостійно. Мул, який буде відкачаний із септика, можна буде використовувати як добриво.
 • чистити фільтри й міняти компресорні мембрани необхідно через кожні 2-3 року. Дані операції можуть бути виконані самостійно за допомогою гайкового ключа й викрутки.
 • міняти аераційну систему необхідно один раз в 12 років для того, щоб забезпечити нормальну роботу всієї системи. У септику повністю переробляються всі забруднення, але трапляється так, що в нього попадають великі частки, які можуть спричинити збій у всій роботі септика, якщо їх не вилучити.

Як ви бачите, обслуговувати септик Топас дуже просто, а якщо виконувати всі операції по заміні яких-небудь елементів і очищенню вчасно, те септик прослужить вам довгі роки.