Розміри теплиці. Яку теплицю побудувати для дачі?

Після вибору місця під теплицю, потрібно прийняти рішення щодо того, якими будуть розміри теплиці. Чим вона більше, тем краще, особливо якщо рослинництво ваш невеликий бізнес. Тільки більші розміри теплиці вимагають більших витрат на обігрів. Але переваги перевищують недоліки. У великій теплиці краще мікроклімат, менші перепади температури, рослини не торкаються до стінок теплиці, а це допомагає уникнути термічних опіків, і людині зручніше працювати в просторому приміщенні. Промислово виготовлені збірні теплиці мають стандартні розміри, з урахуванням усіх необхідних факторів. При будівництві теплиці своїми руками, про важливість цих факторів  розповімо докладніше.

Якою повинна бути ширина теплиці?

Ширина має вирішальне значення при будівлі теплиці. Працюючи людина набагато менше утомлюється в просторій теплиці, чим у вузенькому приміщенні. Більшість виготовлених промислово теплиць, стандартної ширини (1,8 м – 2,4 м). Стелажі розміщаються в цих теплицях 91 см або ж 97 см завширшки, такі розміри підібрані з урахуванням зручності роботи. Людина при догляді за рослинами, не може дотягтися до краю стелажа на відстань більше ніж 90 см, з тим щоб не ушкодити рослини.

теплиці з полікарбонату для вирощування овочів

Ширина дверей повинна бути, як мінімум, 56 см на висоті плечей, для того  щоб можна було вільно ввійти. Але ідеальною є ширина теплиці не менше ніж 2,4 м. Такі розміри дозволяють зробити проходи в теплиці 60 см шириною, а по обидві сторони можна поставити стелажі або обладнати грядки до 90 см. Якщо теплиця ще ширше, те її розміри дадуть можливість проходити і стелажі зробити теж більш широкими. Для того щоб можна було в теплиці зробити два проходи, ширина її повинна становити 3,7 м – 4,3 м, при цьому з’являється можливість установити центральний стелаж або помістити центральну грядку. У випадку якщо ширина теплиці більше, то розміри грядки або стелажа розміщених по центру, можна збільшити до 1,5 м, тому що до них є вільний доступ із двох сторін.

Читайте також :  Освітлення теплиці. Де найкраще розташувати теплицю?

Дуже важливий момент, вибрати потрібну ширину теплиці для людини в інвалідній колясці. У цьому випадку, ширина проходу повинна бути приблизно 115 см. В остаточному підсумку ширина теплиці для людини інваліда в колясці, необхідна більших розмірів, що дозволяє спорудити грядки достатньої ширини. Стелажі варто зробити нижче й без зайвих перешкод під ними, щоб не заважали вільно під’їжджати інвалідній колясці і людина має вільний доступ до всіх рослин.

Вибираємо довжину теплиці

теплиці ціна купити розмір

Довжина може бути будь-якого розміру, але стандартні, покупні теплиці мають довжину кратну 60 см і 120 см, при таких параметрах підходять для покриття полікарбонатні панелі стандартних розмірів. Для прийняття оптимального рішення щодо довжини, продумайте, скільки ви бажаєте помістити на стелажі піддонів для розсади і уже виходячи із цього можете визначити довжину майбутньої теплиці. Розмір стандартних піддонів становить 28х53 см, отже, на стелажі шириною в 53 см або 106 см поміститься в довжину або ширину один або ж два піддони з розсадою. Довжина стелажа повинна бути кратна 28 см або 53 см.

Один з вирішальних моментів, що впливають на вибір ширини й довжини, це формат покриття, у зв’язку з тим, що матеріали використовувані в якості покриттів мають певну ширину. Теплиця покрита матеріалом максимальної ширини більш світла, тому що чим менше стійок, тим більше світла.

Теплиця із віконних рам

Можна спорудити теплицю із віконних рам подвійного скла, ширина рам становить 86 см, із семи віконних рам вийде теплиця 6 метрів у довжину. Докладні точні розміри: усі рами – загальна довжина 6,05 м; стін торцевих товщина – 10 см; перекриття склом – 7,5 см, у загальному підрахунку довжина теплиці становить 6 м. При цьому, бруси між склом мають товщину 150 мм на 50 мм, скла при з’єднанні практично упираються одне в інше. З’єднання з дерева з гумовими прокладками.

Така конструкція дозволяє рамам дуже щільно з’єднуватися, але при цьому дуже важливо, щоб шурупи для кріплення дерев’яних планок не доторкалися до скла. Стекло щільне з’єднане, може лопнути, якщо до нього доторкаються металеві цвяхи або шурупи від розширення їх при нагріванні. Розв’язком даної проблеми є установка вставок з гуми між склом, які ширше по розміру цвяхів або шурупів. Інший вихід, це підставити під окремі шурупи тверді гумові шайби.

Читайте також :  Теплиця з полікарбонату з дерев'яним і металевим каркасом своїми руками

Для теплиці як покриття можна використовувати поліетиленові плівки. Випускаються вони в рулонах, довжина одного рулону 30 м. Одного такого рулону досить щоб покрити плівкою аркову теплицю 24 м довжиною, а також при необхідності, стін з торців, якщо вони не обшиті іншим матеріалом. У випадку якщо теплиця аркового типу має торцеві стіни з іншого матеріалу, то рулонної длинни 30 м вистачить і для тридцятиметрової теплиці. Як бачимо, ширина поліетиленової плівки – немаловажний фактор. Звичайно плівка має такі розміри: ширина 1,2 м – 4,9 м, крок 0,6 м і ширина до 12 м, крок 1,2 м.

При відомому радіусі перетину арки, можна визначити потрібну ширину для покриття.

Останнім часом популярним матеріалом для теплиць став полікарбонат. Він виготовляється окремими панелями, ширина яких становить 1,22 м. Полікарбонат набагато легше скла, тому його можна кріпити на дерев’яні бруси розміром 100 мм на 50 мм. Підійде в якості опори для полікарбонату й алюмінієвий кутовий профіль, але з додатковою підтримкою посередині панелей  для більшої міцності.

Подовжувати теплицю з полікарбонатним покриттям можна кроком 1,22 м, тобто на ширину панелі. Але додатково до довжини потрібно додати розмір товщини торцевих стін і розмір ширини проміжків у з’єднанні панелей. Так, наприклад, маємо теплицю з п’яти листів полікарбонату, додаємо проміжки розміром 1,3 см між панелями й ще додаємо розміри товщини двох торцевих стін, 15 см кожна, у загальному підрахунку – теплиця має довжину 6,45 м. Але це з розрахунку, що з’єднувалися панелі у стик. Якщо використовувати скляні одинарні або рифлені листи, то найкраще робити з’єднання в нахлест, що забезпечить водонепроникність. У цьому випадку з розрахунків потрібно відняти ступінь перекриття листів, у підсумку теплиця буде меншої довжини. Так, якщо ступінь перекриття складе 2,5 см, то довжина загальна теплиці буде 6,3 м.

Читайте також :  Теплиця своїми руками. Поради досвідченого дачника

Матеріал для теплиці й спосіб його кріплення варто вибрати заздалегідь і на підставі виду покриття вже визначати довжину теплиці. Тільки в цьому випадку можна уникнути зайвих турбот з підгоном і недоліком матеріалу, що у свою чергу дозволить заощадити на додаткових витратах. Тільки обов’язково при розрахунках довжини потрібно враховувати товщину стін з торців.

Висота теплиці

як зробити теплицю фото відео майстер клас

Основна вимога до висоти теплиці, щоб було комфортно і рослинам і людям. Якщо вирощувати низькорослі рослини, то висота стелі від стіни може бути 30 см – 60 см. Якщо ж рослини планується вирощувати на полках, у такому випадку варто враховувати й висоту полиць. Висота теплиці повинна бути такою, щоб у ній не довелося пригинатися. Висота теплиці над проходом, буде бажано не менш 2 м, у стін припустимо 1,2 м – 1,5 м, можна ще менше. При таких розмірах буде досить світла й місця рослинам. Приміром, якщо висота стін становить 1,5 м, стелажі – 0,9 м, те на стелажі від стіни можливе вирощування рослин до 0,6 м у висоту.