Ремонт покрівлі своїми руками. Як ремонтувати покрівлю правильно?

Дах будинку – це один з основних будівельних елементів, який захищає внутрішні приміщення від вітру, холоду, опадів і дає можливість створити та підтримувати комфортний мікроклімат усередині будинку. Конструкція даху досить складна, тому так важливо при її будівництві чітко дотримуватися технології виготовлення, використовувати тільки якісні матеріали, а в процесі експлуатації періодично очищати її від сміття й бруду.ремонт даху своїми руками

Але навіть при виконанні всіх цих умов дах згодом може зажадати ремонту. Про те, як усунути дрібні неполадки різних типів дахів, описане нижче.

Коли потрібно починати ремонт покрівлі?

Основною ознакою того, що дах вимагає ремонту, звичайно служить його протікання під час дощу або танення снігу. При цьому на стелі з’являються мокрі плями, у деяких особливо важких випадках вода навіть починає капати або литися з покрівлі або горища.

коли починати покрівлю даху

Крім цілком з’ясовних незручностей у вигляді зіпсованої стелі й калюж на підлозі це може привести й до ушкодження перекриття та навіть до обвалення конструкції даху, якщо деревина кроквяної системи вже встигнула прогнити. Тому протікання потрібно усунути відразу ж після її виявлення, а не чекати, що вона «сама пройде».

Як знайти місця несправності покрівлі?

Для виявлення місця протікання  потрібно спочатку оглянути несучу конструкцію даху – кроквяну систему, а також підлогу горища, пароізоляцію, утеплювач. У місцях протікання деревина звичайно починає темніти, на її поверхні з’являється цвіль. Обов’язково потрібно перевірити стан електропроводки, проведеної на горищі. Будь-яке її ушкодження повинне бути відразу ж усунуте.

фото кріша ремонт

Після огляду даху зсередини можна перейти до зовнішнього огляду. Тут потрібно бути дуже обережним, адже скати можуть бути досить крутими, а їх поверхня слизькою. Краще довірити огляд фахівцям, але якщо Ви все-таки вирішили все зробити самостійно, не забувайте про техніку безпеки.

Зовнішній огляд звичайно починається з верхньої частини скатів – “конька”. Особливу увагу потрібно приділити перевірці гідроізоляції, а також місць стикування покрівельного матеріалу з різними конструктивними елементами. «Проблемними» ділянками також уважаються розжолобки, карнизи, жолоби й труби водовідводів, вентиляційні канали. Тут може накопичуватися сміття листи, що обпали, жолоби й карнизи можуть ушкодитися сильними вітрами. Поверхня скатів теж ретельно оглядається для виявлення механічних ушкоджень, тріщин, вм’ятин, пробоїн, а також мохів або лишайників.

Читайте також :  Утеплення мансарди пінопластом - небезпечно!

Якщо проведений візуальний огляд не дав результатів, а дах продовжує текти, потрібно почекати чергового дощу й, піднявшись на горище, позначити вологе місце крейдою. Ремонт даху проводиться в суху погоду, а по крейдовій оцінці легко буде знайти джерело вологи.

Робити ремонт покрівлі своїми руками або чи довіриться професіоналам?

Ремонт покрівлі – справа відповідальна й задоволення дороге, особливо якщо ушкодження значні. Для оцінки ушкоджень краще звернутися до фахівців, які використовуючи інфрачервоні камери, зможуть точно визначити джерело протікання, ушкоджені ділянки, а також скласти докладний кошторис ремонту. Звичайно, на перший погляд краще, простіше й дешевше зробити все самостійно, але самому досить важко оцінити «розміри нещастя», підібрати кровельні матеріали й замінити ними зношені елементи. Використовуючи професійну найману працю, Ви не тільки заощадите час і сили, але й одержите гарантію того, що Ваш дах відремонтований якісно та у повному обсязі.

Причини протікання даху. Ремонт покрівлі з різних матеріалів

 Розглянемо основні причини протікання дахів з різними покрівельними матеріалами, а також можливість і технологію ремонту.

Покрівля з натуральної черепиці

покрівля натуральна черепиця фото

Ушкодження покрівлі з натуральної черепиці в основному зводяться до тріщин і відколам окремих пластин на скатах, а також у місцях установки труб, антен і т.д. Тріщини можуть бути результатом деформації й переміщення елементів кроквяної системи під впливом перепаду температур. Щоб цього уникнути, крокви жорстко фіксуються дошками, що з’єднують 3-4 кроквяні ноги. Крім того, причиною протікання може стати розрив гідроізоляційного шару покрівельного пирога.

У цьому випадку потрібно зробити наступні дії:

 • на місці ушкодження гідроізоляційного шару віддаляються пластини черепиці за допомогою кельми, під пластини, що перебувають вище, забиваються кілочки;
 • з рейок, які є основою під черепицю, виймаються кріплення – цвяхи, якими вони кріпляться до крокв;
 • під рейки підкладається картон, а частина рейок, що перебуває на ушкодженій ділянці, вирізьблюється ножівкою;
 • ушкоджена ділянка гідроізоляційного шару вирізьблюється ножем і віддаляється, на його місце прикладається латка з того ж гідроізоляційного матеріалу небагато більшого розміру й приклеюється спеціальним клеєм або мастикою;
 • вирізані частини рейок заміняються новими дошками того ж перетину, підігнаними до потрібних розмірів і просоченими антисептиком. До крокв вони кріпляться антикорозійними цвяхами;
 • цілі пластини черепиці без дефектів установлюються на місце, пластини з відколами або тріщинами заміняються новими;
 • поверхня покрівлі покривається спеціальним водовідштовхувальним складом, в основі якого синтетичні смоли.
Читайте також :  Що краще металлочерепица або профнастил для покрівлі будинку?

Бітумна черепиця

ремонт покрівлі бітумна черепиця. Фото відео

Наступний тип покрівельного матеріалу – бітумна черепиця. Заміна окремих пластин бітумної черепиці звичайно не потребує особливої праці. Якщо пластина має незначні ушкодження у вигляді неглибоких тріщин або подряпин, її можна залишити, попередньо піднявши її, змазавши із внутрішньої сторони покрівельним клеєм, щільно пригорнувши й змазавши клеєм з лицьової сторони. Звичайно цього цілком достатньо, щоб дрібні тріщини не збільшувалися в розмірах, а ділянка покрівлі відновила свою герметичність. У випадках серйозних ушкоджень бітумні плити потрібно замінити новими.

Для цього:

 • плитка, що перебуває зверху над ушкодженої, акуратно піднімається ломиком, з-під неї виймається ушкоджена плитка;
 • цвяхи із плитки виймаються лапою;
 • на нову плитку з виворітної сторони по верхній крайці наноситься покрівельний клей;
 • нова плитка підкладається під вищу, щільно притискається й додатково прибивається цвяхами довжиною 25 мм діаметром 3 мм і діаметром шляпки 10 мм;
 • краю сусідніх плиток змазуються покрівельним клеєм.

Бітумна черепиця дуже сприйнятлива до механічних ушкоджень, тому при її експлуатації потрібно уникати додаткових навантажень на її поверхню, особливо в теплу пору року, коли матеріал стає м’яким під дією сонячних променів і високої температури.

Металлочерепица

ремонт покрівлі металочерепиця. Фото

Що стосується металлочерепиці, причинами її протікання можуть бути механічні ушкодження при монтажі або при очищенні кріплення, що ослабшали, або ж неправильний монтаж покрівельного пирога. Незначні подряпини на поверхні можуть стати вогнищами корозії, тому їх потрібно відразу після виявлення покрити спеціальною захисною фарбою.

Зазори на стиках листів або в місцях їх прилягання до труб, антен або доборним елементам повинні бути герметичними. Звичайно вони заповнюються покрівельними герметиками або заклеюються спеціальними клейкими стрічками. Якщо ж ушкодження більш значні й поширюються на значну частину листа, то прийдеться повністю міняти весь лист. У цьому полягає зворотна сторона легкого монтажу металлочерепиці:  більші листи швидко кріпляться до рештовки, зате при виявленні на них дефектів вони повинні повністю замінятися.

Читайте також :  Розрахунок плити перекриття розміри та ціна виготовлення

Найпоширенішою причиною появи дефектів на поверхні металлочерепиці є використання неякісних кріплень, гумова шайба в яких служить не більш 2-х років. Підтягувати такі кріплення або міняти шайби даремно, краще повністю замінити їх на більш якісні саморези.

 Ще одна причина протікання металлочерепичной покрівлі – проблеми з покрівельним пирогом, а точніше з гідро- і пароізоляцією. Якщо для ізоляційних шарів використовувалися дешеві перфоровані поліетиленові плівки низької якості, швидше за все вони мали низьку паропроникність і не виводили повністю водяний пар з утеплювача. У такому випадку для вирішення проблеми потрібно замінити паро- і гідроізоляційні шари бажано на супердифузійні мембрани.

Такі мембрани мають ряд переваг: вони прекрасно виводять пару, але не пропускають вологу, для їхньої установки не потрібно залишати вентиляційний зазор, тому що вони укладаються безпосередньо на утеплювач, зменшуючи товщину покрівельного шару. Правда, такий ремонт обійдеться недешево, адже прийдеться розбирати повністю всю конструкцію даху.

Фальцева або металева покрівля

фальцева покрівля металева кровля

Фальцева або металева покрівля теж може дати течу. Основними причинами вважаються порушення герметичності стиків між листами металу – фальців, корозія й механічні ушкодження поверхні.

 Механічні ушкодження, такі як тріщини, пробоїни і т.д., можна усунути в такий спосіб:

 • ушкоджена ділянка ретельно зачищається металевою щіткою;
 • з листового металу, відповідного до покрівельного матеріалу, вирізьблюється латка, розміри якої на 5-10 см більше, ніж ушкодженої ділянки;
 • краї латки й ушкоджена поверхня покриваються кулею флюсу – сплавом свинцю й цинку або свинцю, цинку й кадмію;
 • латка припаюється до поверхні покрівлі паяльником;
 • зайвий припій віддаляється за допомогою напилка;
 • латка або вся покрівля офарблюється.

Якщо ушкодження значні, простіше й ефективніше не латати металеві листи, а замінити їх новими. Між собою листи з’єднуються специфічними швами – фальцами, які формуються за допомогою спеціальних закаточних обладнань.

Ремонт покрівлі. Відео

YouTube Preview Image