Освітлення теплиці. Де найкраще розташувати теплицю?

На вибір місця під оранжерею і теплицю впливають кілька основних факторів. Якщо врахувати їхній вплив, то спорудження буде мати максимальну віддачу. Що  властиво, від нього й потрібно. Дана стаття розкриває тему освітлення теплиць, і у якому місці буде найкраще розташування.

Природне і штучне освітлення теплиць. Орієнтація по сторонах світла

Першим основним фактором успіху тепличного господарства є освітлення. Сонячні промені для рослин життєво необхідні. І якщо влітку їх цілком достатньо, то в зимовий час рослини відчувають дефіцит освітлення. Тому споруджувати теплицю потрібно на добре освітленому місці. При цьому варто враховувати, у яку пору року передбачається використовувати її. Це впливає на позиціонування щодо сторін світла.

освітлення теплиць

Наприклад, весняно-осінню теплицю бажано витягнути з півдня на північ, щоб рослини не перегрівалися від надлишкового тепла. А зимову теплицю навпаки, краще спланувати таким чином, щоб північна стіна була глухою і мала більшу площу, щоб низькі зимові промені могли її прогріти.

На освітленість теплиці впливає і конфігурація стін. Прямі стіни пропускають менше світла, чим похилі.

Підвищити освітленість теплиць допомагають світловідбиваючі екрани. У їх ролі можуть служити щити, оббиті алюмінієвою фольгою й розташовані таким чином, щоб фокусовути сонячне світло на рослини усередині теплиці. Світла тротуарна плитка своїми руками  навколо теплиці теж відбиває світло. Колір корпуса теж немаловажний і може допомагати збирати настільки необхідні промені.

Узимку дні короткі. І природного освітлення найчастіше недостатньо. Тому теплиці обладнуються освітлювальними системами. Як їх вибрати – це тема для окремої статті, тому зупинятися докладно на цьому ми зараз не будемо.

Навесні теплиця може зіштовхнутися із протилежною проблемою. Сонця може бути занадто багато. Тому варто передбачити можливість затінення рослин, щоб уникнути опіків і перегріву.

Читайте також :  Які вибрати якісну теплицю для дачі?

Ураховуємо напрямок вітру при розташуванні теплиці на ділянці. Як захистити теплицю від холодних вітрів?

освітлення теплиць

Холодний вітер, що сковзає уздовж стін, забирає багато тепла, несучи його із собою. Тому при плануванні теплиці потрібно враховувати напрямок, звідки в холодну пору року дують пануючі вітри. При цьому потрібно враховувати особливості рельєфу ділянки. Якщо він розташований на схилі, то під час заморозку холодне повітря подібно меду буде плавно стікати з верхівки пагорба вниз, затікаючи в утворені рельєфом западини, утворюючи «кишені холоду». Морозне повітря можна відводити, створюючи на його шляху перешкоди. При цьому варто враховувати, що йому все-таки потрібно кудись подіятися, і для нього потрібно залишати проходи.

Суцільні непроникні перешкоди висотою близько 2,5 м відмінно працюють на відстані 7 – 7,5 м від теплиці. Якщо розташувати їх ближче, то вітер хвилею буде обгинати перешкоду й перекочуватися через неї поверху. Між огородженням і стінами теплиці утворюється зона з турбулентними потоками, які приведуть до висхідних потужних потоків. А це все ті ж втрати настільки дорогого тепла.

Висаджені ж на відстані 10 – 15 м насадження у вигляді високого чагарнику й дерев, знижують швидкість вітру. І це часом буває більш ефективно.

Зручність в експлуатації

Не варто зневажати й ергономікою праці. Усі підходи до теплиці повинні бути зручними. Особливо, якщо передбачається використання техніки.

Невеликі теплиці зручно пристроювати до житлових приміщень. Це дозволяє заощадити на опаленні, тому що стіни будинку з однієї сторони служать надійним захистом від стихій, з іншого боку – це можливість використовувати опалювальну систему будинку для обігріву тепличного спорудження. Із третьої — чудовий варіант для створення вегетарія.

Нюанси, які впливають на місце установки теплиці

Споруджують теплицю на вирівняній ділянці землі. Якщо планується зимове спорудження, то має сенс підняти північну частину на 15 градусів. Це забезпечить максимальне освітлення й нагромадження сонячної енергії.

Вирівнюючи ділянку, пам’ятайте, що не потрібно ущільнювати ґрунт. Це руйнує її структуру і знижує врожайність.

Правильна геометрія стін і дотримання рівнів площин – необхідна умова для будь-якого спорудження.

Читайте також :  Теплиця своїми руками. Поради досвідченого дачника

Звичайну теплицю встановлюють на старанно вирівняний фундамент. Це полегшить процес монтажу.

Естетичний вид – це той настрій, з яким ви будете проводити робота в теплиці. Тому постарайтеся, щоб ваше дітище радувало ваш погляд, коли ви відвідуєте його. Безумовно, сьогодні не тільки каркас можна пофарбувати в улюблений колір, але є й багатий вибір кольорових плівок. Все-таки варто враховувати й те, як різні кольорові фільтри впливають на розвиток рослин.

Тепер Ви знаєте, у якому місці встановити теплицю на ділянці. Пам’ятайте, що теплиця – це цілий світ зі своєї екосистемою. При її створенні потрібно враховувати безліч самих різних нюансів. Кожна ділянка неповторна. Кожна культура має свій «характер» і особливості. Володіючи увагою й відкритістю, готовністю вчитися в зелених паростків, ви зможете знайти успіх, а ваша теплиця буде дякувати вам щедрими врожаями.