Огород на підвіконні. Як виростити городину у квартирі?

Городина є незамінним низько калорійним дієтичним продуктом у раціоні харчування, який при регулярному вживанні позитивно позначається на здоров’я людини. Із цієї статті ми довідаємося, як в умовах квартири виростити огородину своїми руками, познайомимося з нюансами агротехніки вирощування помідорів, огірків і перців на підвіконні.

огород взимку на підвіконні

Основним натуральним джерелом вітамінів, необхідних людині, є городина. Тому її широко застосовують у приготуванні салатів і інших блюд. Городина зміцнює захисні сили організму і його опірність різним шкідливим впливам навколишнього середовища. Особливо цей захист важливий в осіннє-зимовий період, коли організм може зазнати грипу й іншим респіраторно-вірусним інфекціям.

Щоб забезпечити себе всіма необхідними вітамінами взимку, городину можна виростити у будинку на підвіконні або в опалювальній лоджії. Для цього існують спеціально придумані прийоми агротехніки, з якими ми зараз докладно ознайомимося.

Правильна організація огороду на підвіконні

Вирощувати огородину на підвіконні можна цілий рік, що зовсім не складно при правильній попередній підготовці.

квіти і городина на підвіконні взимку

Якщо у вас вузьке підвіконня, його потрібно розширити двома способами:

  • Можна взяти лист фанери 7-10 мм товщиною й 20 см. шириною, відповідний до довжини підвіконня, однієї стороною підсунути її під раму вікна й закріпити, таким чином, збільшивши площу підвіконня.
  • Також збільшити площу можна за допомогою табуреток, які можна поставити біля підвіконня й покласти на них дошку шириною 20 см., а на неї зверху поставити ємності з розсадою. Верхня частина посуду з рослинами повинна перебувати нарівні з підвіконням, щоб рослинам було світло й тепло.

 Для вирощування овочів підійдуть будь-які ємності, головне щоб рослинам у них не було тісно. Можна використовувати керамічні вази, а можна й обрізані 5-6 літрові пляшки з-під води. Також можна виготовити дерев’яні ящики з ялинових або соснових дощок, враховуючи необхідний обсяг для кожної рослини. На дно місткостей необхідно насипати дренаж, щоб запобігти застою води й загнивання коріння рослин. Більш докладно про цей процес можна прочитати в статті «Вирощування зелені на підвіконні».

Для вирощування овочів можна використовувати готову земле-суміш, яка продається в спеціалізованих магазинах, а можна й приготувати самим.

Для цього потрібно дотримувати таких пропорцій: 80% землі з огороду, 10 % перегною, 10 % піску.

Землю перед посадкою рослин необхідно зробити дезінфекцію, тому що в ній можуть перебувати шкідники. Для цього її проливають окропом. Гарну землесуміш можна приготувати, використовуючи біогумус і кокосове волокно, які можна окремо придбати в спеціалізованих магазинах і змішати в пропорції: 1 частина біогумуса, 2 частини кокосового волокна.

Основні правила вирощування овочів

правила вирощування овочів на підвіконні взимку

Щоб ваша праця увінчалася успіхом необхідно дотримувати деяких правил вирощування овочів на підвіконні:

  • Правильний вибір насінного матеріалу відіграє ключову роль. Для вирощування у квартир підхоять скоростиглі сорти, що само запилюються і, низькорослі або кущові. Сучасними селекціонерами виведені спеціальні сорти, призначені для вирощування у квартирі. На пакетику з насіннями буде так і написано: « підходить для вирощування у квартирі».
  • Щоб з посіяних насінь виросли пишні й здорові плодоносні рослини, їм потрібно забезпечити оптимальні умови для росту й розвитку. Це температурний режим і достатнє висвітлення. Овочеві грядки добре будуть розвиватися на південних або південно-східних вікнах. У зимові, похмурі, короткі дні необхідно додаткове доосвічування люмінесцентними лампами.
  • Полив рослин потрібно робити вистояною водою кімнатної температури, що становить 20-25 градусів.
  • Рослини потребують регулярної підгодівлі, особливо період дозріванням плодів. Для цього можна використовувати комплексне універсальне добриво, яке можна купити в спеціалізованому магазині, або спеціальні концентрати росту.
  • Рослини на підвіконні необхідно щодня повертати до світла на 180 градусів, щоб листки рівномірно одержували необхідну кількість світла й не звивалися самостійно у бік вікна.
Читайте також :  Як витягтути кліща. Самий правильний спосіб.

Штучне освітлення огороду на підвіконні

У зимові похмурі дні огород на підвіконні особливо потребує світла, адже світло – основна складова такого важливо для рослин процесу, як фотосинтез, без якого просто неможливо їх нормальний розвиток. Тому взимку для того, щоб виростити пишні здорові рослини, необхідно штучне досвічування.

розсада на підвіконні взимку штучне освітлення взимку

Досвічувати грядки можна за допомогою люмінесцентних ламп денного або білого світла. Такі лампи не виділяють тепла й дають світло, схоже на сонячне. Тому вони є ідеальним джерелом додаткового висвітлення. У спеціалізованих магазинах з’явилися фітолампи, спеціально призначені для кімнатного доосвічування рослин узимку.

Щоб правильно організувати досвічування грядок, люмінесцентні лампи підвішують над рослинами на висоту 10 см. ( для світлолюбних рослин) або на 40-50 см. ( для тіньовитривалих), з розрахунку 200-300 Вт на 1 кв.м підвіконня.

Щоб правильно розрахувати необхідну кількість світла, потрібно 200-300 Вт помножити на площу підвіконня, і в такий спосіб підібрати лампи необхідної потужності.

Лампи денного світла можна підключити до таймера. Тоді вони будуть самі включатися й вимикатися в певний період часу вибраний Вами, коли рослини найбільше потребують досвічування.

Як вирощувати огірки на підвіконні?

Для успішного вирощування на підвіконні цієї культури необхідно правильно вибрати насіння. Для кімнатних умов підійдуть сорти, що само-запилюються. Найкраще на вікні вирощувати кущові сорти цієї рослини. Якщо ви вирішили вирощувати бджоли-запилювальні сорту, тоді вам доведеться запилювати їх вручну.

вирощування огірків взимку відео бізнес-план

Огірок дуже вимогливий до тепла й світла, тому його необхідно розміщати на теплих чи південних південно-східних вікнах. Дуже негативно огірок реагує на протяги. Щоб забезпечити цій рослині достатнє тепло, вікна необхідно утеплити, а кватирку закрити поліетиленом, щоб уникнути влучення на рослину холодного повітря при провітрюванні. Огірок, як і інша городина на підвіконні, необхідно до освічувати у зимовий час лампами денного світла.

Перед посівом у землю, насіння можна попередньо проростити для того, щоб вони швидше росли. Для цього їх потрібно помістити між шарами марлі або туалетного паперу й замочити в теплій воді. Насіння тримати в теплому місці при температурі 28-30 градусів 2-3 дня, не даючи паперу просихати. Коли з’являться прорости розміром 2-3 мм, насіння готове до посіву.

Читайте також :  Як побудувати сонячний біо вегетарій своїми руками?

Пророслі насіння можна посіяти в стаканчики для розсади, або відразу помістити на постійне місце в підготовлену ємкість. Потрібно враховувати, що для нормального розвитку рослині необхідний обсяг землі не менше 3-х літрів.

Після посіву насінь, ємкості накривають прозорою плівкою й ставлять у тепле місце до появи паростків. Потім плівку знімають і розсаду переміщають на південне вікно. У зимові похмурі дні розсаду забезпечують додатковим освітленням. Якщо розсада вирощується в маленьких стаканчиках, то після появи 2-3 справжніх листків її потрібно пересадити на постійне місце.

Коли на рослині виросте 5-6 листів, і почнуть відростати вуса, до нього необхідно приставити кілочок або натягнутий шпагат, по якому рослина буде витися. Над 11-12 листочком огірок потрібно буде при-щипнути, інакше він не буде плодоносити. Бічні пагони, що з’являються, треба видаляти.

технологія вирощування огірків на підвіконні

Якщо на вашому підвіконні ростуть бджолозапилювальні огірки, процес їх запилення лягає на ваші плечі. Для цього з рослини зривають яскраво-жовте чоловіче суцвіття (жіночі квітки не мають яскравого фарбування) і притуляють їх до жіночих квіток. Також запилення можна зробити за допомогою ватки, намотаної на сірник, переносячи на ватці пилок з однієї квітки на іншій. Запилення найкраще робити ранком. При дотриманні оптимальних умов вирощування, з однієї рослини можна зібрати 12-15 плодів середнього розміру.

Вирощування помідорів на підвіконні

Також, як і огірок, помідор дуже любить тепло й світло, тому його потрібно поміщати на південних або південно-східних вікнах. Помідори не боїться протягів на відміну від огірка, тому температурою повітря можна управляти провітрюванням приміщення. Для успішного росту помідорів необхідна температура повітря в день 28 градусів, уночі 15 градусів.

вирощування помідорів взимку в теплицях

Для вирощування в домашніх умовах потрібно підбирати низькорослі, скоростиглі й дрібноплідні сорти помідорів.

Помідори можна вирощувати розсадою, або відразу сіяти насінням на постійне місце в більшу підготовлену ємкість. Для нормального розвитку рослини необхідний обсяг посуду повинен бути не менше 3.5-4 літра.

Насіння висівають у землю, накривають прозорою плівкою й ставлять на пророщення в тепле місце. Коли з’являться сходи, плівку потрібно зняти й виставити розсаду на підвіконня. У зимовий час рослини необхідно до освічувати.

Помідори піддаються грибковим захворюванням, що є основною проблемою в їхнім вирощуванні. Це відбувається через надлишок вологості в ґрунті та повітрі. Тому полив рослин потрібно робити з обережністю, не допускати пере-зволоження. Полив необхідно робити два рази в тиждень вистояною теплою водою. Якщо в приміщенні занадто сиро, то щоб уникнути поразкою грибком помідори потрібно обприскувати бордоською сумішшю, яку готовлять у такий спосіб: в 1 літрі води розчиняють 10 грам мідного купоросу. Окремо в 100 грамах води розчиняють 20 грам гашеного вапна. Вапняну суміш вливають у розчин мідного купоросу тонким струмком і розмішують. Цією сумішшю обприскують рослини. Зберігати бордоську суміш можна протягом доби.

Читайте також :  Як позбутися мурах раз і назавжди. Дієвий метод

технологія вирощування помідорів у відкритому грунті

Для кращого запилення помідорів, рослини під час цвітіння можна кілька раз у тиждень легенько постукувати по квітконіжкам для їхнього запилення. Коли почне формуватися основна частина плодів, верхівку рослини необхідно обрізати. Також віддаляються всі квітучі грони. Якщо цього не зробити, рослині не вистачить сил для дозрівання повноцінних плодів.

Технологія вирощування перцю у квартирі

Перець — найпростіша рослина для культивування в домашніх умовах. Особливо це відноситься до гірких сортів. На підвіконні можна вирощувати перець будь-якого сорту на ваш розсуд. Головне, не ставити поруч гіркий і солодкий сорт, щоб уникнути пере запилення, у результаті якого солодкий перець може придбати гіркий смак.

вирощування перцю на підвіконні технологія відео фото

Якщо ви маєте свій огород, на якому ростуть улітку городина, можна викопати кущі перцю, пересадити їх у горщики й на зиму поставити на підвіконня. Перець – багаторічна рослина, тому може рости в горщику кілька років. Для нормального росту й розвитку перцю необхідний об’єм горщика 3.5-4 літра, а для гірких сортів — 1.5-2 літра.

Виростити перець на підвіконні можна з насіння. Для цього їх попередньо замочують у теплій, поклавши їх між шарами марлі або паперової серветки на 3-4 дня. У міру підсихання їх потрібно воложити.

Пророслі насіння висівають у підготовлену землю на постійне місце, накривають посіви прозорою плівкою й ставлять їх у тепле місце до появи сходів. Сходи з’являються приблизно через 2-2.5 тижня. Коли з’являться сходи, плівку потрібно зняти, а розсаду переставити на тепле підвіконня. Коли на рослині виросте 5-6 справжніх листків, їх проріджують, залишаючи 1 саджанець на 3-3.5 літра обсягу ґрунту. Зайві саджанці можна пересадити.

Догляд за перцем полягає в регулярному поливі вистояною теплою водою, розпушуванні й підгодівлях. Перець дуже не любить перепадів температури й протягів, тому для успішного вирощування цієї культури, перцю необхідно забезпечити оптимальні умови. Підгодівлю бажано робити 2 рази на місяць комплексним мінеральним добривом, яке можна купити в спеціалізованому магазині. Узимку рослини потрібно підсвічувати. Майже всі сорти перцю нездатні до самозапилення, тому потребують штучного запилення. Під час цвітіння гілки із квітами потрібно струшувати, або, користуючись сірником і ваткою, переносити пилок із квітки на квітку, виконуючи функцію бджоли.

Організувавши огород на підвіконні, ви не тільки будете забезпечені свіжими вітамінами цілий рік, але ще й додасте оригінальності інтер’єру своєї квартири, внісши в нього особливу нотку єднання із природою.

YouTube Preview Image