Як правило, будь-яка техніка, створена людиною, має досить обмежений строк експлуатації – це залізо, якому властиво ламатися. Виходячи з ладу, одна деталь може причепом потягнути за собою й інші частини техніки. На перший погляд дріб’язкова поломка може викликати  серйозний і дорогий ремонт. Щоб цього не відбувалося, фахівці рекомендують щорічне технічне обслуговування. Не виключенням щодо цього  є й газові котли опалення, про технічний огляд яких піде тут розмова. А також про те, як проводиться обслуговування газового котла. Можливо, самі зробити ви його й не зможете, зате як не можна. Краще вийде проконтролювати майстрів і особисто переконатися в тому, що вся робота виконана на совість.

обслуговування газових котлів

Обслуговування газових котлів опалення фото

Обслуговування газового котла: для чого його потрібно робити

Причин, по яких необхідно робити щорічну профілактику газового котла, існує декілька. Вони дуже важливі, і люди, які намагаються закривати очі, як правило, розплачуються за це фінансово або ж морально, випробовуючи дискомфорт від відсутності тепла в будинку. Найчастіше розплачуватися доводиться й тим і іншим одночасно. Що це за причини такі?

Продовження терміну життя казанового устаткування. У більшості випадків глобальні поломки в котлі відбуваються не просто так – як правило, вони є наслідком більш дрібних збоїв у роботі устаткування, які досить просто усунути, якщо зробити це вчасно. Усуваючи ці збої, ви не даєте хід ланцюгової реакції, завдяки якій дрібні поломки викликають більші , які, у свою чергу, ведуть до глобальних поломок. Говорячи простою мовою, таким способом проводиться попередження серйозних аварій, завдяки чому котел служить довго й практично без збоїв.

Гарантія (хоч і не стовідсоткова) того, що холодний час року ви проведете в теплі й затишку. Цей наслідок з попередньої причини – профілактика газового котла гарантує роботу устаткування без збоїв протягом  опалювального сезону.

обслуговування газових котлів

Профілактика газового котла фото

Природно, не слід випускати з виду й економічні вигоди від вчасно проведеного технічного огляду устаткування котла. Скажемо просто – якщо сьогодні ви поскупитеся й не маєте бажання платити пари десятків доларів за профілактичні роботи й дрібний ремонт техніки, то завтра вам доведеться заплатити у два, а то й три й навіть більше разів за усунення критичних аварій. Мало того, під час ремонту вам доведеться миритися з холодом у будинку й випробовувати при цьому серйозний дискомфорт, який може протривати навіть не один день.

 Технічне обслуговування газового котла: обстеження й тестування

Перше, що слід зрозуміти, що щорічний огляд (ревізія газового котла) проводиться не з метою дослідження механізмів на предмет, чи потрібно  робити їхній дрібний ремонт або не потрібно. Діагностика, хоча б візуальна, необхідна для того, щоб бути впевненим у тому, що опалювальний сезон пройде без збоїв. Не знайдете видимих ушкоджень – добре. Знайдете, значить прийдеться усувати. У першу чергу, при такому зоровому обстеженні потрібно приділити увагу наступним речам.

1. Огляд газової частини на наявність витоків. Потрібно не тільки включити свій нюх на всю котушку, але й перевірити всі з’єднання в котлі мильним розчином. Відсутність витоків газу – це в першу чергу ваша безпека.

2. Нарізні сполучення водопроводів. Їх досить просто знайти швидким візуальним оглядом – проявляються вони не тільки у вигляді висячих крапель, але й засохлих іржавих патьоків. Усі з’єднання труб у котлі проводяться за допомогою накидних гайок із прокладками, тому якщо  десь виявляться патьоки, досить буде просто замінити ущільнювач з’єднання.

3. Загальний стан газового котла. Мається на увазі наявність у ньому бруду й пили різного роду. Як не дивно, але ці подразники вважаються першим злом для газових котлів і не тільки їх. Справа в тому, що в сучасній техніці досить багато рухливих і нерухливих елементів, на які пил впливає  . Приміром , забитий пилом теплообмінник працює неефективно й до того ж метал, з якого він зібраний, прогоряє набагато швидше. Різного роду вентилятори в газових котлах при обростанні пилом випробовують більше навантаження, чим закладено при проектуванні, у результаті чого їх термін служби скорочується.

обслуговування газових котлів житомир фото

обслуговування газового котла фото

Наявність усіх перерахованих вище факторів ризику помітно візуально – мало того, вони досить просто усуваються. Це не електроніка, у якій повинні колупатися винятково фахівці – із цією роботою можна впоратися, володіючи мінімальними пізнаннями в області обладнання опалювальних котлів. У більшості випадків до усунення всіх цих неполадок і зводиться обслуговування настінних газових котлів. Однак майстри дивляться й на інші моменти, про яких ми поговоримо далі, вивчаючи ті моменти, які повинен робити майстер у процесі технічного обслуговування опалювального устаткування.

 Обов’язкові заходи при обслуговування газових котлів

Серед обов’язків майстра, що взяв на обслуговування ваш котел опалення, слід виділити наступні моменти, які в момент профілактичного огляду й ревізії газового котла він повинен зробити обов’язково.

1.  Чищення газового котла. Штука досить забавна – вірніше, проста й у той же час багатьох майстрів вона напружує. Як результат, виходить халтура. У більшості випадків безвідповідальні майстри обмежуються візуальним збиранням – у розумінні того, що пил віддаляється тільки поверхово, а там, де вона дійсно заважає роботі газового котла, залишається в незайманому вигляді.

Самі розумієте, це досить погано. У першу чергу, від неї потрібно очистити теплообмінник – без пилососа або компресора тут не обійтися. Крім того, від пилу необхідно очистити витяжну турбіну. Пил заважає навіть роботі електроніки – обволікаючи собою радіодеталі, вона позбавляє їхній можливості нормально прохолоджуватися. Як результат, перегріваються й виходять з ладу. Саме із цих причин пил і бруд усередині газового котла вважається грубим порушенням правил експлуатації котлового устаткування.

2.  Перевірка тиску повітря в розширювальному баку. Досить важливий момент. Для тих, хто не знає – розширювальний бак у сучасному котлі розділений на дві частини. В одній перебуває теплоносій із системи, а в іншому повітря – саме він компенсує тиск у системі при його незначному падінні. У середньому, тиск у повітряній частині бака повинне становити порядку 1,5 атмосфери – заміриться воно звичайним манометром.

Точно так само звичайним насосом воно й підвищується. Наслідки повної відсутності тиску повітря в розширювальному баку – це чревато спрацьовуванням вибухового клапана в найкращому разі й протоками по всіх з’єднаннях у котлі в найгіршому разі. У найгіршому  варіанті це вихід з ладу механічного устаткування газового котла – наприклад, того ж триходового крана, який коштує, до слова говорячи, досить не дешево.

3.  Профілактика й очищення триходового крана (якщо мова йде про двоконтурний настінний котел). На ньому утворюється дуже багато нальоту, який згодом приводить або до його заклинювання, або до протічки в привід крана. Самі розумієте, вода плюс електрика рівна поломки мотора.

обслуговування газових котлів

обслуговування котли

Як само собою зрозуміле щорічно або як мінімум раз у пару років потрібно робити промивання системи опалення з метою видалення з неї бруду, який з’являється у воді завдяки її контакту з поверхнями радіаторів. У принципі, у водопровідній воді й так утримується багато бруду, якому при регулярному підживленні системи опалення водою менше не стає.

Крім того, досвідчені фахівці сервісних центрів проводять тестування електроніки, для чого використовуються спеціальні прилади – самостійно проробити цю роботу, не володіючи певним багажем знань, не вийде. Саме тому хоча б раз у кілька років потрібно користуватися послугами професійних сервісів – на них потрібно покласти обслуговування настінних котлів по повній програмі. Так сказати, капітальне ТО із заміною проблемного устаткування газового котла.

І на закінчення теми про те, як проводиться обслуговування газового котла,  кілька слів із приводу виправданості витрат на виклик фахівців сервісних служб. Ситуація тут двояка – платячи гроші за постановку на гарантійне обслуговування газового котла, ви платите їх тільки за те, що майстер приїде на вашому вимогу. Так, вони говорять, що за ці гроші ще й безкоштовно відремонтують газову колонку у випадку поломки, але така заява досить умовна. Сама робота обходиться недорого, і практично всі майстри компенсують відсутність плати за неї, підвищуючи вартість змінюваних комплектуючих деталей.