Які кроква розміри для даху слід застосовувати?

Зведення покрівлі – процес непростий, що вимагає певних знань і навичок. Сьогодні в нашій статті ми постараємося відповісти на більшість питань, які безсумнівно цікавлять  забудовників початківців. А почнемо, мабуть з найголовнішого – з типів існуючих дахів і кроквяних систем, що використовуються при їхнім зведенні.

як улаштувати кріплення направляючої крокви на фронтоні фото

Кроква розміри для різних видів дахів

Залежно від виду даху застосовуються різні несучі елементи покрівлі, які саме ми зараз і розглянемо.

Крокви для односхилого даху

Односхилий дах – найпоширеніший вид покрівлі. Використовується він в основному при будівництві порівняно невеликих будівель, наприклад  дачних будиночків, гаражів, бань і інших будівель.

Кроквяна система односхилого даху складається з окремих елементів, точками опори яким служать протилежні стіни будинку. Найчастіше в цьому випадку використовуються розміри крокви для даху довжиною близько 4,5 метрів. Якщо проводиться перекриття щодо великої площі необхідно використовувати під-кроквяні ноги й стійки.

Крокви для двосхилих дахів

Крокви, призначені для двосхилого даху, являють собою конструкцію, складену у вигляді будиночка. Процес її облаштованості більш складний, ніж в односхилій покрівлі. Найчастіше цього виду крокви застосовуються при зведенні невеликих будівель. Вони підрозділяються на два основні типи – наслонні й висячі.

Крокви для вальмової покрівлі

Вальковий дах відрізняється наявністю додаткових скатів, що створюються за допомогою кроквяної системи валькової покрівлі. Конструкція цієї покрівлі складається із двосхилого даху, який по довжині не повністю закриває бічну частину будови, а також валька, що покриває бічну, не закриту частину покрівлі.

Прикладом такого виду покрівлі може послужити відомі всім «хрущевки», де знайшли своє застосування валькові крокви.

Особливості крокв чотирьохскатного даху

До чотирьохскатним дахам можна віднести й валькові й шатрові покрівлі. Їхньою очевидною перевагою є відсутність фронтонів, що має на увазі неабияку економію будматеріалів, а значить і коштів. До того ж ці будинки відрізняє чудовий зовнішній вигляд, виглядають вони надзвичайно ефектно.

Читайте також :  Дворівнева стеля з гіпсокартону

Складається чотирьохскатний дах з мауерлата, підкосів і розкосів, конькових і бічних прогонів.

Крокви для ламаної покрівлі

Застосування ламаного даху сприяє значному збільшенню площі горища, який у ряді випадків використовується в якості мансарди. При зведенні такої кроквяної системи застосовуються дві короткі крокви, у місці перегину яких застосовується стійка. Внаслідок цього ухил нижньої частини даху складе 80 градусів, а ухил верхньої частини лише 25-30 градусів.

Різновиди крокв для даху

При будівництві будь-якої покрівлі знаходять своє застосування крокви всього лише двох видів – наслонні й висячі. Висячі крокви мають дві точки опори, які перебувають у основи, приміром опора на несучі стіни будинку, наслонні крім цього можуть опиратися на стовпчасті опори, або внутрішні стіни.

Матеріал для виготовлення крокв

Дерево й метал – от основний матеріал, з якого найчастіше виготовляються крокви. Найбільш поширене улаштування крокв з дощок. Розрахунок металевої крокви складніше виконати ніж крокви розміри з деревини.

При зведенні покрівельних перекриттів житлових будинків, господарських будівель застосовуються дерев’яні крокви. Металеві (залізобетонні) крокви в основному використовуються при будівництві покрівель із більшими прольотами, в основному для перекриття виробничих будинків.

Крокви розміри з дерева

У свою чергу дерев’яні крокви також підрозділяються на два види:

  1. Крокви для даху, виготовлені з колод. У якості вихідного матеріалу використовують стовбури дерев діаметром 10-20 см, де зроблений захист деревини від гниття  та оброблені для захисту від шкідників та вогню.
  2. Крокви, зроблені із клеєного бруса. Клеєні крокви проводяться із брусків деревини й дощок, склеєних за допомогою спеціальним складом. Такі крокви більш зручні в роботі, брус має в перетині квадрат або прямокутник. Внаслідок чого, він легко укладається на решетування, до того ж спрощується їхнє кріплення до мауєрлату, а також процес нарощування. Даний вид крокв набагато міцніше звичайних дерев’яних.
Читайте також :  Як шпаклювати тріщини у стіні правильно

Розміри крокв

Мінімальний розмір крокви для даху будинку повинен бути 50х150 мм, звичайно застосовують крокви 50х180 мм. При більших прольотах покрівлі можуть використовуватися крокви 50х220 мм або ж здвоєні, тобто дві дошки з’єднуються разом за допомогою цвяхів. Також можливий варіант використання брусків з розмірами 100х150 мм. Щоб точно знати який розмір крокв необхідний потрібно виконати розрахунки. Для цього збирається все навантаження, яке впливає на крокву й обчислюється потрібний перетин.