Капельний полив своїми руками. Переваги й недоліки

Не всі знають, що таке капельний полив. До основних переваг такого поливу можна віднести збереження й наступне поліпшення структури ґрунту, економію росту корінь, ощадливу витрату води, відсутність у рослини водного голодування й економію часу й праці господаря.

У капельного поливу дуже простий принцип. При такому поливі під кожну рослину персонально подається вода, причому надходить вона або постійно, або через певні проміжки часу зовсім по троху. У цьому випадку ґрунт ніколи не пересихає, а коріння рослини розташовувалися в оптимальній зоні вологості.

капельний полив

Вода, що надходить до рослин, завжди тепла, тому що тече повільно й за цей час устигає добре прогрітися в трубах. Для поливу потрібно буде просто відкрити кран, а не бігати зі шлангом або лійкою. Рослини, а також ґрунтова фауна й мікрофлора, не будуть ніколи випробовувати дефіциту у воді. Далі ми розглянемо організацію капельного поливу на прикладі капельного поливу “АКВАДУСЯ”.

Як зробити капельний полив своїми руками?

Для початку потрібно розмітити план посадки, визначивши при цьому відстань між рослинами й довжину грядок. Потім потрібно відрізати трубки необхідної довжини й об’єднати їх у систему. Найкраще  брати непрозорий матеріал, щоб виключити ріст водоростей усередині них. Трубки не повинні бути дуже довгими – приблизно 6-8 метрів, а укладати їхнім потрібно з невеликим ухилом в 5 см на метр довжини, зміцнюючи на кілочках. Враховуючи, що вода подається досить повільно, діаметр трубок може бути невеликим – 10-15 мм. Після цього потрібно проробити отвори для форсунок (крапельниць) у тих місцях, де це потрібно, і вставити форсунки в трубки.

капельний полив своїми руками

Пластмасові частини від медичних крапельниць, що мають діаметр отвору 1-2 мм, можна успішно використовувати в якості форсунок. Включивши воду, можна перевірити працездатність усієї зібраної системи й відразу ж усунути виявлені недоліки.

Також, можна вирівняти швидкість, з якої вода випливає з форсунок, за допомогою зміни нахилу трубок. Для зручності спостереження за роботою форсунок, можна підняти всю систему на висоту 10-20 см над землею.

Після проходження успішної перевірки, можна починати висаджувати рослини біля кожної форсунки, а в тому випадку, коли рослини маленькі, можна висаджувати їх відразу групою. По завершенню посадки необхідно обов’язково мульчувати поверхню ґрунту шаром в 3-5 см.

У системі капельного поливу є основний недолік, який полягає в тому, що при повільній подачі води, вона буде випливати тільки з перших отворів, дуже погано доходячи до останніх. Якщо ж включити воду сильніше, то будуть добре працювати всі форсунки, але суттєво підвищиться витрата води й у рослин буде її надлишок. Але в цієї проблеми є розв’язок – подавати воду потрібно порціями.

Читайте також :  Ідеї як обновити старі кімнатні двері

Дозатор для капельного поливу

Зі звичайної пластикової пляшки можна зробити по унітазному принципу досить надійний і у той же час, простий дозатор. Для цього потрібно підвісити пляшку горлечком униз, а в кришку щільно вставити невеликий шматочок трубки діаметром 5-10 мм. Потім трубку, що має довжину приблизно 30 см, потрібно зігнути петлею усередині пляшки так, щоб у дна перебував згин, а кінець – у горлечку, майже в самої кришки. У такий спосіб одержимо сифон. Потім потрібно зробити два отвори в дні пляшки: в одну буде вставлятися трубочка, що подає воду, а друга буде служити сапуном, тобто  виводити повітря. Для подачі води потрібно взяти тоненьку трубочку, діаметр якої повинен бути 1-3 мм. Таку трубочку можна запозичити від медичної крапельниці.

Принцип роботи такого дозатора дуже простий – при повному заповненні верхньої пляшки, вода відразу  скидається через трубку- сифон у систему поливу й розподіляється по поливних трубках. У тому випадку, коли таких трубок трохи, може знадобитися друга пляшка, яка буде приймачем- розподільником. Обидві пляшки повинні мати однаковий обсяг. Такий приймач- розподільник краще встановлювати навіть у тому випадку, коли для поливу використовується одна трубка, тому що дозатор з ним працює набагато надійніше.

Розрахунки подачі води

Допустимо, що в якості дозатора встановлена дволітрова пляшка, яка заповнюється водою за 20 хвилин. Відповідно, у годину буде набиратися три пляшки або шість літрів води. Час поливу близько семи годин (з 10 до 17 годин), тому, виходить 42 літра води день. Приміром , на грядці ростуть дванадцять помідорів і сім огірків. Виходить, що кожна рослина в день одержить приблизно по 2,2 літра води. Щоб зменшити подачу води, усередину  трубки, що подає, вставляється так званий жиклер – шматочок ізоляції від проводів або ж просто ще одна більш тонка трубочка. При наявності крана, регулювати подачу можна безпосередньо їм.

При таких розрахунках виходить, що однієї бочки з водою (200 літрів) вистачить на п’ять днів. Хоча, насправді, її вистачить на більший час, тому що при зниженні в бочки рівня води, буде падати тиск і поливна система буде “заощаджувати” воду. І витрата буде тим ощадливіше, чим менше буде води в бочку.

Проведені досліди показали, що у випадку, якщо ґрунт дуже добре замульчований, то для поливу одного огірка в день буде вистачати 1-2 літра “крапелькової” води. Для перців і помідорів норма буде у два рази менше. Хоча, досвідчений городник може на око визначити чи вистачає  рослині вологи чи ні. При наявності сумнівів, можна просто поторкати землю пальцем.

Читайте також :  Що таке натуральні шпалери? Застосування в інтер'єрі.

Принцип дії капельного поливу

капельний полив київ

Бочка наповнюється дощовою водою з насоса, крана або навіть цебрами, після чого рослини залишаються під доглядом.

Протягом  світлого часу дня вода в бочку нагрівається на сонці. Увечері, коли наступає темрява, в електронного обладнання пуску спрацьовує фотоелемент, який включає пусковий насос. Вода, нагріта за день сонцем, подається до форсунок, які встановлені біля кожної рослини, по системі шлангів і трійників. Полив зупиняється тоді, коли кожна рослина одержить приблизно два літри води. Виходить, що з бочки, наповненої один раз, полив може проводитися 5-7 раз.

За допомогою електронного обладнання пуску можна запрограмувати період, з яким буде здійснюватися автоматичний полив. Його можна настроїти на полив різних рослин або для поливу при різних погодних умовах – пятиступенева система від поливу щодня  й до щотижневого поливу. Після того, як бочка випорожниться, її потрібно наповнити знову й цикл продовжиться.

Електроніка здатна сама включати й відключати полив, тому може бути встановлена на будь-яку бочку, а сама бочка може наповнюватися абсолютно будь-яким способом.

У комплекті є все, що може знадобитися для організації поливу, крім батарейок і, природно, самої бочки. Також там є дуже докладна інструкція з установки системи і її експлуатації, а також рекомендації видані інститутом овочівництва.

Переваги капельного поливу

Найголовнішою  перевагою краплинної системи поливу є те, що вода подається безпосередньо до самої рослини, а не зрошує всю територію, як це роблять дощувальні системи. Завдяки цьому значно слабкіше розмножуються бур’яни. Також, використовуючи дощування, існує більша ймовірність перезволоження ґрунту, тому що на важких ґрунтах може не бути достатнього усмоктування води, а в результаті цього може виникнути гниття кореневої системи рослини. Якщо ж використовувати краплинну систему поливу, то такого ніколи не трапиться.

Саме форсунки або крапельниці є найголовнішим  елементом такої системи. Вони можуть видавати дозовану кількість води через певні проміжки часу. Завдяки цьому можна легко настроїти інтенсивність поливу.

Недоліки

1. Головний недолік капельної системи поливу – це обов’язковий постійний контроль. Тому що при надлишку води, ви одержите вимивання ґрунту й перевитрату води, а при припиненні поливу в жарку погоду навіть на короткий проміжок часу, коріння, яке перебувало в поверхневому шарі й звиклі до постійної вологості, можуть просто загинути.

2. Є ще один недолік, який полягає в тому, що система працює шляхом постачання водою з бочки, а не від центрального водопроводу, що має високий тиск. Крім цього в крапельниць досить маленькі отвори, які дуже часто засмічуються. Звичайно, прочистити їх нескладно – вийняти й промити або продути, але за цим теж потрібно постійно стежити. При цьому немає можливості збільшити отвори, тому що порушиться розподіл води й вона не зможе доходити до самих останніх форсунок.

Читайте також :  Чим мити ламінат?

Є способи, які в деякій мері здатні допомогти у вирішенні даних проблем:

  • Потрібно встановити фільтр на вході в систему, яким може бути великим шматком звичайного поролону. Його потрібно надягти на вхідний кінець шланга, що знаходиться в бочці. Коли він засмітиться, його можна легко зняти й очистити.
  • Усі використовувані ємності, такі як дозатор і приймач- розподільник, необхідно вкрити від влучення в них комах, які здатні засмітити крапельниці.

Після вищеописаних захисних заходів, очищення системи буде потрібно набагато рідше, що звільнить час для інших справ.

Часті питання по капельному поливу

1. Яка довжина у ваших шлангів?

Шланг, що здійснює подачу, має діаметр 9 мм і довжину 22 метра. В іншого шланга діаметр 6 мм і довжина 30 метрів. Два шланги поставляються в бухтах, нарізати ви їх можете самостійно.

2. Які види шлангів використовуються в системі капельного поливу?

Матеріал, який використовується для виготовлення шлангів – полівінілхлорид. У таких шлангів дуже багато переваг: висока міцність і зносостійкість, тривалий термін служби, відмінні характеристики (збереження своєї первісної форми, опірність зламу, гнучкість і еластичність). Дані шланги здатні працювати при температурі від -40 і до +50 градусів, а також витримати тиск до 3кг/см2.

При необхідності насадити шланг на що-небудь, його можна недовго прогріти, зануривши на 10-20 секунд в окріп.

3. На який строк вистачить батарейок у системі?

По розрахунках, батарейок повинно вистачити на весь сезон. Тобто  приблизно на п’ять місяців.

4. Чи можуть  забитися крапельниці?

Природно, крапельниці можуть забитися, втім, як і будь-яка інша зрошувальна система. Від засмічення піском урятує фільтр, який стоїть на вході, але є ще можливість “зацвітання” води від довгого стояння. Для запобігання цього використовуються шланги чорного кольору, що допомагає практично виключити “зацвітання”, на відміну від напівпрозорих шлангів.

5. Який обсяг повинна бути ємність?

Для того, щоб автоматика нормально працювала, бочка з водою повинна встановлюватися на висоті 1,2-1,5 метра від землі. Якщо висота буде більше, то крапельниці можуть почати заливати ваші рослини. Ще одне важливе значення – висота бочки. У тому випадку, коли від краю бочки до дзеркала води буде більше метра, пусковий насос може стикнутися із труднощами при підйомі води.

Ідеальним обсягом ємності з водою можна вважати бочку, що вміщає 150-200 літрів, яка повинна бути встановлена над землею, на висоті приблизно 1,2 метра, а також мати щільну кришку.

Капельний полив. Відео

YouTube Preview Image