Що потрібно знати при покупці земельної ділянки?

В останні роки купівля- продаж нерухомості стає усе більш популярною. І під об’єктом угод отут розуміються не квартири. На сьогоднішній день відзначається великий інтерес на ринку нерухомості конкретно до земельних ділянок.

Ця тенденція має пояснення. З одного боку, поліпшується добробут населення, а з іншого – збільшується число банківських позик. Хтось націлено бажає переїхати в інше місце заради чистого повітря. Для цього людина продає міську квартиру й купує ділянку землі, а потім будує на ньому будинок. А хтось купує землю заради її майбутнього перепродажу з метою одержання виторгу.

Удосконалювання законодавства також має свій вплив у цій справі. Адже зовсім недавно покупка ділянки землі являла собою ризикований крок, тому що законодавча база відносно цієї процедури була недостатньо розробленою. Через пробіли в законі з’являлася безліч ошуканців, які бажали примножити свої статки за допомогою обману власників землі або тих, хто тільки збирався її придбати.

Незважаючи на всі позитивні моменти, і сьогодні не варто втрачати пильності, сподіваючись, що купівля землі пройде гладко. Тому перш ніж зробити покупку, людині слід ознайомитися з головними проблемами цієї справи, які можуть звернути на себе увагу в майбутньому.

Отже, що потрібно знати при покупці земельної ділянки під забудову?

1. Границі земельної ділянки під забудову

земельна ділянка під забудову

Процедура межування – процеси, у ході якого визначаються точні границі ділянки. Перш ніж купувати землю, потрібно впевнитися, що дана процедура була проведена. У випадку якщо цього не було зроблено, зростає ризик бути власником ділянки з так званими “розмитими” границями, які незабаром можуть стати причиною суперечок із сусідами. Якщо така ділянка все-таки  була куплена, необхідно самостійно організувати цю процедуру й домовитися із власниками сусідніх ділянок про границі.

Читайте також :  Внутрішнє утеплення стін. Чим краще утеплити стіну зсередини?

Межування проводиться окремими організаціями, які після одержання документів на землю, а також основної інформації про ділянку, установлюють положення границь на місцевості.

Після здійснення угоди у власника повинна залишитися наступна документація:

 • зображення ділянки й усієї підземної комунікації у вигляді креслення (топографічний план);
 • межовий план;
 • план земельної ділянки, на якій позначені його границі (кадастровий план);

 2. Якісна характеристика місцевості

земельна ділянка під забудову

Земельна ділянка під забудову може мати потенційну небезпеку затоплення навесні. Також він може перебувати на сильному ухилі, що забезпечить труднощів при будівництві на ньому чого-небудь. До всього цього додаються водні стоки, які можуть іти на ділянку від сусідів. Перед покупкою варто врегулювати всі перераховані моменти.

3. Категорія землі

земельна ділянка під забудову

Різного виду землі відносять до різних категорій, від яких залежить, чи здійсненна  будівля будинку на ділянці чи ні. Приміром , якщо земля є сільськогосподарської, то будівля на ній житлового будинку коштує під забороною.

Говорячи про інші категорії, що дозволяють будувати житлові будинки із газобетону (наприклад), необхідно відзначити деякі обмеження.

Отже, існують наступні ділянки:

 • дозвіл на будівництво середньо й багатоповерхових будинків;
 • дозвіл на будівництво тільки малоповерхових будинків;
 • дозвіл на будівлі винятково дачного або садового типу;

4. Види наявних комунікацій

земельна ділянка під забудову

Однією з важливих дій буде довідатися про існуючі комунікації в окрузі. Непогано було б з’ясувати, за допомогою чого раціонально постачати ділянку водою. Довідатися, чи необхідно  бурити скважину, якщо так, то її достатню глибину. Слідом за цим рекомендується підняти питання про можливість підключення до каналізаційних мереж.

Відносно електричної енергії потрібно довідатися, скільки часу й засобів займе підведення електропроводів до ділянки, який ліміт електроенергії. Якщо підведення проводів неможливе за якимись причинами, то існує альтернативний варіант подачі енергії – вітряки, сонячні панелі й т.п.  Але, перш ніж закуповувати це встаткування, варто ближче познайомитися із кліматичною характеристикою району, у якому розташована ділянка.

Читайте також :  Гаражні ворота своїми руками

5. Об’єкти інфраструктури

Цінність наявної інфраструктури зростає пропорційно часу, який майбутній господар має намір проводити на ділянці. Якщо перебування буде разовим (наприклад, виїзди на ділянку по вихідних у сезон), то всього лише потрібно довідатися, які стільникові оператори будуть працювати в цій місцевості, визначити відстань до автомагістралей, з’ясувати, за допомогою якого транспорту можна доїхати до ділянки.

Земля купується для будівництва на ній житлового будинку й подальшого проживання в ньому? Тоді питання кардинально міняється. Для комфортного життя поблизу повинні перебувати магазини, лікарні, школи й дитячі садки. Також варто врегулювати питання про доставку пошти й можливості вивозу побутових відходів.

6. Необхідна документація

земельна ділянка під забудову

Існують два випадки. Перший – земельна ділянка під забудову продає юридична особа. У даній ситуації повинен бути присутнім наступний набір документів:

 • кадастровий паспорт;
 • свідчення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;
 • документальна підстава реєстрації права (наприклад, договір);
 • довідка про нормативну вартість;
 • довідка про відсутність споруджень на землі;
 •  установчі документи юридичної особи.

Другий випадок – продавцем є фізична особа. Тут, крім документів, що засвідчують продавця як власника ділянки, необхідний наступний перелік документації:

 • паспорт;
 • документ, що закріплює право особи на спадщину;
 • нотаріально завірене свідчення, що підтверджує згоду чоловіка/подружжя на продаж нерухомості;
 • свідчення, що підтверджує згоду законних представників на здійснення купівлі- продажу (якщо співвласник майна не досяг 18 років);
 • довідка про те, що продавець не був на обліку в психдиспансері.

7. Схована інформація

план земельної ділянки під забудову

Купуючи земельну ділянку, кожний зобов’язано переконатися у відсутності схованих недоліків, які можуть вилізти на поверхню в будь-який момент і створити чималі проблеми. Важливо перевірити, щоб нерухомість не перебувала в частковій власності, не була розташована на природних об’єктах, охоронюваних державою, не вилучалася для державних потреб, не була віддана кому-небудь у безстрокове користування.

Читайте також :  Як зробити інкубатор для перепелів своїми руками

Але основне, що важливо знати при здійсненні угоди – це уважно вивчити всю документацію, не боячись при цьому здатися причепливим. Гроші, ніяк, не маленькі.

YouTube Preview Image