Занулення та захисне заземлення

Заземлення та занулення – слова, знайомі навіть тим, хто далекий від електромонтажних робіт. Напевно багато хто догадується, що це – способи захисту від поразки електричним струмом при виникненні неполадок у роботі електроприладів. Яка між ними різниця  і який зі способів можна застосовувати в тому або іншому випадку? Саме про це й піде мова в даній статті.розрахунок заземлення

Читачі нашого сайту хочуть розібратися  із принципом дії заземлення та занулення. Давайте спробуємо знайти в чому різниця в цих термінах. При заземленні в аварійних ситуаціях струм стікає по провідникові з малим опором у землю, тоді як при зануленні нульове проведення з’єднують із корпусом електродвигуна, і при аварії виникає ефект короткого замикання й спрацьовує механізм аварійного відключення.

Занулення рідке використовується самостійно – звичайно це додатковий захист, причому винятково на промислових підприємствах, де є заземлення. Але при цьому занулення часто можна зустріти й у житловому секторі, що не відповідає вимогам ПУЭ й техніці безпеки, та може привести до досить сумних наслідків. Чому ж тоді таке явище має широке поширення? Причини дві: або через незнання, або ж від безвихідності.

 Часто при будівництві нового будинку або при проведенні ремонту господарі прокладають нову електропроводку або міняють стару. При цьому вони напевно захочуть усе зробити найбільш безпечним, використовуючи для цього будь-які методи. У випадках із приватними будинками все більш-менш ясно – тут використовується заземлення. Але от із квартирами ситуація набагато складніше.

 Багатоповерхові будинки, зведені порівняно недавно, оснащені системою заземлення за замовчуванням, чого й вимагають норми ПУЭ. Електрика в них підводить трехпровідним (фаза, нуль і заземлення) кабелем при однофазній системі або пятипровідным (три фази, нуль і заземлення) у трифазній. У цих випадках захисне заземлення є основним і єдиним захистом – занулення не потрібно.

Читайте також :  Чи шкідливі світлодіодні лампи? Відповідь є!

Як зробити заземлення у квартирі?

У будинках старого зразка третє проведення звичайно відсутнє, тобто в наявності тільки фаза й нуль. Реконструкції таких систем електропостачання досить дорогі й трудомісткі тому й проводяться рідко. А бажання окремих жителів обновити електропроводку у своїх квартирах і підключити заземлюючий провід здійснити нелегко. Для цього потрібно прокладати проведення з підвалу до квартири із залученням фахівців електромонтажних компаній. Самостійно проводити подібні роботи не можна. Для власників квартир на першому поверсі такий розв’язок у принципі підійде, але от для інших це практично неможливо.

 Захисний кабель заземлення квартири можна підключити до щитка в декількох випадках. Якщо в ньому є заземлювальна шина або ж, якщо всі щитки на всіх поверхах будинку, з’єднуються між собою за допомогою металевої шини, що веде до загального для всього будинку заземлюючого контуру. Це так зване повторне заземлення, коли заземлений увесь будинок у цілому й окрема квартира зокрема.

Як зробити занулення у будинку?

 У випадку, коли заземлення в будинку відсутнє взагалі, господарі квартир ідуть на надзвичайні заходи – роблять занулення. При цьому вони звичайно навіть поняття не мають, що занулення – це не заміна заземлення, а тільки його доповнення, використання якого до того ж обмежене виробничими приміщеннями,  де навантаження рівномірно розподілені, а електроустаткування оснащене автоматичними вимикачами та об’єднане загальною заземлювальною шиною. Без заземлення воно не тільки малоэффективно, але й досить небезпечно.

Небезпека криється в тому, що при організації занулення можуть виникнути проблеми, наприклад, відгорання нуля або ж підключення фази замість нульового проведення. Це може привести до того, що на корпусі встаткування виникне потенціал.

 Найкращим виходом з положення при відсутності заземлення будівлі є прокладка трижильного проведення, а при підключенні встаткування фаза й нуль підключаться планово, а заземлення ізолюється й залишається незадіяним. Коли в будинку обладнуються контур заземлення, до нього підключиться й захисне проведення.

Читайте також :  Як зробити освітлення кухні робочого стола ?

 Якщо ж заземлення в будинку не передбачається, а захист виконати потрібно, тоді робиться занулення, але при цьому потрібно розуміти й ухвалювати ризик, пов’язаний з ним. Також у цьому випадку обов’язково повинне встановлюватися захисне встаткування: обмежник напруги або обладнання захисного відключення.

Захисне заземлення й занулення.  Відео

YouTube Preview Image

Схема заземлення для  будинку, захована під цим пазлом.  Складіть його. Це БОНУС для читачів нашого сайту