Заміна електропроводки у будинку своїми руками

Трапляється так, що в старій квартирі, а іноді навіть і в новій доводиться замислюватися про заміну електропроводки. Причин для цього може бути багато. Може морально застаріти стара проводка, може виявитися досить маленька передавальна здатність по потужності й струму в наявної проводки, а може й зовсім бути ушкоджена стара проводка тому, що стара ізоляція зі-старилася або була ушкоджена механічно.

електропроводка заміна монтаж електропроводки

Для того щоб знати як саме потрібно правильно міняти стару проводку, необхідно для початку ретельно вивчити теоретичну частину. Ці знання допоможуть вам стежити за тим, щоб роботи із заміни проводки виконувалися правильно, або ж виконати їх правильно самому. Також, у даній статті наведені норми, дотримання яких обов’язково під час виконання робіт із заміни електропроводки у квартирі або будинку.

Типи проводок

електро проводка типи кабелю схема електропроводки у будинку

Відомі два типи проводки – відкрита й схована.

Відкрита електропроводка. При такому типі проводки всі кабелі прокладаються безпосередньо по поверхні опор, стель, стін, а також на тросах, роликах та ізоляторах.

Схована електропроводка. Даний тип проводки прокладається усередині різних конструктивних елементів споруджень і будинків, тобто проводи перебувають у коробах, підлогах, трубах і стінах під шаром штукатурки.

У квартирах найчастіше користуються схованою проводкою, а відкриту проводку краще використовувати при будівництві дач і дерев’яних будинків.

Заміна електропроводки. Вимоги й норми

Усі вимоги й норми, пропоновані до квартирної проводки, можна прочитати в Правилах обладнання електроустановок (ПОЕ). Дані правила є документом, який містить у собі всі вимоги, пропоновані до електричних установок, а також до їхніх елементів і вузлів та описує те, як вони влаштовані. Виконувати ПОЕ необхідно обов’язково.

Кольори проводів

електро проводка тип проводки за кольором прокладання електропроводки

При заміні проводки у власній квартирі, ви можете й не додержуватися норм ПОЕ, але все-таки робити це бажано.

Читайте також :  Яка правильна висота встановлення розетки і вимикача

При використанні однофазної системи електропостачання, проведення повинні мати наступні кольорові  значення:

 • Фаза (L) повинна бути коричневого кольору, але може бути також чорного або білого кольору.
 • Робоче заземлення або нуль (N) повинно бути синього кольору.
 • Земля, захисне занулення, захисне заземлення (РЕ) повинно бути, що чергуються поперечними або поздовжніми смужками зеленого й жовтого кольору, що мають однакову ширину.

При використанні трифазної системи електропостачання, проведення повинні мати наступне розцвічення:

 • Фаза А — жовтого кольору.
 • Фаза В – зеленого кольору.
 • Фаза З – червоного кольору.
 • Робоче заземлення або нуль (N) повинно бути синього кольору.
 • Захисне заземлення (РЕ) повинне бути, що чергуються поперечними або поздовжніми смужками зеленого й жовтого кольору, що мають однакову ширину.

Заземлення

Відповідно до ПОЕ живлення обов’язково повинно мати систему заземлення TN-C-S або TN-S. Якщо говорити більш простою мовою, то необхідно, щоб від щитка три проводки заходили у квартиру (захисне заземлення РЕ, нуль N і фаза L), якщо використовується однофазна система електропостачання, або п’ять проводів (захисне заземлення РЕ, нуль N і три фазні проведення А, В, З), якщо використовується трифазна система.

При використанні системи TN-C-S, заводиться у квартиру може два або чотири проведення. А вже потім у квартирному щиті нульове проведення РЕN буде ділитися на захисне РЕ й робоче N заземлення.

Нижче показані спрощені схеми однофазної мережі з TN-C-S і TN-S заземленням.

Заземлення необхідно виконувати правильно, адже від цього залежить ваша безпека при наступній експлуатації електропроводки. Саме завдяки такій проводці, надалі з’являється можливість підключити УЗО, тому що підключення УЗО для розеток у квартирі рекомендована, а часто й обов’язкова відповідно до правил ПОЕ.

Необхідно також відзначити, що після того, як проведення було розділено, робочий і захисний нуль не повинні ніде з’єднуватися, тому що це може спровокувати неправильну роботу УЗО.

Вимикачі й розетки

електро проводка монтаж електропроводи розетки

Розетки обов’язково встановлюються із захисним контактом на струм не менш 10 амперів. Деякі вітчизняні й імпортні розетки розраховані на 16 ампер, тому, якщо навантаження у квартирі будуть постійно рости (обігрівачі, кілька комп’ютерів і телевізорів а інше устаткування), то краще встановити саме такі розетки. Якщо у квартирі проживають маленькі діти, то необхідно використовувати розетки, у яких є захисні шторки.

Зручніше за все встановлювати розетки на висоті приблизно 30-40 сантиметрів від підлоги. А вимикачі можна встановлювати на висоті не більш 1 метра від підлоги з тієї сторони, де перебуває дверна ручка.

Кабелі й проводка

електро проводка монтаж розетки прокладання електропроводки

Дуже докладно зупинятися на виборі перетину проводів у даній статті не будемо, розглянемо лише основні поняття.

Читайте також :  Як вибрати газовий котел для опалення будинку ?

Для однієї розетки (16А), що має заземлення, знадобиться одно-жильна три провідна мідна проводка, у якої перетин рівний 1,5-2,5 мм2, для освітлення 1,0-1,5 мм2.

Якщо застосовується схований тип проводки, то найчастіше використовують проведення марок  ВВГ. Буває, що іноді використовують деякі провідники марки ПВ, приміром, для заземлення.

У жодному разі не повинна здійснюватися діагональна проводка кабелів, уся проводка обов’язково повинна виконуватися тільки по горизонталі й вертикалі.

Видаткові матеріали

Під час заміни електропроводки  вам можуть знадобитися й деякі видаткові матеріали, крім самих проводів:

 • Монтажна коробка, яка служить для захисту й для того, щоб було зручно з’єднувати проводку.
 • Підрозетники, які необхідні для того, щоб потім монтувати в них вимикачі й розетки.
 • Гофра захищає від механічних ушкоджень проводку, а також дає можливість заміну старої проводки без особливих фізичних затрат.
 • Клеми знадобляться для того, щоб більш якісно виконати з’єднання проводів.
 • Ковпачки є дешевим аналогом клем. З їхньою допомогою ізолюються скрутки проводів.
 • Гіпс (алебастр) необхідний для фіксації підрозетників, монтажних коробок і проводів.