Відкрита бесідка з дерева — ідеальне рішення для тих, хто прагне якнайбільше часу проводити на свіжому повітрі. Спорудити її під силу кожному, кому не далека тема роботи столярними інструментами. І на підтвердження приводимо практичний досвід будівництва дерев’яної бесідки — із кресленнями й фото основних етапів робіт. Виглядає все й насправді просто.
Креслення бесідки з дерева
Конструкція альтанки гранично проста й у той же час вона масивна й міцна. Маючи в розпорядженні дерев’яний брус, зібрати бесідку з дерева цілком під силу двом людям за тиждень, враховуючи підготовку основи й внутрішню обробку й фарбування.
Дизайн бесідки гранично простий. Це просторий навіс, сформований двосхилим дахом, установлений на чотири масивні опорні бруси. Для зручності поли в бесідки заливається бетоном, викладається тротуарною плиткою або ж формується дерев’яним настилом з невеликим підйомом — це за бажанням і по можливостях.
Насамперед слід представити собі кінцевий результат. Якою буде бесідка після фінішної обробки, де вона буде встановлена і який ефект викличе при установці.
Далі, ознайомившись із кресленням бесідки й скорегувавши розміри «під себе», можна відправлятися в магазин за покупками — бажано відразу придбати усі необхідні матеріали, металовироби й расходники. У цілому комплект вийде не занадто більшим, все-таки бесідка передбачається гранично проста.
Щоб точно уявляти собі картинку майбутньої будівлі, а також продумати всі дріб’язки й нюанси, варто скористатися одним із численних пакетів моделювання, наприклад Sketchup. У ньому гранично просто в режимі 3D змоделювати бесідку з усіма її основними вузлами.
Це допоможе в першу чергу обчислити, скільки матеріалів треба придбати, а також як підготувати оптимальним образом план розпилювання бруса або скласти список, щоб усі основні елементи розпиляли ще в магазині на верстаті.
Список матеріалів:
- пиломатеріали — брус 100×100 (150×150) мм, дошка обрізна 122×20 мм;
- покрівельна рулонна гідроізоляція;
- сталеві куточки й Т-образні упори із квадратним профілем;
- гвинти 12×200 (300) мм, гайки й шайби;
- бетон, арматурний каркас для основи;
- бітумна мастика;
- черепиця або інший відповідний покрівельний матеріал.
З інструмента знадобиться як мінімум бензопила, дриль із набором більших свердлів по дереву, шуруповерт, молоток, стамеска, рубанок. Наявність циркулярної пилки, настільної або ручної, суттєво полегшить процес підготовки пиломатеріалів і припасування по місці.
Підготовка бетонної основи
Бесідку найпростіше встановлювати на підготовлену монолітну бетонну плиту. Відлити її по місці не важко буде навіть при замішуванні бетону вручну. Досить товщини в 100 мм із армуванням, щоб одержати міцну й довговічну підлогу.
Отже, в обраному для бесідки місці необхідно забрати верхній родючий шар. Розкреслити площу майбутньої основи й вирити котлован приблизно на 15−20 см углиб. По кутах під стійками вириваються квадратні ямки глибиною ще на 15−20 см. В ідеальному випадку глибина в опорних точках повинна бути нижче рівня промерзання. У якості основи буде служити добре втрамбований пісок, поверх якого розстеляється шар гідроізоляції.
Для армування плити досить використовувати дорожню сталеву сітку із гніздом 150 мм. Бетон заливається по низькій опалубці так, щоб у підсумку одержати товщину плити приблизно 100−120 мм. У місці установки стійок треба закласти по 4 шпильки для кріплення стовпів.
Зведення каркаса бесідки з дерева
Просто так дерев’яні стійки неможливо закріпити до бетонної основи. Найкраще використовувати сталеве кріплення — це шматок труби квадратного профілю по розміру бруса й підстава з листової сталі. Можна спробувати знайти готове кріплення або зварити самостійно зі сталі товщиною не менш 4−5 мм. Особливо важливо стійкі виставити урівень як по вертикалі, так і по верхній крайці в горизонталі.
Нижню частину стійки (особливо в місці примикання до бетонної основи й сталевому кріпленню) бажано обробити бітумною мастикою для захисту від вологи.
На фото запропонований варіант зчіпки підпірок до стійок і підставі даху за допомогою «зуба» і відповідного паза. На додаток до болтового з’єднання це задасть основний запас міцності всій бесідки.
По краю поперечних балок установлюється мауерлат, а на стійки встановлюється коньковий брус. Залишається лише розподілити крокви. Оптимальний крок — 600 мм.
Покрівля бесідки з дерева
У якості першого шару можна зашити суцільне решетування з обрізної дошки або укласти листи OSB-3 на кожний скат. Наступним шаром іде гідроізоляція. Особливо великих навантажень на покрівлю бесідки не передбачається, так що у виборі покрівельного матеріалу, а також способу його укладання немає ніяких обмежень. Найпростіше використовувати той же матеріал, що й на даху вдома або дачі, щоб візуально всі будівлі на ділянці виглядали гармонійно
Отже, будівництво підходить до свого логічного завершення. Залишиться лише вибрати, який дачний стіл поставити по центру бесідки і як його додатково декорувати.