Декоративний гіпсовий камінь: матеріал і особливості роботи з ним

Що таке декоративний гіпсовий камінь? Говорячи просто, це плитка, що імітує поверхню сколеного природного каменю – їй можуть надавати практично будь-які форми й структури. Така плитка здатна імітувати практично все що завгодно, незважаючи на те, що спочатку вона розроблялася як альтернатива натуральному каменю – її виготовляють як під натуральний камінь, так і під цеглинку й навіть під зріз деревини. Широке поширення вона одержала завдяки низької вартості, досить привабливому зовнішньому вигляду, елементарній технології виготовлення й наклеювання – про все це піде розмова в даній статті, у якій докладно розберемося із цим матеріалом і особливостями його самостійного застосування.

декоративний гіпсовий камінь
декоративний гіпсовий камінь

Декоративний гіпсовий камінь: переваги й недоліки

Як і говорилося вище, основною перевагою, яким має декоративний гіпсовий камінь для внутрішніх робіт, є його вартість – цей матеріал можна придбати за ціною звичайного кахля середньої категорії й при цьому він буде мати досить високі показники. Крім того, до переваг гіпсового каменю також можна віднести й наступні моменти.

Мала вага. Як мінімум це можливість облицювання легких, не зовсім міцних поверхонь – приміром , така плитка відмінно підходить для фасадів, утеплених пінопластом або утеплених мінеральною ватою високої міцності, гіпсокартону й інших подібних поверхонь.

Екологічність. Плитка даного типу є нічим іншим, як ліпниною, що виготовляється зі звичайного гіпсу – декорується вона фарбами й просоченнями на основі водної дисперсії. Ніякої хімії немає ні в процесі виробництва матеріалу, ні в процесі його експлуатації.

Порівняно високі технічні характеристики. Це, звичайно, не бетон і не цегла з обпаленої глини, але проте   завдяки своїм характеристикам плитка служить досить довго. Вона міцна, стійка до змін температури й вологості. Ушкодити її можна тільки у двох випадках – навмисно або ще до наклеювання на поверхню.

Не маючи під собою твердої основи, плитка досить легко ламається руками – цей момент необхідно враховувати в процесі провадження робіт і транспортування гіпсової плитки.

декоративний гіпсовий камінь фото
гіпсова плитка під камінь фото

Також не слід випускати з уваги й такі переваги цього матеріалу, як широкий спектр декоративних можливостей (плитка даного типу може мати різний вигляд і навіть саме екстравагантне фарбування), простота самостійного наклеювання й навіть виготовлення своїми руками.

Читайте також :  Вапняний розчин для штукатурки

Останній момент є одночасно й недоліком, тому що завдяки простій технології виготовлення гіпсової плитки її роблять усі кому не лінь навіть у гаражі або приватному будинку. Різниця між заводською й гаражною плиткою з гіпсу може виявитися досить істотною.

Укладання гіпсового декоративного каменю: особливості самостійного монтажу

Як і при укладанні будь-якої плитки, найважливішим  моментом у процесі монтажу декоративного гіпсового каменю є ретельна підготовка поверхні – на товстий шар клею цей вид декору не укладається. Потрібна рівна поверхня, на якій припустимі тільки незначні вибоїни й нерівності, по розмірах які не переважають габарити самої плитки.

Саме собою зрозуміло, що  поверхня, що облицьовується, повинна бути ретельно очищена від пилу й бруду, а також вкрита ґрунтовкою глибокого проникнення. Як і вся інша плитка, гіпсовий штучний камінь монтується за наступною технологією.

Монтаж починається із другого ряду знизу – тут установлюється напрямна рейка, яка задає горизонтальний рівень укладання плитки. Це може бути дерев’яний брусок або профіль для гіпсокартону, прибитий або прикручений до стіни саморізами або дюбелями.

Далі на поверхню стіни наноситься клей – робиться це за допомогою гребінки (зубчастого шпателя з висотою зуба не більш 8 мм). Клей для гіпсового каменю наноситься саме на стіну, тому що якщо наносити його на саму плитку, то велика ймовірність одержання непривабливих плям на матеріалі.

А далі всі просто – плитка просто вдавлюється в клей. Тут навіть не доводиться контролювати вертикаль укладання, тому що плитка горбиста й рівень тут виявляється повністю пошуком. Рівність поверхні стіни досягається за рахунок гребінки, яка призначена для того, щоб витримувати однаковий шар клею.

укладка штучного гіпсового декоративного каменя
укладка штучного гіпсового декоративного каменя

Затірка в процесі укладання декоративного каменю з гіпсу не застосовується, також як і хрестики для обладнання однакових зазорів між плитками. Дрібні щілини між фрагментами гіпсового каменю просто не в змозі зіпсувати зовнішній вигляд поверхні – крім того, вони частково усуваються після фінішного покриття поверхні захисним матеріалом, у якості якого виступає лак або лазур різного типу.

Читайте також :  Як зробити монтаж гіпсокартону на стіну своїми руками?

На що клеїти гіпсовий декоративний камінь: варіанти

По великому рахункові, гіпсову плитку можна приклеїти до поверхні будь-яким клеєм, який буде відповідати типу декоративної основи – це і є основний критерій вибору клейового складу. Для цегельних і бетонних стін це один клей, для гіпсокартону й шпакльованої стіни можна застосовувати іншій. Загалом , якщо не ходити довго навколо теми, то приклеїти гіпсовий декоративний камінь можна за допомогою наступних клейових складів.

Клей для кахля, виготовлений на основі білого цементу. Стандартний клей для плитки сірого кольору – не дуже вдалий варіант, тому що в деяких місцях він може проглядатися. Крім того, імовірність вимазати штучний камінь сірим клеєм значно вище.

Клей для гіпсокартону – наприклад, Perlfіx. Це, можна сказати, універсальний варіант, який підійде практично для всіх типів поверхні, за винятком нестандартних ситуацій, пов’язаних з облицюванням дерев’яних, металевих або пластикових поверхонь.

Рідкі цвяхи або подібний  їх клей – це для нестандартних випадків, описаних вище. Правильно обрані рідкі цвяхи дозволяють закріпити гіпсовий камінь практично на будь-якій поверхні.

гіпсовий декоративний камінь дизайн
гіпсовий камінь в інтер’єрі

По великому рахункові, приклеїти гіпсовий штучний камінь до стіни можна й за допомогою інших клейових і неклейових складів – на зігнутий гіпсокартон для арки, цеглу або бетон цей тип декору можна встановити навіть за допомогою стартової шпаклівки, і триматися він при цьому буде нітрохи не гірше, чим при використанні клею.

Чим покрити гіпсовий декоративний камінь: фінішний захист і додатковий декор

Як і говорилося вище, декоративний штучний камінь може мати різний тип поверхні – деякий матеріал уже повністю готовий до застосування й має нанесений декоративно-захисний шар з фарби й лаку, а іншої являє собою, так сказати, напівфабрикат, який майстер може прикрасити на свій розсуд. Це до того, що відповідь на запитання, чим покрити декоративний камінь із гіпсу повною мірою  залежить від типу поверхні – один матеріал досить просто покрити лаком, а іншої прийдеться ще фарбувати.

Читайте також :  Як класти тротуарну плитку

Фарбування гіпсового каменю. У більшості випадків проводиться з використанням водоемульсійних фарб. Найважливіший  момент тут – це техніка нанесення. Гіпсову плитку можна просто засукати фарбою в один тон, а можна й прикрасити, додавши кожному її виступу й западині свій відтінок. Це досить виснажливе заняття, яке на виробництві робиться за допомогою спеціального інструмента – краще купити фарбовану плитку й після укладання її на стіну нанести тільки захисний шар.

Захист декоративного каменю. У першу чергу це захист фарби, тобто  зовнішнього вигляду. Проводиться вона звичайно лаками, найбільше часто використовуваний матеріал цього типу – це водорозчинний лак, який застосовується для обробки гіпсового каменю усередині приміщень. Для вулиці можна використовувати або звичайний лак, або лазур, яка в стані додати поверхні каменю досить глибокий вид.

форми для гіпсового каменю купити
Чим покрити гіпсовий декоративний камінь фото

Існують і інші матеріали, що дозволяють ефектно вирішити питання, чим пофарбувати декоративний гіпсовий камінь? Приміром , що фарбують просочення для бетону – як мінімум це стійке фарбування на тривалий час без додаткового покриття лаком.

І на закінчення теми про декоративний гіпсовий камінь  кілька слів про його самостійне виготовлення. Робиться він досить просто, і якщо не впроваджуватися в тонкощі, то весь цей процес можна представити в такий спосіб. З гіпсу готується рідкий розчин, який, у свою чергу, заливається у формочки, де він і застигає – щоб готовий виріб мав високу міцність, гіпсовий склад саджають у формах за допомогою дрібної вібрації.

Загалом , усе, що знадобиться для виробництва гіпсової плитки своїми руками, це форми, вібро- шліфувальна машина (для щільної усадки суміші) і, у загальному – то, все. Природно, потрібні будуть інструменти для фарбування й сама суміш, у якості якої можна використовувати фінішні або стартові шпаклівки. Якщо камінь робите для себе, то армування із сітки тільки до дасть виробу міцність.