Чому дві фази в розетці? Причини появи двох фаз

Іноді, коли електропроводка виходить із ладу й при цьому не працюють електроприлади, індикатор може показувати дві фази в розетці. Це досить розповсюджена несправність, але при цьому недосвідченому або просто електрикові початківцю може знадобитися багато часу на пошук рішення.

Розглянемо дану ситуацію на прикладі. Ви вирішили просвердлити стіну та підключили дриль у розетку. І от, отвір практично вже просвердлений, але раптом спрацьовує автомат на лічильнику. Але навіть після включення автомата електроприлади не працюють. Перевірка розетки показує, що індикатор в обох гніздах сигналізує про наявність фази. У чому ж справа, чому дві фази в розетці?

дві фази у розетці

Тільки одна фаза входить у квартиру через лічильник і автомати. Тому в розетці повинен перебувати нуль і одна фаза, а в розглянутій вище ситуації індикатор показував наявність однієї й тієї ж фази в обох гніздах розетки.

Найімовірніше причиною виникнення даної несправності є ушкодження (розрив), при свердлінні стіни, нульового проведення, яке йшло до розетки.

Наявність фази в тому місці, де по визначенню повинен бути нуль, можна пояснити тим, що дана фаза проходить через яке не-будь постійне навантаження — лампочку, яка постійно включена, або інший електроприлад.

Звичайно всі нульові проводи у квартирі або будинку замкнені на нульову шину в електричному щиті, тому в розетці буде з’являтися фаза. Це дуже просто перевірити — необхідно виключити всі наявні у квартирі електроприлади.

Що робити, якщо дві фази в розетці  навіть при відключенні всіх електроприладів?

Трапляється так, що навіть після вимикання всіх споживачів електроенергії з розеток і вимикання всіх освітлювальних приладів,  однаково присутні дві фази в розетці. Яка причина цього?

яка причина дві фази в розетці

Причина криється в тому, що свердло під час свердління перебило нуль і замкнуло його на фазу. При короткому замиканні теж може виникнути така ситуація, коли ізоляція проводів оплавляється й провідники замикаються.

Читайте також :  Як викопати колодязь своїми руками

Тому вам буде потрібно відключити всі електроприлади й оглянути місце свердління, щоб знайти й усунути несправність.

Крім цього, дві фази в розетці можуть з’явитися й з іншої причини — якщо на електрощітку виключиться автомат захисту мережі або перегорить запобіжник (пробка).

А чи можуть насправді з’явитися в розетці дві різні фази?

Так, таке можливо, але при цьому можуть згоріти різні електроприлади й лампочки, тому що між різними фазами напруга становить 380 вольт.

Причиною цього може бути замикання однієї з фаз, які йдуть по повітряній лінії, на нульове проведення.

Для одержання достовірної інформації про наявність у вашій квартирі напруги й фази, не досить мати один фазопокажчик. Необхідно придбати комбінований прилад для виміру напруги — мультиметр, яким можна вимірювати опір, силу струму й напругу. Для домашніх потреб можна вибрати найпростіший і дешевий прилад.

Завжди й скрізь необхідно пам’ятати про заходи безпеки, адже відчутний електричний удар можна одержати навіть через навантаження.