Відшарування штукатурки: причини й ремонт. Сануюча штукатурка

Будівельникам уже давно відомо про те, які руйнівні властивості має капілярна волога, але спосіб ефективної боротьби був розроблений лише в минулому столітті. Тут мова йде не тільки про ту вологу, яка піднімається з боку ґрунту по стінах, але й про ту, яка по являється із зовнішньої сторони.

Там, де перебуває границя штукатурки й кладки, після того, як випаровується волога, кристалізуються солі, що поступово приводить до того, що оздоблювальний шар відділяється від основи. Концентрація солей по масі 1,5% уважається критичним рівнем. Коли даний рубіж перевищується, удержати в стіні солі вже неможливо. Напевно, єдиний ефективний розв’язок – це використання штукатурки, що висушує, яка при нанесенні утворює паропроникне пористе покриття.

відшарування штукатурки відпала штукатурка

Вогкість стін і її причини

Самі більші масштаби цього явища можна спостерігати на цокольних поверхах і в підвалах, які були побудовані з порушенням технології, що описує правила гідроізоляції горизонтального й/або вертикального типу. У цей час опади часто містять кислоти, а також безліч вуглекислоти, через що може змінюватися структура бетону.

отсиріла штукатурка, мокра стіна, плесінь, як боротися з грибком

На мікроклімат у приміщенні впливає волога, яку насичують стіни, тому там з’являється неприємний запах цвіли й утворюється пліснява. Але перед тим, як починати боротьбу з усім цим, потрібно точно встановити причини, що відбувається. Для пошуку причин потрібно провести кваліфіковане обстеження всіх порушених конструкцій. Якщо випадок дуже складний і немає очевидних причин, то обійтися без допомоги кваліфікованих фахівців неможливо, тому що можна просто даремно витратити гроші.

Досить нерідкі випадки, коли власники будинку прислухаються до рад людей, які абсолютно не розбираються в гідроізоляції. На перший погляд ці поради можуть здатися логічними, але часто на ділі бувають помилковими. У даній статті ця тема буде розгорнута досить широко.

Джерела, які воложать конструкції будинків:

  • конденсат, який утворюється на конструкціях, що промерзають;
  • при недостатній вентиляції утворюється гігроскопічна волога;
  • паводкові води, які ушкоджують цоколь будинку;
  • дренажні й водостічні системи, які стали негерметичні;
  • атмосферні опади, що проникають у фундамент і підмивають стіни;
  • ґрунтові води, які впливають на те, що обгороджує конструкції й на ту частину будинку, яка розташовується під землею.
Читайте також :  Будинок з морських контейнерів: проекти, будівництво, утеплення, ціна

Не звертати увагу на всі ці дефекти не вийде, тому що волога не тільки утворює висоли і потемніння, але й несе руйнування, а також утворює плісняву, яка дуже небезпечна для здоров’я.

Якщо усувати наслідки й не займатися усуненням самих причин, то це принесе лише короткочасне поліпшення. Через деякий час вогкість і висоли повернуться й продовжать свій руйнівний вплив. Якщо ж обробка буде відновлена, то потім її однаково очікує доля старої, тому що для цього необхідно використовувати спеціальну, що висушує (що санує) штукатурку, яка має маркування WTA.

Штукатурка, що санує (сануюча), і її властивості

сануюча штукатурка

Сануючу штукатурку іноді ще називають реставраційною. Вона призначена для того, щоб проводити ремонтно-відбудовчі роботи з конструкціями, в основі яких лежать солеутримуючі стінові матеріали. Дане штукатурне покриття здатне висмоктувати вологу зі стіни й виводити її назовні.

Діє вона на основі властивості капілярного переміщення вологи, але в порівнянні зі звичайною штукатуркою, що санує може ще й виводити вологу в атмосферу досить швидко. Це можливо завдяки наявності пористої структури, яка є в штукатурки, що санує. Принцип її дії дуже схожий з дією губки.

Але крім цього сануюча штукатурка перешкоджає зворотному руху вологи, тобто якщо зовнішню обробку обмиє дощем, стіна від цього не стане сирою. Ця властивість у штукатурки, що санує, з’являється завдяки наявності в її складі гідрофобних просочень.

Штукатурка, що також санує, здатна поглинати солі, які виходять на поверхню стін і здатні запустити процес по відшаруванню декоративного шару. Завдяки цій штукатурці відшарування не відбувається, однак згодом, коли нагромадиться багато солі, вона може все-таки виступити на поверхню. Якщо говорити точніше, то в тому випадку, коли є сануюча штукатурка, сіль кристалізується в її порах, а не на границі з матеріалом стіни. Потрібно відзначити, що волога випаровується зі штукатурки швидше, чим витягається з основи.

Читайте також :  Як виконати розрахунок газоблоків на будинок ?

Але в штукатурки, що санує, є й деякі обмеження. Не рекомендується її використовувати при наявності складної архітектури, де можуть бути зони з поганою вентиляцією, а також усередині вологих приміщень, де може утворюватися конденсат. Також, не варто використовувати, сануючу штукатурку там, де на неї зможе потрапити вода під тиском. А ще подібна штукатурка не застосовується там, де є стикування із ґрунтом.

Нанесення сануючої штукатурки

нанесення сануючої штукатуркиЯкщо висоли стали причиною ушкодження штукатурки, то її що відшарувалися ділянки необхідно ремонтувати за допомогою штукатурки, що санує. Потрібно розширити місце відшарування приблизно на 0,8 — 1 м від границь ушкодження. Приміром, при наявності ушкодження діаметром один метр, діаметр ремонтної поверхні повинен бути не менш 2,6 м. Важливим етапом є обробка ураженого ділянки механічним способом до такого стану, коли будуть вилучені всі незв’язані частки. Обробка може бути як механізованою (піскоструменною), так і ручною, за допомогою металевих щіток.

У стінах, виконаних із цегли, потрібно щоб шви були розчищені на глибину близько двох сантиметрів. Якщо на кладці уже є висоли, то потрібно просочити її в цих місцях гідрофобизатором, а наявні грибкові ураження заздалегідь обробити за допомогою фунгіцидних препаратів.

Спочатку повинен бути нанесений рідкий адгезіонний шар, це повинно бути не обризкування, а так зване полуобризкування. Потім цей шар повинен тверднути приблизно добу й уже після цього можна буде наносити штукатурку. При наявності на стіні яких-небудь недолік, необхідно спочатку нанести шар штукатурки, що вирівнює.

Сануюча штукатурка  повинна наноситися рівномірними шарами, що мають товщину 10 мм, а вся товщина реставраційного шару повинна бути не більш 40 мм. Цей шар і буде служити тим місцем, де буде кристалізуватися сіль.

Відразу після схоплювання шар, що санує, повинен бути оброблений твердим валиком для того, щоб він став шорсткуватим.

Останнім етапом реставрації за допомогою штукатурки, що санує, є нанесення фінішного покриття, яким є силікатним або силіконова фарба, мінеральна штукатурка або інші матеріали, у яких коефіцієнт дифузійного опору дорівнює значенню не нижче 1,2.

Важливо пам’ятати про те, щоб паропроникність шарів була тим вище, чим ближче шар розташований до поверхні.

Підводячи підсумок, можна сказати, що реставраційна штукатурка може включати до свого складу максимум чотири шари й мінімум три.

Читайте також :  Вапняний розчин для штукатурки

Штукатурка, що висушує

нанесення сануючої штукатурки

Таку штукатурку іноді плутають із сануючою, але це зовсім не те саме. У них багато загального по ефекту й призначенню, але є й дуже більша різниця – у штукатурки, що висушує, немає шаруватої структури й діаметр її капілярів менше, чим діаметр капілярів у штукатурки, що санує. Настільки менше, що через них не можуть пройти молекули солоної води. Тому, утворюється як би фільтруючий шар, що пропускає молекули чистої води, що й залишає сіль на іншій стороні. А вода виходить по каналах і вже з поверхні штукатурки випаровується.

Що ж відбувається із сіллю, яка виявляється замкненою між штукатуркою й стіною? Вона опускається вниз під своєю вагою й благополучно йде в землю, не встигнувши при цьому кристалізуватися. От це і є основною функцією штукатурки, що висушує.

Багато висушуваючих штукатурок досить пластичні, тому з ними зручно працювати, і вони цілком можуть бути гарною альтернативою штукатурки, що санує. Вони можуть наноситися в якості попереджувального заходу, приміром, на фасад будинку, який часто намокає.

Звичайна штукатурка, яку наносять на цегельну кладку, може швидко відшаруватися при зволоженні. Звичайно, цього можна уникнути за допомогою широкого навісу даху, але для цього необхідно буде вносити зміни в конструкцію даху. Тому, більш простим і дешевим варіантом буде нанесення, що висушує або санує штукатурки, які до речі, мають відмінні теплоізоляційні властивості. Завдяки тому, що в них є пори й капіляри, вони мають набагато більш високі показники по опору теплопередачі.