Водяне опалення в грубі на дровах: як зробити своїми руками

Споконвіків  пекти в будинку була центральною фігурою в буквальному значенні слова – будинок будувався навколо неї. На печі готовили їжу, на ній спали, і вона обігрівала будинок. Сучасні люди позбавлені всього цього задоволення, тому що їжу ми готовимо на газовій або електричній плиті, а будинок обігріває котел опалення.Саме звідси й ростуть ноги в такої системи опалення, як водяне опалення в грубі на дровах – це відмінна спроба сучасної людини зібрати щось середнє між старовинними й нинішніми днями й насолоджуватися перевагами, зібраними в часі. Давайте разом ознайомимося з перевагами, якими має водяне опалення в грубі на дровах, його обладнанням і технологією самостійного виготовлення.

водяне опалення в грубі на дровах фото
пічне опалення з водяним контуром своїми руками

Водяне опалення в грубі на дровах: переваги й недоліки

Ні для кого не секрет, що пічне й сучасне водяне опалення має ряд істотних недоліків. Приміром , піч нагріває повітря, транспортувати який на більші відстані досить складно. На відміну від цього, водяне опалення має всі шанси змерзнути в зимовий період. Таких недоліків і в того й в іншого опалення досить чимало, а комбінування їх в одну систему дозволяє усунути ряд таких недоліків як з однієї, так і з іншої сторони.

Природно, не все так гладко, як може здатися з першого погляду – та ж проблема із замерзанням теплоносія або ж постійної участі людини в процесі завантаження дров у піч практично нерозв’язувана. Але проте в сукупності використання цих систем опалення як єдиного цілого дає цілий ряд позитивних аспектів.

У першу чергу, людина одержує можливість насолоджуватися видом вогню – так сказати, грітися, сидячи у вогнища й одержуючи при цьому променисте тепло, яке виділяється від печі у великій кількості. Це корисно для нашого організму.

Далі універсальність і широкі можливості подібних систем опалення. З однаковим успіхом вони можуть працювати не тільки для обігріву будинку й виступати в якості каміна – крім цього, пічь для водяного опалення будинку на дровах у стані забезпечувати гарячою водою. Мало того, вона може навіть служити в якості кухонної плити з духовкою й конфорками.

Читайте також :  Як знайти воду на присадибній ділянці?

Не можна не відзначити й той факт, що після установки контуру водяного опалення в піч відразу ж з’являється можливість ефективно прогрівати не тільки ті приміщення, з якими пічь має безпосередній контакт, але й віддалені кімнати, провівши до них трубопроводи водяного опалення.

Така система виправдовує себе далеко не у кожному випадку. Приміром , наявність печі в будинку дає можливість улаштувати водяне опалення, не купуючи при цьому газовий або який-небудь інший казан. Також, ухвалюючи рішення зробити водяне опалення в грубі на дровах, слід ураховувати й негативні моменти, яких теж досить чимало. У першу чергу, ця постійна участь людини в процесі опалення – дрова необхідно постійно завантажувати.

Другий момент полягає у величезній кількості тонкощів використання такого опалення – приміром , якщо в розігрітий теплообмінник дров’яної печі подати холодну воду, то він попросту лопне. Досить негативно може позначитися на виробі в цілому й перегрів теплоносія. До речі, управляти температурою такого опалювального приладу досить складно, а без постійного контролю контур водяного опалення може закипіти й вибухнути. Майте на увазі, просто все це  потрібно передбачити й тримати на постійному контролі.

Схема й принцип роботи водяного опалення в грубі на дровах
Схема й принцип роботи водяного опалення в грубі на дровах

По великому рахункові, принцип роботи водяного опалення в грубі на дровах точно такої ж, як і в систем, що використовують для нагрівання теплоносія стандартні газові котли – усе те ж саме, крім нагрівача. У даній ситуації в якості нагрівача виступає піч, у яку монтується спеціальний теплообмінник. До слова, про конструкцію такої печі – можна сказати, що теплообмінник може бути змонтований у різних частинах дров’яної печі.

Топлення. Це найпоширеніше  місце для установки теплообмінника. Саме топлення дозволяє встановити його швидко, не порушуючи цілісність печі й не погіршуючи її працездатність. Крім того, саме в топленні теплообмінник буде мати прямий контакт із вогнем, що сприяє більш ефективному нагріванню теплоносія.

Читайте також :  Яке опалення гаража найкраще для автомобіля

Димохід. Із цим елементом печі справи йдуть не зовсім добре – можна навіть сказати, що встановлювати теплообмінник у димар украй не рекомендується. Він зменшує перетин димоходу, і із цієї причини піч починає працювати не зовсім коректно – можливо навіть поява зворотної тяги, що чревате наслідками.

Практично те ж саме можна сказати й щодо установки теплообмінника в димохідні канали усередині печі – як не крути, а все, що пов’язане з вилученням диму, не є правильним рішенням для установки теплообмінника.

водяне опалення своїми руками на дровах схема
Теплообмінник у піч для водяного опалення фото

Деякі домашні вмільці намагаються встановлювати теплообмінник у стіни печі навколо топлення – рішення взагалі неправильне, і наслідку такого необдуманого розв’язку звичайно не змушують себе довго чекати. Як правило, це зруйнована кладка й дим у приміщеннях будинках. Справа в тому, що в будь-якого матеріалу є коефіцієнт температурного розширення. Метал не є виключенням, і при нагріванні він розширюється, тим самим порушуючи кладку. Загалом , єдино правильним місцем для установки теплообмінника залишається топлення печі.

Але й з нею не все так гладко, як може здатися з першого погляду – установити в неї теплообмінник, так сказати, без серйозних наслідків для людини й печі можна тільки дотримуючись певних правил, про яких ми й поговоримо далі.

Як зробити піч водяного опалення на дровах: установка теплообмінника

Скажемо так, тонкощів у процесі установки теплообмінника в піч не так уже й багато, і найголовніша  з них полягає в тому, що піч повинна бути розрахована на використання теплообмінника. У змісті того, що цей момент необхідно враховувати при її проектуванні й будівництві. А якщо ні, то прийдеться йти від зворотного й підганяти теплообмінник під можливості існуючої печі, що не зовсім зручно й, найголовніше , це те, що таке рішення може виявитися не зовсім неефективним. Крім цього моменту, якщо говорити вже про безпосередній монтаж теплообмінника в піч, можна відзначити ще й наступні нюанси.

Читайте також :  Що таке мікатермічний обігрівач? Принцип роботи та переваги

1. Конструкція теплообмінника. Вона повинна бути ретельно продуманою й у жодному разі  не порушувати нормальної роботи печі. У кожній окремо взятій ситуації конструкція цього елемента водяного опалення може бути різною. Якщо ви не фахівець у цім питанні, то за справу краще не братися.

2. Виготовлений по індивідуальному проекту теплообмінник в обов’язковому порядку повинен бути випробуваний під тиском. Це гарантія того, що контур водяного опалення буде працювати справно протягом  тривалого часу, тобто  піч не прийдеться розбирати для усунення неполадок.

3. Щоб компенсувати температурне розширення металу, між стінками топлення печі й самим теплообмінником потрібно залишити зазор у 1,5 -2 сантиметри. Цей момент потрібно обов’язково врахувати при проектуванні теплообмінника.

4. Місця виходу труб теплообмінника з печі назовні замуровувати не потрібно – цей момент пов’язаний з температурним розширенням металу. Залишений для компенсації цього розширення зазор навколо труб заповнюється жаростійким ущільнювачем.

5. З’єднувати теплообмінник із трубопроводами водяного опалення необхідно з використанням жаростійких прокладок.

як правильно зробити водяне опалення
водяне опалення в грубі

У принципі, це всі нюанси, які необхідно дотримуватися в процесі самостійної установки теплообмінника в дров’яну піч. І єдине, що залишається ще тут додати, так це сказати кілька слів із приводу матеріалів, з яких виготовляються теплообмінники. Їх небагато – мідь, сталь, чавун, нержавейка.

Перший – найефективніший , другий найдешевший , третій відмінно протистоїть корозії, а четвертий є найдорожчим  і одночасно найкращим .

І наостанку теми, водяне опалення в грубі на дровах, кілька слів про одну конструктивну особливість, вірніше різновиду теплообмінника по конструкції. Вони можуть бути двох типів – трубчасті й виготовлені з листової сталі. Як не дивно, але трубчастий теплообмінник менш ефективний – він одержав своє поширення винятково завдяки простоті в самостійному виготовленні.