Перед тем як починати безпосередній монтаж вимикачів і розеток, необхідно ретельно спланувати їхнє розташування. Для цього потрібно скласти схему, на якій будуть відзначені всі місця розташування вимикачів і розеток, а потім здійснити розрахунок для кожного приміщення їх необхідної кількості.

Наприклад, у житловій кімнаті найчастіше розташовують різноманітні бра й настільні або точкові світильники, а також комп’ютер, телевізор і іншу техніку. Саме тому потрібно врахувати всі ці моменти ще на етапі підготовки до монтажу або  заміни електропроводки.

висота розетки від полу і дверей

Дуже багатьох цікавить питання — на якій висоті слід установлювати вимикачі й розетки? Якщо ви прагнете встановлювати дані елементи за всіма правилами й нормами, то вам необхідно вивчити ПОЕ (Правила обладнання електроустановок), тобто так звану «Біблію електрика», а якщо бути точніше, той розділ, який стосується монтажу електропроводки.

Розташування розеток

  • Розетки необхідно встановлювати в житлових приміщеннях на висоті приблизно 0,2-0,3 м від підлоги. Якщо у вашому будинку є маленькі діти, то краще встановлювати розетки, у яких є захисні шторки, адже на даній висоті дитина зможе до них дотягтися.
  • На кухні розетки слід монтувати на висоті 1.3 м, але дане значення може мінятися залежно від того, які у вас там установлені меблі. Також не варто забувати, що мінімальна відстань від газопроводу до розетки не повинне бути меншою 50 см.
  • встановити вбудовані розетки в приміщеннях, де часто буває підвищена вологість (сауни, душові, ванні кімнати), необхідно на висоті одного метра. А от у самих душових кабінках установлювати розетки категорично заборонено.

Також, згідно із правилами, усі розетки й вимикачі необхідно розташовувати мінімум в 60 см від дверей душової кабінки, а розетку обов’язково потрібно підключати через захисний апарат.

Розташування вимикачів і висота встановлення розетки

Дотепер не вщухають суперечки із приводу того, яка висота є більш вірною для установки вимикачів — під руку або по плече?

У Радянському союзі вимикачі встановлювали на висоті, відповідної до плеча дорослої людини, тобто приблизно 1,7-1,8 м.

У цей час їх найчастіше встановлюють по євростандарту, тобто розташовують на відстані приблизно 10 см від дверного прорізу з боку ручки, на висоті, яка відповідає рівню опущеної руки — 80-90 см. Багато вважають, що це більш зручно, ніж було в радянський час.

Якщо говорити про правила, то в ПОЕ немає конкретних значень, по яких слід розташовувати вимикачі.

Але там є деякі вимоги, про яких слід пам’ятати:

  • між дверним прорізом душової кабінки й будь-якими штепсельними розетками або вимикачами повинна бути відстань не менше ніж 60 см;
  • мінімальна відстань між газопроводом і штепсельними розетками або вимикачами повинна бути не менше 50 см.

Враховуючи перераховані вище правила й норми, які описують правильну висоту встановлення розеток  та розташування вимикачів і розеток у квартирах і будинках, не варто забувати про зручність і практичність.

Якщо ви живете у квартирі або приватному будинку й вам хочеться з якихось міркувань змінити висоту розташування розеток або вимикачів, то в цьому не буде нічого страшного, адже кожний господар робить так, як йому подобається. Головне не забувати про безпеку членів родини, що проживають у вашому будинку.

А от якщо ви будете розташовувати електроапарати в якому не-будь громадському місці, то краще робити все за правилами, тому що в противному випадку існує ймовірність того, що який не-будь інспектор при першій же перевірці випише вам штраф за недотримання норм.