Вирощування зелені на підвіконні взимку

У зимовий період організму як ніколи потрібна велика кількість вітамінів, щоб він міг протистояти простудним захворюванням, які звичайно лютують у цей час. На допомогу можуть прийти листова городина і свіжа ароматна зелень, яку без особливої праці можна виростити взимку на підвіконні.

вирощування зелені на продаж

Хоча супермаркети не страждають відсутністю асортиментів свіжих овочів і зелені в цей час, але слід пам’ятати, що вони можуть принести шкоду організму через велику кількість нітратів, що накопичилася в них. До того ж, куплені в магазині огірки або помідори не мають ні смаку, ні запаху, властивого овочам, вирощеним у натуральних умовах.

Якщо ви прагнете готовити вітамінні салати із свіжих овочів та зелені в зимовий період без ризику отруєння нітратами, ви можете виростити їх у домашніх умовах – організувати на підвіконні або закритій опалювальній лоджії невелику грядку. У квартирі можна вирощувати огірки, помідори, баклажани, солодкий і гіркий перець. А вже виростити листову городину і зелень взагалі не складе великих труднощів.

У цій статті ми докладно поговоримо про те, як відбувається вирощування зелені взимку на підвіконні.

Ємкості для грядок

вирощування зелені взимку

Грядку у квартирі можна влаштувати, використовуючи пластикові або дерев’яні ящики, піддони, квіткові горщики, або пластикові або глиняні горщики.

Важливою умовою є наявність у всіх цих ємкостях отворів для стоку води.

Також можна виготовити ящики своїми руками з ялинових або соснових дощок, керуючись розмірами, які оптимально для цього підійдуть. Ящики повинні бути довжиною 40-50 см., шириною – 20-30 см., висотою – 12-15 см.. Товщина дощок не повинна перевищувати 1-1.5 см..

Якщо ви зібралися виготовляти ящики з непотрібних меблів, краще припиніть це заняття, адже при великій вологості буде відшаровуватися покриття й у ґрунт можуть потрапити шкідливі речовини, які потім потраплять у рослини.

Основні прийоми агротехніки вирощування зелені

розсада зелень фото

Щоб одержати гарний урожай листових овочів та зелені на підвіконні потрібно дотримувати наступних правил:

  • На дно будь-якої ємності, у якій ви зібралися вирощувати городину, необхідно обов’язково покласти шар дренажу, який потрібний для уникнення застою води й загнивання коріння. Дренажем може послужити бита цегла, дрібний гравій або керамзит.
  • Для успішного вирощування зелені на підвіконні не слід використовувати садову землю, яка заражена шкідниками й може звести нанівець усі ваші старання, знищивши весь урожай. Найкраще використовувати спеціальний субстрат, який можна купити в магазині. У ньому немає шкідників, і він має всі необхідні живильні компоненти для росту й розвитку рослин.
  • Ємкості з рослинами потрібно розміщати на вікнах, розташованих на південно-західній, південно-східній або південній стороні будинку, тому що рослинам необхідно багато світла. У середині зими можна організувати додаткове штучне освітлення. Для цього застосовують лампи денного світла, які розташовують над грядками на висоті 50-60 см..
  • Рослинам потрібний регулярний полив у міру просихання ґрунту. Для поливу потрібно використовувати тільки вистояну водопровідну воду. Слід знати, що в глиняному посуді ґрунт висихає повільніше, ніж в пластиковій. На південних вікнах рослини потрібно поливати частіше, ніж на вікнах іншої орієнтації.
  • Рослини вимагають регулярної підгодівлі, яку потрібно робити один раз в 1.5 – 2 тижні. Підгодовувати можна звичайним універсальним добривом для кімнатних квітів.
  • Під час сильних морозів ємності з розсадою краще прийняти з підвіконня, тому що температура на них набагато нижче, ніж у кімнаті. Оптимальною температурою для вирощування овочів на підвіконні є 18-20 градусів по Цельсію.
Читайте також :  Як правильно обрізати рози (троянди)

Вирощування зелені на підвіконні

Самими невередливими для вирощування на підвіконні є кріп, селера, петрушка й зелена цибуля. Ці рослини вживаю в їжу, як додаткове джерело вітамінів і мікроелементів, необхідний у зимово-весняний період, а також як смакову добавку до різних блюд.

вирощування зелені в теплиці кріп

Кріп – невибаглива рослина, що не вимагає особливого догляду. Його сіють у ящики в розкид, злегка присипаючи зверху землею. Сходи з’являться через пару тижнів, а вже через місяць ви зможете спробувати першу зелень.

вирощування  взимку теплиця зелень петрушка

Петрушку можна викопати з городу перед заморозком разом із грудкою землі й посадити у відповідний посуд. Також її можна посіяти насіннями. Перед посівом насіння необхідно помістити в кілька шарів марлі й замочити на добу у воді, щоб змити ефірні масла, які сповільнюють схожість.

Петрушка вимагає багато світла й вологи. Поливати її потрібно часто, але намагатися не пере воложити ґрунт. Після того, як з’являться сходи, їх потрібно розрідити, залишивши найдужчі паростки на відстані 3-4 см. між ними.

Ще петрушку можна вирощувати методом вигонки коренеплодів. Для цього потрібно побрати трохи невеликих, але товстих корінців, що мають добре розвинені черешки, і посадити їх у землю, дотримуючи відстані 2-3 см. один від одного й 4-5 см. ряд від ряду, попередньо добре зволоживши ґрунт. Розсаду потрібно тримати в прохолодному місці, помірковано поливаючи доти, поки пагони не проростуть. Коли на верхівках з’явиться зелень, ємності переносять на підвіконня. При такому способі вирощування врожай можна збирати вже на 25-30 день.

Найбільш відповідними до тепличних умов сортами петрушки для вирощування на підвіконні є «Цукрова», «Урожайна», «Бордоська».

вирощування цибулі на перо

Вирощування зеленої цибулі на підвіконні самий легкий. Для цього досить усього лише помістити цибулину в склянку із чистою водою, таким чином, щоб вода була тільки на її днищі, інакше цибулина може згнити. Щоб прискорити проростання, перед посадкою цибулини можна залити гарячою водою й витримати 12 годин, потім зняти лушпайку, зрізати верхній хвостик і помістити в посуд для пророщення. Щоб не виникало неприємного запаху воду необхідно міняти раз в 2-3 дня.

Читайте також :  Огород на підвіконні. Як виростити городину у квартирі?

Ще зелену цибулю на перо без особливої праці можна виростити в ящику із землею. Цибулини поміщають у землю, при цьому не сильно заглиблюючись. Посуд з розсадою тримають у теплі до появи першої зелені, а потім виставляють на підвіконня. Тому що цибуля і кріп не сильно вимогливі до світла, їх можна розміщати в невеликому затіненні.

Перше пір’я, що з’явилося, обламувати не можна, тому що припиниться ріст зелені.

Селеру можна теж вирощувати за допомогою вигону коренеплодів або посівом насіння. Корінь селери широко використовують у якості пряностей до різних блюд і гарнірам, а листки можуть служити для прикраси блюд. Для вигону відбирають сильні корінці, які повинні мати діаметр не нижче 5 см. і мати добре розвинені черешки. Якщо коренеплід не міститься в ємність, його можна обрізати, або саджати з ухилом. Для забезпечення гарного росту й розвитку селери, йому необхідно багато світла й рясний полив.

YouTube Preview Image

Вирощування пряностей на підвіконні

Із пряних трав прекрасно почувають себе на підвіконні базилік, кресс-салат, меліса й м’ята.

Кресс-салат – сама швидко зростаюча трава, сходи якої після посіву з’являються вже на 4-5 день. Крім відмінних смакових якостей ця трава має повний набір вітамінів і мікроелементів, необхідних людському організму, застосовується в кулінарії та народній медицині. Ця рослина не вимагає сильного освітлення, тому її можна вирощувати навіть на північних або північно-західних вікнах. Посів роблять на глибину 1 см. і зволожують ґрунт. Перший урожай з’явиться вже через 2-3 тижні. Для вирощування на підвіконні найкраще підходять такі сорти: «Перцевий», «Кучерявенький», «Широколистий».

вирощування зелені базилік фото

Базилік має не тільки особливі смакові якості, а ще й має проти мікробну дію на організм. Тому він просто необхідний узимку на підвіконні. Щоб виростити на підвіконні базилік, найкраще викопати готовий кущик на городі й посадити його у відповідний посуд, тому що насіння цієї рослини має дуже низьку схожість.

Читайте також :  Як правильно посадити дерево восени? Відео

Базилік дуже вимогливий до світла, погано реагує на перепад і зниження температури, тому рослину потрібно вирощувати на південних вікнах. Поливають рослину в міру підсихання ґрунту, уникаючи перезволоження, яке негативно позначається на розвитку рослини.

м'ята фото лікарська рослина

М’ята й меліса мають прекрасні смакові якості. З них можна заварювати чай, який крім прекрасного аромату має ще й заспокійливу дію. Мелісу й м’яту на підвіконні можна вирощувати двома способами. Рослини можна пересадити кущиками з городу або виростити з насіння. Насіння поміщають у ґрунт не занадто глибоко й добре поливають. Незабаром з’являються сходи, після чого ємності з посівами переносять на підвіконня. М’ята й меліса дуже вимогливі до поливу й освітленню, тому їх потрібно розташовувати на південних або південно-східних вікнах і добре поливати.

Вирощування листових овочів на підвіконні

вирощування зелені салату взимку

Найкраще ростуть на підвіконні листовий салат і пекінська капуста.

Для успішного вирощування пекінської капусти, її насіння необхідно сіяти на глибину 0.5-1 см., дотримуючись відстані між насіннями не менше 3-4 см.. Посіви рясно поливають і ставлять у тепле місце. Коли з’являться перші сходи ємності можна переставити на підвіконня. Пекінська капуста відноситься до рослин короткого дня, тому зовсім не страждає від легкого затінення й не вимагає додаткового освітлення. Полив рослин повинен бути помірним, після повного підсихання ґрунту. Для вирощування на підвіконнях підходять скоростиглі сорти пекінської капусти, які дозрівають на 25-30 день після появи сходів.

Листовий салат є холодостійкою культурою, тому його з успіхом можна вирощувати на утеплених лоджіях або балконах. Кращими сортами для зимового вирощування є «Одеський», «Лоллобіонда», «Редкредо».

Листовий салат висівають у підготовлену зволожену землю на глибину, яка становить 0.5 см.  Сходи з’являться на 3-5 день. Залежно від сорту перший урожай з’явиться вже через 4-5 тижнів. Салат дуже вимогливий до освітлення й поливу, тому в зимові місяці посіви необхідно досвічувати лампами денного світла.

YouTube Preview Image

Як бачите, вирощування на зелені підвіконні взимку або провесною не представляє особливої складності й під силу навіть починаючому городникові-аматорові. Звичайно, великого врожаю в умовах квартири ви не отримаєте через брак достатнього простору та відповідних умов. Зате, приклавши максимум зусиль, і дотримуючись рекомендацій, викладених у цій статті, ви зможете забезпечити себе й свою родину вітамінами в зимовий період часу, коли вони так необхідні організму.