Як побудувати будинок із газобетону швидко і якісно?

Перш ніж узнати, як збудувати будинок із газобетону своїми руками давайте поговоримо про самий газобетон, його властивості й характеристики. Газобетон — будівельний матеріал, який є однією з різновидів ніздрюватого бетону. Даний матеріал являє собою штучний камінь, по всьому обсягу якого рівномірно розподілені сферичні пори, що мають розмір 1-3 мм і не сполучені один з одним. На вид газобетон нагадує кам’яну піну.

При виробництві газобетону використовується кварцовий пісок, цемент і різні спеціальні газоутворювачі. Також, при виготовленні газобетону, до складу суміші може додаватися вапно, гіпс або промислові відходи, серед яких можна виділити шлаки й золу.

будинок із газобетону

У суміші, замішаної на воді, газоутворення відбувається завдяки взаємодії газоутворювача, у якості якого може виступати дрібно-дисперсний металевий алюміній і вапняного або лужного цементного розчину. Результатом такої хімічної реакції є газоподібний водень, який спінює алюмінати кальцію й цементний розчин.

При замішуванні розчину не дуже зручно використовувати пилоподібний алюміній, тому що він дуже сильно порошить. Із цієї причини в ролі спеціалізованого газоутворювача частіше виступають алюмінієві суспензії й пасти.

Виробництво газобетону відбувається по наступному циклу. Усі сухі інгредієнти перемішуються, потім змішуються з водою й після цього розчин заливається у форму, де відбувається реакція газоутворювача й гідроксида кальцію, при якій виділяється водень, що спучує суміш. Спучуючись як тісто, суміш збільшується в обсязі. Після того, як цементний розчин небагато схопиться, моноліт забирається з форми й розрізається на заготовки панелей, плит і блоків. Далі всі заготовки обробляють в автоклаві водяною парою для того, щоб додати їм остаточну міцність, або ж сушать у сушильних камерах. Газобетон можна розділити за технологією остаточної обробки на неавтоклавний і автоклавний.

Переваги газоблоків

газобетон

Для початку необхідно відзначити унікальні властивості ніздрюватого бетону, який об’єднав у собі кращі властивості дерева й каменю.

Вироби з газобетону мають рядом переваг, серед яких можна виділити:

 1. Будинки, побудовані з газобетону, обходяться приблизно на третину дешевше, чим будинки з каменю або цегли. Це стає можливим завдяки тому, що газоблоки мають меншу ціну, а такі характеристики газоблоків, як розмір, форма й вага, дозволяють суттєво заощаджувати на видаткових матеріалах. Приміром, зменшується навантаження на фундамент, завдяки невеликій вазі газобетонних стін, що дозволяє заощадити вже на етапі закладання основи будинку. Також, при зведенні стін будинку, ви зможете значно заощадити на невеликій витраті будівельного розчину, а в процесі облицювання будинку вам не буде потрібно штукатурити, яке є витратним і досить трудомістким процесом.
 2. Вироби з газобетону мають високі теплоізоляційні показники. Газобетон приблизно на 85-90% складається з повітря, завдяки чому він є відмінним теплоізоляційним матеріалом. Застосування при будівництві газоблоків дозволить значно заощаджувати на відігріванні будинку й повністю відмовитися від використання допоміжної теплоізоляції.
 3. Пожежна безпека і звукоізоляція. Газобетоні блоки є одними з лідерів за звукоізоляційними показниками й вогнестійкості. Даний будівельний матеріал сам по собі є непальним і здатний перешкоджати поширенню вогню. Завдяки відмінним звукоізоляційним характеристикам газобетоні блоки можна з успіхом застосовувати при будівництві в урбанізованих мегаполісах. Газоблоки вже давно стали одним з головних конструктивно-композитних матеріалів при зведенні житлових будинків.
 4. Екологічність і паропроникність. Вироби з газобетону можуть, як і дерево, дихати, завдяки чому в будинку не буде накопичуватися волога. Але при цьому газоблоки на відміну від дерева мають більш тривалий строк експлуатації, не горять і не гниють, а також забезпечують приміщення будинку свіжим повітрям. Потрібно відзначити, що по екологічних властивостях газобетоні вироби можна поставити з дерев’яними конструкціями в один ряд.
 5. Точність геометрії. Завдяки високій точності газобетонних виробів, можна зводити дуже рівні стіни, що у свою чергу суттєво полегшує працю будівельників.

Недоліки газоблоків

недоліки будинку із газобетону

Як і в будь-якого іншого будівельного матеріалу, у газоблоків є й недоліки:

 1. Мала міцність на стиск. Виходячи із практики використання газоблоків, згодом деякі блоки можуть покритися тріщинами, які будуть іти по самих блоках, а не по швах кладки. У принципі даний факт ніяк не відбивається на міцності будинку, але ніхто не зможе сказати, що стане із блоками через кілька років. Крім цього при обладнанні перегородок з газоблоків з армуванням кладки, на деяких перегородках можуть з’явитися вертикальні тріщини, що перетинають кілька блоків, що позначиться як мінімум на естетиці стін.
 2. Високе поглинання води. Дана особливість газоблоків здатна значно ускладнити проведення фінішних робіт, тому що поглинання води зі шпаклівки, нанесеної на стіну, може в результаті привести до того, що вона не буде триматися на поверхні стіни. Для зниження водопоглинання стін необхідно покрити їх будь-якою глибоко проникаючою ґрунтовкою, бажано у два шари.
 3. Крихкість газобетонних блоків. Газоблоки є досить тендітним матеріалом. Часто виникають такі ситуації, коли на них з’являються тріщини.
 4. У газобетонних блоках дуже погано втримуються різні види кріплення, тому що вироби з газобетону не мають високу міцність. Тому при установці віконних і дверних блоків, вони тримаються не на монтажних анкерах, а на монтажній піні. Зате саморізи дуже добре тримаються в газобетонной стіні, але при цьому згодом вони можуть окислитися й зажадати заміни.
Читайте також :  Теплі стіни - опалення будинку за технологією теплих підлог

Які блоки для яких конструкцій застосовуються?

дома із газобетону з гаражем

1. Огородження й перегородки. Газоблоки, призначені для цих потреб, важать менше блоків, які використовуються для несучих стін. Ширина блоку може варіюватися від 5 до 24 см, а бічні грані часто виконуються в пазогребеневій формі. Блоки, що мають ширину більше 24 см, не обладнуються виступами, через що їх складніше переносити.

2. Одношарові зовнішні стіни. Для таких стін найкраще підходять повнотілі блоки, що мають щільність D350, D400 або D500 і ширину від 30 до 48 см. Висота таких блоків може бути 20 або 25 см, а довжина — 59,9, 60 або 62,5 см. Дуже часто на таких блоках можна зустріти пазогребеневу структуру торцевих сторін, які є більш вузькими. Завдяки цьому в процесі кладки з використанням клейового розчину їх можна легко стикувати без вертикальних швів. З таких блоків можна зводити стіни, що мають опір теплопередачі рівне 2,67-3,31, що цілком відповідає наявним нормативам.

3. Внутрішні несучі стіни, а також тришарові й двошарові зовнішні стіни можуть зводитися із блоків, чия товщина становить 20 — 36,5 см. При використанні для зведення стін блоки без пазогребеневої структури, кладка буде виконуватися з вертикальними швами, а використовуючи блоки з пазогребеневими торцями, можна здійснювати кладку без вертикальних швів. Такі стіни необхідно утеплювати мінеральною ватою або пінополістиролом.

4. Для перемичок можна використовувати лоткові блоки, що мають U-Образний перетин. Такі блоки мають клас щільності D400-D500, довжину 49,9-59,9 см, ширину 17,5-40 см і висоту 19,9-24,9 см. Дані блоки вже готові для заповнення бетоном і армування, вони використовуються для обшивки перемичок і в якості опалубки. Завдяки цим блокам стіни приймають однорідність, що зменшить ризик появи тріщин і полегшить штукатурку.

Використовуючи дані блоки в одношарових стінах, необхідно укласти шар теплоізоляції товщиною близько 4 см у місцях установки арматури. Перед тем, як заповнювати блоки бетоном, слід обов’язково встановити їх на опору, виконану з дощок, таким чином, щоб глибина обпирання на стіну становила приблизно 20-25 см. Крім цього дані блоки можуть бути використані як опалубка для стовпів, якими зміцнюються мансардні стіни.

Фундамент для газобетонного будинку

Будувати будинок з газобетону своїми руками потрібно починати з фундаменту. Часто можна почути, що завдяки невеликій вазі газобетонних блоків, можна заощадити на фундаменті. Але також існує теорія, що зводити будинок з газобетонних блоків можна тільки в тому випадку, якщо є цоколь, виконаний зі звичайного щільного бетону, що значно збільшує витрати. Але насправді обоє ці твердження не вірні. Точно лише одне — фундамент можна вважати надійним, якщо він може гарантувати цілісність усього спорудження. Так, навантаження на ґрунт, яку створює невеликий газобетонний будинок, не настільки великий, але не можна через це недооцінювати роль фундаменту. Так як зробити фундамент для одноповерхового будинку зі звичайного газобетону не можна, тому що для фундаменту потрібно використовувати більш міцний матеріал.

Фахівці вважають, що кращою основою для газобетонного будинку є залізобетонна плита, яка здатна забезпечити рівномірний розподіл навантаження, що у свою чергу мінімізує усадочні деформації. Але на практиці найчастіше для зведення будинків з газобетону використовуються монолітні фундаменти стрічкового типу або комбіновані — стовпчасті, що мають монолітний пояс із залізобетону. Дані види фундаментів повністю задовольняють усім вимогам.

Залізобетонна плита для будинку із газобетону

фундамент для будинку із газобетону

Даний тип фундаменту розташовується під усією площею будинку, включаючи в тому числі навіть вимощення. Подвійний шар арматурної сітки надає йому достатню міцність. У цьому випадку навантаження на ґрунт буде мінімальний, завдяки тому, що залізобетонна плита має більшу площу. До того ж на монолітну плиту не має впливу промерзання й наступне відтавання ґрунту, тому що плита рухається синхронно із ґрунтом, забезпечуючи цим самим цілісність усього спорудження.

Згідно з розрахунками оптимальна товщина монолітної фундаментної плити повинна становити близько 40 см, причому 10 см плити повинні припадати на підземну частину, а 30 см — на надземну. Такий вид фундаменту не потрібно заглиблювати на глибину промерзання, але при цьому не варто забувати про дренаж на прилеглій ділянці. Також, на тонкий бетонний прошарок  (підбетонку) слід укласти гідроізоляцію у два шари. Потім необхідно укласти арматуру й залити все це бетоном, щоб у підсумку у вас вийшла фундаментна плита. Коли бетон затвердіє, потрібно буде підготувати для майбутньої опалубки цільний арматурний каркас, який повинен охоплювати вимощення. Між прутами повинна бути відстань не більш 30 см. Опалубку слід жорстко закріпити, використовуючи для цього балки,  домкрати й стяжні болти. Усередині стінки опалубки необхідно заздалегідь вистелити руберойдом або товстою поліетиленовою плівкою. Це потрібно для того, щоб бетон не випливав назовні.

Укладати бетонну масу потрібно шарами по 15 см. Кожний шар необхідно трамбувати виштрикуванням, використовуючи штикову лопату, і вирівнювати совковою лопатою. Штикування допомагає рівномірно розподілити бетонну суміш і вигнати з неї всі повітряні пухирці. Також, для цієї ж мети, потрібно буде простукати опалубку із зовнішньої сторони. Не рекомендується робити між шарами тривалі тимчасові проміжки, тому що армований фундамент, на відміну від простого, не укріпленого арматурами, слід бетонувати в один раз.  Після того, як бетон стане досить міцним, можна буде зняти опалубку й після цього виконати зворотне засипання ґрунтом. Тепер ваш фундамент готовий.

Читайте також :  Будинок з цегли. Які є види цегли

Монолітний стрічковий фундамент

монолітний стрічковий фундамент для будинку із газобетону

Монолітна залізобетонна конструкція, яка утворює замкнений контур, повинна забезпечувати стійкість спорудження. Для спорудження потрібно по периметру всього майбутнього будинку вирити траншею глибиною близько пів-метра. На дні траншеї необхідно влаштувати піщану подушку, чия товщина повинна бути приблизно 0,4-0,5 м. і ретельно її ущільнити. Дана подушка потрібна для запобігання замерзання й відводу ґрунтових вод. Після цього необхідно спорудити опалубку, у якій повинна бути покладена й зв’язана між собою арматура. Далі можна приступати до заливання бетонної суміші.

Неглибоко заглиблений фундамент можна заливати тільки в теплу пору року, коли ґрунт повністю розмерзнеться. Якщо є необхідність виконувати дані роботи в холодну пору року, то потрібно виконувати заливання безупинно й використовувати спеціальні добавки. При іншому способі заливання необхідно утеплювати опалубку й прогрівати бетон у процесі застигання. Виконувати обігрів бетону можна за допомогою калориферів і теплових гармат.

Завдяки тому, що газобетон є будівельним матеріалом з малою вагою, при зведенні будинків з даного матеріалу, можна використовувати стрічковий неглибоко заглиблений фундамент, що має глибину заглиблення приблизно 0,5 м. Якщо по проекту будинку передбачається наявність цокольного поверху, підвалу або гаража, то необхідно споруджувати заглиблений стрічковий фундамент.

Монолітний стовпчастий фундамент

монолітний стовпчастий фундамент для будинку із газобетону

Даний вид фундаменту являє собою стовпи, які встановлюються там, де є високе навантаження, на перетинанні стін і обов’язково по кутах будинку. Також потрібно пам’ятати, що між стовпами не повинна бути відстань понад 2,5 м. Такі стовпи найчастіше споруджують із залізобетону, бетону, цегли й каменю (буту). Для спорудження якої не-будь тимчасової будови можна використовувати стовпи, виконані з металевих труб, підданих корозії. Такий фундамент повинен закладатися на глибину 1,2-1,5 м, тобто небагато глибше промерзання ґрунту. При установці потрібно стежити за тим, щоб стовпи встановлювалися строго вертикально.

Стовпчастий фундамент уважається самим економічним, але його не можна використовувати для зведення будинків на пухких ґрунтах і ґрунтах, схильних до оповзання. Також не допускається його використання там, де є значні перепади висоти. Якщо будинок з газобетону буде мати підвал, цокольний поверх або гараж, то й тут даний фундамент буде недоречний.

Не важливо який вид фундаменту ви будете використовувати для зведення будинку з газобетону своїми руками, у кожному разі обов’язково потрібно робити гідроізоляцію, тому що газобетон є гігроскопічним матеріалом, який дуже добре убирає вологу, а це може стати причиною скорочення терміну служби будинку. При будівництві цокольного поверху або підвалу, необхідно обов’язково робити гідроізоляцію й утеплювати стіни. У цьому випадку можна використовувати газобетонні блоки, що мають щільність не менш 700 кг на м.куб., роблячи при цьому обв’язку арматурами для підвищення міцності.

Кладка газобетонних стін

кладка газобетонних блоків

Для того, щоб здійснити правильну кладку стін з газобетонних блоків, необхідно придбати наступні інструменти:

 • тертку, що має грубозернисту шкурку;
 • грубу тертку, що має металеві зубці;
 • косинець, щоб різати під прямим кутом;
 • лопатку для міксера;
 • ручний штроборіз;
 • гумовий молоток;
 • пилку, що має твердосплавні зуби;
 • спеціальні ковшики, призначені для нанесення розчину.

YouTube Preview Image

Починати кладку газоблоків рекомендується з кутів будинку, просуваючись далі по всьому периметру рядами. Для початку необхідно зробити гідроізоляцію у вигляді 1-2 шарів руберойду, покладених на фундамент, а вже потім укладати перший ряд, усі блоки якого слід укладати на цементно-піщаний розчин у пропорції 3:1, чия товщина не повинна перевищувати 3 см. Намагайтеся приділяти укладанню першого ряду максимальну увагу, тому що якщо ви при кладці зробите рівну горизонтальну поверхню, то цим зможете максимально полегшити собі наступне укладання рядів, що залишилися. Після того, як буде покладений перший ряд, потрібно буде вилучити всі нерівності за допомогою шліфувальної дошки або рубанка. Із самого початку ретельно стежте за висотою рядів за допомогою лазерних координаторів, вертикального й горизонтального рівня або натягнутого шнура.

Якщо в першому ряді залишиться зазор, який виявиться менше довжини одного блоку, то прийде прямо по місці зайнятися виготовленням добірного блоку. Перед тем, як установлювати добірний блок у кладку, необхідно цілком промастити клеєм усі його торцеві поверхні. Установку кожного блоку обов’язково слід контролювати за допомогою шнура й рівня, а коректування положення блоку можна проводити за допомогою гумової киянки.

Після укладання кожного наступного ряду, необхідно вирівнювати поверхню кладки за допомогою тертки. Слідкуйте за тим, щоб між сусідніми блоками не було перепадів рівня, тому що в майбутньому через це в кладці можуть утворюватися локальні вертикальні тріщини в тих місцях, де буде концентрація напруги. Пил, що утворювався в процесі виконання робіт, потрібно видаляти щіткою.

Усі блоки перед укладанням слід ретельно очищати від бруду й пилу, а взимку від пороші й снігу. Блоки, у яких будуть відбиті кути або крайки, потрібно відкласти убік. Потім ці блоки можна буде піддати механічній обробці яким не-будь інструментом (рубанком, що знімають фаски, пилкою або ручною ножівкою) і використовувати надалі у внутрішніх стінах або при кладці простінків.

Читайте також :  Газофібробетон у приватнім будівництві

Приготування клею

як клеїти або класти газобетон

При виготовленні газобетонних блоків витримується геометрична точність +/-1,5-2 мм. Кладку слід робити за допомогою клейового розчину, в основі якого лежить суха суміш, що полягає із цементу, піску, гідрофобної, пластифікаторів і водоутримуючих добавок. Шов повинен мати товщину не більш 2-5 мм. Також, кладка може проводитися й на легкому розчині, з товщиною швів близько 8-10 мм.

Крім цього кладку можна робити й на цементно-піщаному розчині. У цьому випадку товщина горизонтального шва повинна бути в середньому 12 мм ( від 10 до 15 мм), а товщина вертикальних швів повинна становити в середньому 10 мм ( від 8 до 15 мм).

Пам’ятайте, що використання кладочних розчинів приводить до зменшення опору теплопередачі стін. Якщо кладочні роботи будуть проводитися в суху погоду, блоки перед укладанням необхідно попередньо воложити.

Розчин, який буде використовуватися для кладки стін, необхідно готовити прямо на місці з в’язкого заповнювача й різних добавок або із сухих сумішей заводського виробництва. Готовити клейовий розчин потрібно відповідно до інструкції, яка надрукована на мішку, а будівельний розчин готується по інструкції СН290.

Візьміть невелику ємність (пластмасове цебро буде кращим варіантом) і залийте в неї необхідну кількість води. Потім, постійно помішуючи, потрібно додати суху суміш. Через п’ять хвилин після замішування, розчин потрібно буде знову перемішати. У процесі виконання робіт розчин потрібно періодично перемішувати, щоб його консистенція залишалася однорідною. У холодну погоду необхідно використовувати проти морозні добавки для клейової суміші.

Укладання на клей наступних рядів

як укладати або класти наступний ряд газобетону газоблоків

Готовий клей (розчин) потрібно вивантажити в яку не-будь баддю й за допомогою спеціальної ємності (совка або кельми) розподілити по всій довжині стіни, роблячи вирівнювання суміші зубчастою крайкою кельми. Далі блок опускається зверху на клей (розчин), але при цьому не можна допускати більше 5 мм горизонтального руху. Увесь клей, який видавиться, потрібно відразу ж зібрати скребком до того моменту, як він схопиться. Рихтувати блоки варто підбиттям гумовим молотком або погойдуванням. Слідкуйте за тим, щоб усі шви були повністю заповнені клеєм.

Не забувайте дотримувати при кладці правила перев’язки, тобто вертикальні шви наступного ряду необхідно розташовувати з невеликим зсувом — близько 8-12 см.

Для того, щоб зробити укладочні роботи якісно, рекомендується використовувати різні пристосування, які можуть полегшити роботу. Приміром, по кутах будинку можна встановити дерев’яні рейки-порядовки. Для цього потрібно встановити вертикальні рейки так, щоб вони чітко позначали кути кладки. Потім на них потрібно буде нанести відмітки, які будуть відповідати висоті рядів і натягнути між рейками шнур.

При виконанні кладки необхідно заздалегідь визначитися з тим, що ви будете робити при кладці з торцевою пазогребеневою поверхнею. Якщо ви плануєте штукатурити стіни по обидва боки, то в цьому випадкові вертикальний шов потрібно виконувати без заповнення клеєм, тобто насухо, тому що це підвищить теплотехнічну однорідність кладки. А в тому випадку, якщо хоча б з однієї сторони не буде мокрої обробки, необхідно хоча б частково заповнити вертикальні шви, щоб кладка не продувалася.

YouTube Preview Image

Кожний наступний блок потрібно встановлювати на клей і потім вирівнювати по шнуру. Установлений блок потрібно обов’язково вирівнювати за допомогою киянки. Коли ряд кладки буде підходити до кінця, вам буде потрібно добірний блок, розмір якого легко визначити виміром прямо на місці. Після випилювання добірний блок потрібно промастити із двох сторін клеєм і встановити на місце.

Основа міцності будинку — укладання з армуванням

армування кладки будинку із газобетоу

Армування кладки є дуже важливим моментом. Для того, щоб її здійснити, майстрові будуть потрібні наступні матеріали й інструменти:

 • вузька щітка, за допомогою якої зі штроби буде віддалятися пил;
 • рифлені прути (арматура), що має діаметр 8-10 мм;
 • штроборіз (електричний або ручний).

YouTube Preview Image

Робити армування потрібно в кожному третьому ряді. Для цього за допомогою штроборіза необхідно проробити в покладених блоках два канали, ширина яких повинна становити 4 см і вилучити з них увесь пил. Канали повинні розташовуватися не ближче 5-6 см від краю блоку. Потім у дані канали потрібно закласти один або два прути й заповнити цементно-піщаним розчином або клейовою сумішшю на рівні з поверхнею газоблока.

 Крім цього армування необхідно робити під вікнами. У цьому випадку прути арматури потрібно заводити по обидва боки в сусідні блоки на 20 см або навіть більше. Верхні дверні й віконні перемички найчастіше роблять із такого ж газобетону, а якщо бути більш точним, то з U-образних конструкцій, у які закладають близько п’яти арматурних прутів, скріплених між собою, і заливають бетоном. Перед монтажем перемичок варто зробити дерев’яні підпірки, щоб вони не висіли в повітрі, а потім, після висихання бетону, підпірки можна демонтувати.

Пам’ятайте, що кроквяна система покрівлі й плити перекриття повинні мати надійну опору, тому на кожному поверсі по всьому периметру несущих стін необхідно монтувати армопояс.