Для прикраси фасаду будинку часто використовуються декоративні архітектурні елементи, що надають його виду особливу красу й оригінальність. Серед таких елементів можна відзначити віконні арки. Використовуються вони досить часто як у приватних будинках, так і в будинках різних установ. Як зробити таку арку? чи Важко це? Скільки часу займе виконання робіт? Про все це й не тільки й піде мова далі.

Арка із цегли – які є види

арка із цегли

Для початку розглянемо, що ж таке арка і яких видів вона буває. Арка – це фігурна перемичка, яка може встановлюватися як над дверними, так і над віконними прорізами. Тут буде розглянута саме віконна арка.

Видів арок розрізняють три:

 • клинчаста арка, при якій цегли над прямокутним вікном викладені клином, при цьому цегли фіксують самі себе, притискаючись один до одного;
 • лучкова арка, яку ще називають усіченою або неповною, являє собою дугу, висота якої менше ширини, тобто радіуса;
 • звичайна арка (повна) являє собою половину кола, тобто висота дорівнює радіусу.

Кожна з перерахованих арок має свої переваги і недоліки. Нижче буде описана технологія створення лучкової арки, яка прекрасно підходить практично для всіх фасадів.

Як зробити арку із цегли своїми руками?

Технологія створення арки містить у собі кілька етапів:

 • виготовлення шаблону;
 • установка шаблону;
 • набір арки цеглою;
 • обтиснення арки;
 • демонтаж шаблону;
 • чистова обробка.

Виготовлення шаблону арки

Перший етап – виготовлення шаблону. Сам шаблон виготовляється з листа ДСП із використанням ДВП і дерев’яних брусків. Якість шаблону, відповідність його форм і розмірів заданим параметрам визначають якість самої арки, тому до його виготовлення потрібно підійти максимально серйозно.

Для початку потрібно визначити розміри шаблону. Для цього заміриться ширина прорізу (беремо для прикладу вікно, шириною 1500 мм). Ширина шаблону ухвалюється на 5 мм менше – 1495 мм. Це допоможе згодом без проблем демонтувати шаблон на останніх етапах, навіть якщо він розпухне від вологи. Висота шаблону повинна відповідати обраній висоті арки, для прикладу беремо 168 мм. Бажано, щоб по верхові арки укладалася ціла лицьова цегла, тому й висота вибирається з розрахунку кількості цеглин. Висота одного ряду становить приблизно 72 мм (висота цегли й шва), а кількість рядів вибирається 4. Таким чином, висота арки становить: 72*4-120=168 мм, де 120 мм – висота фасонної цегли, покладеної на ребро.

арка із цегли фото майстер клас

Висоту можна вибирати й вище, і нижче, але потрібно враховувати, що занадто низька арка при великій ширині може про сісти під дією навантаження від цегельної кладки. Товщина шаблону залежить від товщини стіни. Вона повинна бути такою, щоб не довелося виготовляти ще один додатковий шаблон, адже арок повинно бути дві: лицьова й забутовочна. Візьмемо товщину 200 мм, що становить половину товщини шлакоблоку. Більший шаблон буде важче, що теж небажано.

Отже, параметри шаблону наступні: ширина – 1495 мм, висота – 168 мм, товщина – 200 мм. Тепер можна приступати до його виготовлення. На листі ДСП відзначається центр арки, верхня й нижні точки. Щоб одержати усічене півколо, верхня й нижні точки з’єднуються між собою дугою. Для цього можна використовувати дріт або нитку із прив’язаним до неї з однієї сторони олівцем, а з іншого – металевим кілочком. Це своєрідний циркуль, тільки його радіус значно більше, чим у звичайного.

Для більш зручного монтажу шаблону потрібно відступити від крайніх нижніх точок дуги близько 100 мм. Це потрібно для того, щоб арка мала опори для кріплення брусків. По отриманому контуру вирізьблюється кружало. Для цього можна використовувати електролобзик.

шаблон для арки із цегли

Шаблон складається із двох таких кружал, тому їх потрібно вирізати у двох екземплярах. При цьому легше спочатку вирізати перше, а потім обвести його, приклавши на лист ДСП  і по отриманому контуру вирізати друге.

арка із цегли кирпича своїми руками

 Для того, щоб шаблон став об’ємним, між двома кружалами фіксуються дерев’яні бруски. Після цього конструкція шаблону скріплюється саморізами або цвяхами. На верхню аркову частину шаблону кріпиться цвяхами (20-25 мм) смужка ДВП. Вона робить шаблон більш гладким, надає йому правильної форми, а також утримує цеглу, покладену зверху.

Установка шаблону арки у віконний проріз

арка із цегли. як зробити на вікні

Далі шаблон установлюється у віконний проріз. Під нього встановлюються підпірки з дощок товщиною 20 мм, а між підпірками – розпірку для їхньої фіксації. Шаблон установлюється на дошки на одному рівні з лицьовою фасонною цеглою, його висота повинна збігатися з обрамленням вікна.

арка із декоративного кирпича фото

При установці лучкової арки потрібно злегка підрізати болгаркою верхню цеглу, яка буде встановлюватися на шаблон і віконне обрамлення. У цьому випадку арка встановиться нижче, а цегла переміститься убік внутрішнього кута.

Виступ лицьової арки

Лицьова арка звичайно виступає над поверхнею стіни, і цей виступ повинен бути мінімальним (менш 60 мм). Великий виступ може привести до розмокання цегли арки і їх поступовому руйнуванню. Але навіть незначні виступи бажано накривати якимось матеріалом, наприклад плиткою або ж листом металу. З іншого боку, чим більше виступ, тим більше ефектно й об’ємно виглядає арка, так що Вам вирішувати, чому віддавати перевагу: красі або практичності.

як построїть ярку із кирпича своїми руками

При кладці лицьової цегли, потрібно звернути увагу на той момент, що він має дві лицьові сторони, а у випадках, коли цегла сильно виступає за площину стіни, на очах виявляються не тільки лицьові сторони, але й «виворітні», поверхня яких нерівна й шорсткувата, виглядає не дуже привабливо.

Будівництво лучкової арки із цегли

Перед тем, як приступити до викладання арки, потрібно із двох сторін установити штраби, які дадуть можливість швидше й простіше затиснути арку.

будівництво лучкової арки із цегли

Починати виготовлення арки потрібно з «пяток», на які вона й опирається. Після їхньої установки рулеткою виміряється висота одного ряду кладки й обчислюється кількість рядів навколо арки. В описаному прикладі цегла зі швом по висоті займає 70,5 см, а кількість рядів рівно десять. Далі на шаблон наносяться позначки, що відзначають положення рядів.

як викласти арку із цегли

Арка набирається відразу із двох сторін знизу нагору. Остання цегла, яка називається «замковою» установлюється по центру арки в її вершині й фіксує інші цеглини. Таких цегл може бути й два, якщо їх загальна кількість парна. Замкові цегли потрібно щільно забивати в кладку, щоб вони не тільки трималися самі, але й утримували всю аркову конструкцію.

Затиск арки цеглою

будівництво арки із цегли

Коли арка набрана, її потрібно затиснути кирпичем, причому робити це бажано в той же день, не відкладаючи на потім, інакше вона може лопнути. Оскільки раніше були встановлені цегельні штраби, затиснути арку не складе особливої праці.

Після затиснення арки відразу ж можна вилучити шаблон і зачистити поверхню. Якщо погода гарна й температура повітря висока, розчин швидко застигне в той же день, що дасть можливість вийняти шаблон без ушкодження кладки. Якщо його залишити на день або два, очистити шви від розчину буде набагато сутужніше.

Чищення арки від розчину

як зробити арку із цегли

Шви в процесі кладки далеко не завжди виходять ідеально рівними й чистими, тому їх очищення є обов’язковою процедурою. Розчин може видавлюватися зі швів, потрапляючи на лицьову поверхню кладки, або ж не повністю їх заповнювати. У першому випадку шви зачищаються й витираються сухою ганчіркою. У другому – розчин додатково накладається у шви по напрямкові знизу нагору.

Наступного дня стіну з аркою потрібно підняти на кілька цегельних рядів.

Забутовочна арка

арка із кирпича

Тепер можна приступати до забутовочної арки. Для її виготовлення використовується той же дерев’яний шаблон, але з деякими доробками. Оскільки аркові вікна мають із боків чверть 5 см, то й арка, і відповідно шаблон повинні її мати, тому шаблон потрібно до ростити на цю величину. Для цього на лист ДВП прибиваються дерев’яні брусочки перетином 45х45 мм і довжиною 200 мм, відстань між ними близько 70 мм.

відео арки із кирпича

Оскільки лист досить гнучкий, отримана стрічка легко згинається й кріпиться у верхньої аркової частини шаблону.

технологія виготовлення забутовочної арки

Далі технологія виготовлення забутовочної арки повторює технологію виготовлення лицьової арки. Спочатку встановлюються «п’яти», від них до вершини арки викладаються цегли. Для цього звичайно використовуються б/у забутовочні одинарні цегли, установлені на ребро.

як викласти арку із цегли (кирпича) своїми руками

Далі арка обжимається, і через 2-3 години можна знімати шаблон.

як збудувати арку із кирпича

Перед тем, як приступити до роботи, бажано відразу підготувати всі необхідні матеріали й інструменти, а також зробити шаблон, нарізати дерев’яні брусочки, підпірки й розпірки. У цілому весь процес виготовлення арки займає 8,5-9 годин, так що краще почати роботу зранку і за один день усе зробити.

Чому арка може лопнути?

Розглянемо причини, по яких арка може лопнути:

 • занадто малий радіус (висота) арки при великій ширині. Така конструкція сприймає значні навантаження, які не розподіляються рівномірно. Результатом може бути поява тріщин, але сама арка при цьому не зруйнується;
 • у якості шаблону використовуються куточки або металеві підстави. Вони застосовуються, щоб додатково зміцнити конструкцію, але іноді це приводить до протилежного результату. Чому? При використанні дерев’яного шаблону після його видалення цегельна кладка дає усадку й ущільнюється. Якщо ж використовувати металеву підставу, вона не дає кладці “просісти”, оскільки він не віддаляється й заважає рівномірній природній усадці. При цьому в цілому конструкція вийде досить міцною, хоча прийдеться вирішувати, як шпаклювати тріщини, які обов’язково появляться;
 • шаблон перебував в арці досить довгий час після її виготовлення. Наприклад, його не забрали відразу, а залишили на ніч. За цей час деревина увібрала вологу, розбухла і аркова кладка не витримала напруги. Правда, таке трапляється нечасто, але однаково у випадках, коли не можна відразу вийняти шаблон, краще накрити арку поліетиленовою плівкою;
 • просідання фундаменту. Поява тріщин близько віконних прорізів – одна з ознак неправильно обраного або побудованого фундаменту, і тріщини на арці – не виключення. У цьому випадку потрібно зміцнювати фундамент.

От і все, що стосується будівництва арки із цегли над вікном. Як видно, нічого складного в цьому немає, а сам процес займає не більше 9 годин, так що цілком можна впоратися за один день. Головне – заздалегідь підготувати все необхідне й чітко дотримуватися технології. Це і є запорукою якісного результату.